שתף קטע נבחר

עברתי תאונת דרכים. מה עושים עכשיו? מדריך

את מי תובעים אחרי תאונה? האם הביטוח מכסה נהג שרישיונו פג? מה הפיצוי הכספי? איזה תיעוד יש לשמור? שאלות ותשובות שהלוואי שלא תזדקקו להן

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הסטטיסטיקה קשה: מדי שנה תאונות דרכים בישראל גורמות למותם של מאות ולפציעת אלפים. אם גם אתם הייתם מעורבים בתאונה ואתם תוהים את מי לתבוע, מתי כדאי להגיש את התביעה ומהם סיכוייה ‒ בטור זה נסביר מה המצב החוקי בישראל ואיך מומלץ להתנהל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

- את מי תובעים לקבלת פיצויים על נזק גוף?

את התביעה יש להגיש נגד חברת הביטוח אשר ביטחה בביטוח חובה את כלי הרכב שבו נסעתם בעת התאונה. אם נפגעתם כהולכי רגל עליכם להגיש את התביעה נגד חברת הביטוח שביטחה בביטוח חובה את כלי הרכב הפוגע. אין לנפגעים אפשרות לבחור את חברת הביטוח ולהעדיף לתבוע חברת ביטוח של כלי רכב אחר שהיה מעורב בתאונה.

 

- חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע מי זכאי לקבלת פיצוי בגין נזק גוף בתאונת דרכים וממי יישלל הפיצוי למרות שנפגע.

החוק קובע במפורש את סכום הפיצוי שחברת הביטוח תשלם עבור הכאב והסבל שהתאונה גרמה לנפגעים. יתר רכיבי הפיצוי, שהם הסכומים המשמעותיים יותר, אינם מפורטים בחוק והם מושפעים מגיל הנפגע, הכנסותיו וחומרת הפגיעה.

 

בנוסף קובע החוק מנגנון של "תשלומים תכופים". מדובר בפרוצדורה המאפשרת לנפגעים לקבל תשלום מיידי בהליך מזורז, על מנת לספק דמי מחיה וכיסוי הוצאות בסמוך לאחר התאונה. מנגנון זה רלוונטי על פי רוב לנפגעים שנמצאים בחופשת מחלה בעקבות התאונה ואינם מקבלים שכר, או לנפגעים קשים הזקוקים לעזרה מהזולת.

 

- האם תביעה נגד חברת הביטוח בגין נזק גוף תגרום נזק לבעל הרכב המבוטח או לנהג?

בכלל לא. בעל הרכב או הנהג לא משלם השתתפות עצמית ואינו מפסיד הנחת היעדר תביעות. מונחים אלה רלוונטיים לנזקי רכוש בלבד. בעל הרכב או הנהג אינם מעורבים בסכומי הפיצויים והעניין אינו נוגע להם.

 

- האם אקבל פיצוי גם אם אני אחראי/ת לתאונה?

בהחלט. שאלת האשמה אינה רלוונטית לפיצויים בגין נזקי גוף. חברת הביטוח מחויבת לשלם פיצוי לנפגעים ושאלת האשמה אינה עומדת לדיון.

 

- האם אקבל פיצוי אם כלי הרכב לא היה מבוטח בביטוח חובה בר תוקף במועד התאונה?

אם אתה נהג הרכב – אתה בבעיה. לא רק שלא תקבל פיצוי אלא אתה נתון בסיכון שהנוסעים האחרים או הולך הרגל יקבלו פיצוי מקרן "קרנית", ואתה תידרש להשיב לקרנית את סכומי הפיצוי.

 

אם התאונה ארעה באשמת נהג אחר, ניתן במקרים מתאימים להגיש תביעה על פי פקודת הנזיקין נגד הנהג הפוגע. אם נפגעת כנוסע ברכב או כהולך רגל, קרן "קרנית" תשלם לך את מלוא הפיצוי ותדרוש החזר מהנהג.

 

- האם אקבל פיצוי מהחברה שביטחה בביטוח חובה אם נהגתי בתקופה של שלילת רישיון?

התשובה שלילית. ביטוח החובה אינו חל על נהיגה בתקופת שלילה, כך שגם אם ביטוח החובה בתוקף ושילמת פרמיה מלאה, לא תקבל כל פיצוי.

 

- האם אקבל פיצוי מהחברה שביטחה בביטוח חובה אם נהגתי אך תוקף הרישיון שלי פג מאחר ששכחתי לשלם אגרת חידוש?

כן. בכל הנוגע לביטוח חובה, רישיון שפקע מחמת אי תשלום אגרה לא נחשב לפי החוק ל"נהיגה ללא רישיון".

 

- הטיפול הרפואי הראשוני.

לאחר התאונה מומלץ לפנות לחדר המיון ולהתלונן על כל הפגיעות. חשוב להקפיד שכל תלונה תירשם, אחרת חברת הביטוח עלולה לטעון שנזק הגוף אינו קשור לתאונה. ככל שהפגיעה הייתה משמעותית ואושפזת בבית החולים, חשוב לוודא שבתעודת השחרור מצוינות כל הפגיעות הגופניות.

 

- המעקב במסגרת קופת חולים.

בדומה לטיפול בחדר המיון, גם במהלך המעקב הרפואי בקופת חולים יש להקפיד לדווח על כל כאב או מגבלה ולוודא שהתלונות אכן נרשמות. מומלץ לא להסתפק בפניה לרופא משפחה אלא להיבדק על ידי רופא אורתופד או רופא מקצועי אחר הרלוונטי לפגיעה.

 

- האם אקבל פיצוי גם אם החלמתי מהפגיעה?

כן. כל נפגע יקבל פיצוי בגין הכאב והסבל שהפגיעה בתאונה גרמה לו, הפסדי הכנסה בתקופת ימי המחלה שאושרו והוצאות מסוימות, אם כי כמובן נפגע שנותר עם אחוזי נכות יקבל פיצוי גבוה יותר מנפגע שנותר ללא נכות.

 

- לפי מה נקבע הפיצוי שאקבל?

סכומי הפיצוי אינם כתובים בחוק. גובה הפיצוי מושפע מגילו של הנפגע, אחוזי הנכות ושיעור ההכנסה החודשית שלו לפני התאונה. נפגע צעיר עם הכנסה גבוהה לפני התאונה יקבל בדרך כלל יותר מנפגע מבוגר בעל הכנסה נמוכה, גם אם לשניהם נקבעו אותם אחוזי נכות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רובי קהן
עו"ד מרי כפרי קהן
צילום: רובי קהן
מומלצים