שתף קטע נבחר

תיעוד בלעדי: ילדים סורים מועברים לטיפול בישראל

במבצע שיזם ארגון הסיוע ההומניטרי "עמליה", ותואם עם צה"ל, הועברו עשרות ילדים מרחבי קוניטרה לטיפול בבתי החולים בצפת ובנהריה, התארחו בקיבוץ בצפון, וחזרו לצד הסורי עם חבילות סיוע ובהן מזון, תרופות ועוד. נשיא "עמליה": "אפשר להתגאות במדינה שלנו שעושה מה שאף מדינה לא עושה"

 

 

 

בפברואר 2013 נכנסו לראשונה פצועים סורים לקבלת טיפול בישראל בעקבות מלחמת האזרחים במדינה, וכיום מספר הסורים שקיבלו טיפול בישראל עומד על יותר מ-2,500. אך באמצע חודש אוגוסט המחזה היה מעט שונה. זה החל בבית החולים "זיו" בצפת, לשם הסיע באישון לילה אוטובוס של הארגון היהודי-אמריקני "עמליה" 21 ילדים סורים מרחבי קוניטרה עם חלק מהוריהם לקבלת טיפולים רפואיים. המגמה נמשכה גם בשבועות האחרונים, כשבית החולים בנהריה קיבל כמות דומה של ילדים ובני משפחותיהם מסוריה למטרות רפואיות.

 

 

ילדים סורים מטופלים בישראל ()
ילדים סורים מטופלים בישראל

 

ילדה סורית מקבלת טיפול עיניים ()
ילדה סורית מקבלת טיפול עיניים

הייחוד בשני המקרים הוא שאין מדובר בסורים שהידפקו על הגבול כמו בפעמים הקודמות, עם פציעות שמצריכות טיפול בהול ודחוף, והובהלו באמבולנסים ישראליים. הפעם מדובר במבצע שיזם ארגון הסיוע ההומניטרי "עמליה", שמקום מושבו בניו יורק, בתיאום עם גורמים בשטח סוריה שאספו את אותם ילדים חולים מכמה אזורים לנקודת כינוס אחת, ובתיאום עם כוחות הביטחון בישראל. 

 

"הילדים האלה לא ראו בית חולים במשך חמש שנים. זה נורא. הרעיון של הארגון שלנו הוא בסופו של דבר לעזור לסורים שבצד השני של הגבול לעזור לעצמם", אמר בשיחה עם ynet נשיא ארגון "עמליה", איש העסקים הישראלי-אמריקני מוטי כהנא, זמן קצר אחרי הגעתם לבית החולים.

חבילות הסיוע שהעניק ארגון "עמליה" ()
חבילות הסיוע שהעניק ארגון "עמליה"


אם בעבר הטיפול שקיבלו הילדים הסורים בבתי החולים בא על חשבון משלם המסים הישראלי, הרי שהפעם הוא נשען על ארגון "עמליה", שבתקופה האחרונה עובד בקדחתנות על מנת לגייס תרומות כדי לסייע במישור ההומניטרי לתושבים הסורים שנותרו במרחב קוניטרה. "קשה למחוק שנאה מושרשת של עשרות שנים, אבל לפחות צריך להראות מי אנחנו באמת. אפשר להתגאות במדינה שלנו שעושה מה שאף מדינה לא עושה", אמר כהנא, שמקווה לגייס גם את האמריקנים וגם את האירופים לקמפיין הסיוע של ארגונו, שכמובן מתואם באופן ישיר עם הגורמים הרלוונטיים בצה"ל.

 

בתום שעות של טיפולים, ואחרי שירדו מהאוטובוס בצפת שעליו התנוסס השלט עם שם הארגון בעברית וערבית ("עמליה, מעשה אללה"), חזרו הילדים עם הוריהם לשטח הסורי עם חבילות סיוע הומניטרי שקיבלו מהארגון, ובו מזון, תחליפי חלב לתינוקות ועוד, בתקווה שאלו יסייעו להם לשרוד איכשהו במרחץ הדמים בין המשטר הסורי למתנגדיו, שסופו אינו נראה באופק גם בימים של "הפסקת האש" שהסתיימה.

 

מביאים ציוד גם בחשיכה ()
מביאים ציוד גם בחשיכה

נשיא "עמליה", מוטי כהנא ()
נשיא "עמליה", מוטי כהנא

גם במהלך חג הקורבן חבילות הסיוע מטעם הארגון המשיכו להיות מוזרמות לתוך שטח סוריה, וסיפקו בין השאר גם בשר, וכל זאת בשעה שהאו"ם התקשה להכניס סיוע הומניטרי לעיר חלב דרך טורקיה. חשוב לציין שפרט לטיפול בבית החולים,

שהו הילדים הסורים והוריהם באחד הקיבוצים הקרובים ונהנו מאטרקציות שסיפקו להם אנשי "עמליה" - סוג של חופשה בצל הזוועות שמתרחשות במדינתם.

 

מבחינת הארגון מדובר רק בתחילתו של תהליך בניסיון ליצור "אזור בטוח" בקרבת הגבול שבו אין נוכחות, כמובן, של הצבא הסורי. המטרה של אותו תהליך, כפי שפורסם ב-ynet לפני כמה שבועות, היא בסופו של דבר לשקם את הקהילה האזרחית בקוניטרה שנפגעה קשות כתוצאה מהמלחמה באמצעות פעילות בשלושה מישורים: הראשון הוא הכנסת ציוד רפואי והקמה של בית חולים שדה על מנת שהסורים לא יצטרכו לעבור את הגבול לשם קבלת טיפול רפואי. השני הוא שיקום מוסדות החינוך וחזרה לשגרה של לימוד בבתי ספר. המישור השלישי הוא הכנסת מצרכים חיוניים ומזון.

 

ימים יגידו אם התהליך הזה יצליח באזור רווי טלטלות ואירועים לא צפויים, ובייחוד בימים שבהם הגבול בין ישראל לסוריה אינו רגוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים סורים מטופלים בישראל
מומלצים