שתף קטע נבחר

חיל האוויר יירט בהצלחה מזל"ט של חמאס

מטוס קרב של חיל האוויר יירט הבוקר כלי טיס בלתי מאויש של חמאס בקו החוף של עזה. חיל האוויר עקב אחר כלי הטיס ברגע שהמריא, ומטוס F-16 הפיל אותו. צה"ל: "לא נאפשר כל הפרה של המרחב האווירי ונפעל בנחישות נגד כל ניסיון שכזה"

מטוס קרב של חיל האוויר יירט בבוקר (יום ג') כלי טיס בלתי מאויש של חמאס בקו החוף של עזה. חיל האוויר עקב אחר כלי הטיס ברגע שהמריא, ומטוס קרב הפיל אותו. "לא נאפשר כל הפרה של המרחב האווירי ונפעל בנחישות נגד כל ניסיון שכזה", נמסר מצה"ל.

 

כלי הטיס הבלתי מאויש טס בקו החוף ברצועת עזה והיה במעקב מלא של חיל האוויר. הוא לא חדר לשטח מדינת ישראל, אך למרות זאת הוחלט להפיל אותו.

 

כלי הטיס הופל ע"י מטוס F-16. ארכיון  (צילום: Getty Images   ) (צילום: Getty Images   )
כלי הטיס הופל ע"י מטוס F-16. ארכיון (צילום: Getty Images )

התקרית אירעה סמוך לשעה 10:00. מערכות הגילוי של חיל האוויר זיהו המראה של המזל"ט מרצועת עזה, מהרגע שעלה לאוויר. מטוס קרב מסוג F-16 הוקפץ לאזור, עקב אחרי כלי הטיס הקטן של חמאס ששהה מספר דקות באוויר, וירה טיל אוויר-אוויר לעברו.

 

לפני כמה חודשים המריא מזל"ט מרצועת עזה ושב על עקבותיו מבלי שחצה את הגבול לישראל. מעת לעת חמאס עורך ניסויים ובדיקות לכלי הטיס הבלתי מאוישים שלו. חיל האוויר עוקב, מתעד אך לא מיירט. האירוע החריג הבוקר נבע מהעובדה שהמזל"ט התקרב לכיוון הגבול עם ישראל בצפון הרצועה, מעל הים - ולכן יורט.

 

במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס מנסה מאז מבצע "צוק איתן" לשקם את מערך המזל"טים שלו. ביוני 2015 חדר כלי טייס זעיר של חמאס לשטח ישראל והתרסק בשטח פתוח ליד גדר המערכת בדרום רצועת עזה. כלי הטיס זוהה בשמי הרצועה ומטוסי קרב של חיל האוויר הוזנקו לעברו. לבסוף, הוא נפל על הקרקע ללא נפגעים. ביום השביעי למבצע צוק איתן חדר מזל"ט של חמאס לגזרת הדרום. לבסוף, הוא יורט על-ידי סוללת פטריוט באזור אשדוד.

 

בשב"כ ובאמ"ן עוקבים אחר מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים של חמאס, שספג מכה קשה במבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012. באותה השנה חדר לשטח ישראל כלי טייס בלתי מאויש מכיוון רצועת עזה והוא הופל בידי מטוס של חיל האוויר. מאז ניסה חמאס לשקם את יכולותיו, בעיקר על בסיס ידע חוץ ויצור עצמי. ברשות חמאס כמה רחפנים, שהוזמנו ברובם מחו"ל. המזל"טים והרחפנים מיועדים בעיקר להשיג הישג תודעתי שיביך את ישראל במלחמה הבאה, באמצעות צילום מהאוויר של אתר רגיש.

 

מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים של חמאס הוקם בפועל לפני עשור. אבי התוכנית היה בכיר חמאס עדנאן אל-רול, ממייסדי התעשייה הצבאית של חמאס, שחוסל בידי ישראל ב-2004. המערך כולל כלי טייס בלתי מאוישים שככל הידוע לא יכולים לשאת נשק תקני אך ייתכן שניתן להרכיב עליהם בצורה מאולתרת חומרי נפץ. כלי הטייס הללו מסוגלים לבצע טיסות צילום.

 

בסיום מבצע "צוק איתן" העלתה הזרוע הצבאית של חמאס כלי טיס בלתי מאויש לאוויר במהלך מצעד צבאי גדול. כלי הטיס צילם את המצעד מלמעלה ותמונותיו פורסמו. חמאס טען בעבר כי הוא הצליח לחדור לשטח ישראל בעזרת כלי טיס בלתי מאויש שביצע משימות צילום ומודיעין. במהלך סבבי הלחימה ברצועת עזה פגע צה"ל במערך כלי הטייס הבלתי מאוישים של חמאס אולם חמאס שב ושיקם אותם. לא ידוע אם בידי חמאס מצויים כיום כטב"מים מתאבדים תקניים מתוצרת איראן בדומה לאלה שבהם מחזיק כנראה חיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים