שתף קטע נבחר

לא סולחים: תושבי הרובע היהודי רוצים לישון

תושבי הרובע היהודי נגד סיורי הסליחות: שופרות, גיטרות ורמקולים, מסעדות שפתוחות עד השעות הקטנות של הלילה - ותאורה חזקה, הופכים את חייהם של תושבי הרובע היהודי לבלתי נסבלים כל תקופת הסליחות. "החוק מגן עלינו, אבל הפיקוח לא", אומרים התושבים. העירייה בתגובה: נציב דיילי הסברה

"מדי לילה מגיעים אנשים לסיורי סליחות ברובע היהודי , אבל אנחנו לא סולחים לאלו שמפריעים לנו לישון". את הדברים אומרת שושנה שה-לבן, יו"ר המינהל הקהילתי ברובע היהודי בירושלים. מדי שנה בתקופת החגים ואף קודם להם, הופכים חייהם של תושבי הרובע היהודי ושכונות נוספות בירושלים לסיוט מתמשך. היא ותושבים נוספים מתארים לילות לבנים ארוכים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

את השיחה עם ynet שה-לבן לא מבצעת ממשרדה: "אחרי מספר לילות בלי שינה, בשבוע האחרון אני פשוט חולה, מרותקת למיטה ולא יכולה להגיע לעבודה", היא מספרת בכנות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ולא שתושבי הרובע שונאים תיירות. שה-לבן מבהירה כי "אחרי אינתיפאדות ופיגועים אנחנו שמחים שאנשים מגיעים לבקר, אבל משנה לשנה המספרים גוברים".

 

"אומרים לי - 'בחרתם לחיות באתר תיירות', ואני אומרת להם - אלה אתם שבחרתם לטייל בשכונת מגורים" (צילום אילוסטרציה: מיכל כרמון) (צילום: מיכל כרמון) (צילום: מיכל כרמון)
"אומרים לי - 'בחרתם לחיות באתר תיירות', ואני אומרת להם - אלה אתם שבחרתם לטייל בשכונת מגורים" (צילום אילוסטרציה: מיכל כרמון)

 

על העובדה שמדובר במצווה, היא מעירה בציניות: "כולם מרוויחים מזה כסף, ואין עם זה בעיה. אנחנו רק מבקשים שסיורי הסליחות ייתחמו בין 19:00-23:00. מי שבכל זאת מתעקשים להגיע לאחר מכן, אנחנו מבקשים שילכו בשקט ברחובות, יכבו טלפונים ובוודאי שלא ישתמשו במגפונים ובדרבוקות, כמו שקורה בקבוצות רבות".

 

לא רק ברובע

שה לבן מציינת כי "זה מדהים, משום שמגיעים גם רבנים שבוודאי יודעים שגזל שינה הוא איסור הלכתי. אי אפשר להחזיר גזל שינה ואין היגיון לבקש סליחות, כשבדרך אתה פוגע בתושבים".  

 

 

לדבריה, היא פנתה שוב ושוב למורי דרך וגם לעירייה. בעקבות כך יזם ראש העיר, ניר ברקת, לפני למעלה משנה מסלול עוקף, המאפשר להגיע לכותל מבלי להפריע לתושבי הרובע היהודי, אולם רבים מורי הדרך שמתעלמים מהבקשות.

 

אם לא די בכך, המסעדות ברובע פתוחות בחודש אלול עד לשעות הקטנות של הלילה. לדברי התושבים, התאורה החזקה, ריחות האוכל ורעש המוכרים והקונים מפריעים את שנתם. ראוי להדגיש כי הסבל של ימי הסליחות הוא לא נחלתם של תושבי הרובע היהודי בלבד, וגם תושבי נחלאות ושכונת הבוכרים סובלים מסיורי הסליחות.

 

"כולם אומרים לי – 'בחרתם לחיות באתר תיירות'", אומרת שה-לבן בכאב, "ואני אומרת להם – אלה אתם שבחרתם לטייל בשכונת מגורים. החוק מגן עלינו, אבל הפיקוח לא. לכן צריך איזון וחובה להתחשב בתושבים, במיוחד בימי הסליחות".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "על מנת לתת מענה לפניות תושבי הרובע, קיים היום מינהל אגף האכיפה והשיטור בעיריית ירושלים, ביחד עם הלשכה המשפטית, פגישה עם התושבים. במהלך המפגש סוכם על הצבת דיילי הסברה בכניסה ולאורך מסלולי סיורי הסליחות, אשר יפעלו למול בעלי העסקים, מורי הדרך והמבקרים בעיר - ויסייעו לאזן בין צרכי התושבים לקיום הסיורים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תם בר אילן
בכל שעה - סיורי סליחות
צילום: תם בר אילן
מומלצים