שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לקראת יום כיפור: 10 טיפים לקניית אופניים שיבטיחו רכיבה בטוחה

  אל ההנאה והכיף שברכיכה על אופניים ביום כיפור מצטרפות לעיתים גם פציעות מיותרות. פציעות אלו נגרמות לרוב עקב רכיבה על אופניים אשר לא נבדקו כראוי טרם התחלת הרכיבה. כיצד ניתן להימנע? מחיזוק הברגים עד בדיקת המעצורים: לפניכם 10 טיפים שימושיים עליהם יש להקפיד לפני העלייה על האופניים. את החגים האלה עוברים בשלום

  יום הכיפורים מתקרב ובא: הורים וילדים רבים יוצאים לפארקים ולחצרות על מנת ללמד את ילדיהם לרכוב ללא גלגלי עזר ויחד עימם עולה גם כמות רכישות האופניים. עלייה זו מובילה גם לעלייה בשכיחות הפציעות.

   

  עוד כתבות:

  צפו: באמצע החיים, אפרת לומדת לרכוב על אופניים

  אופניים: כמה לשתות לפני שיוצאים, במהלך הרכיבה וכשסיימתם

  רכיבה על אופניים: איך למנוע פציעות וכאבים

   

  ידוע לכול כי בזמן יום כיפור מתרחשות לא מעט פציעות ותאונות אופניים. כך למשל דיווחה מד"א בשנה שעברה על 282 מקרים של פציעות עקב רכיבה על אופניים, אופניים חשמליים, סקייטבורד, רולר-בליידס, קורקינט והחלקה על גלגיליות - בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים שנפצעו ונזקקו לעזרה ראשונה. חלקם אף פונו לבתי החולים השונים ברחבי הארץ.

   

  על אף היעדרות המכוניות מהכביש, חשוב להדגיש כי רכיבה ביום הכיפורים הינה מסוכנת כבכל יום אחר. על מנת למנוע פציעות מיותרות חשוב לשמור טרם הקנייה על מספר כללים חשובים. לפניכם הפרמטרים עליהם יש לתת את הדעת בזמן רכישת אופניים. שימו לב, חשוב לצאת מהחנות עם ידע שיוכל לסייע לכל בעיה עתידית ולמנוע נזקים חלילה. לכן, אין מקום לאי נעימויות. הקפידו בתשומת לב על כל הבדיקות הנ"ל.

   

  1. מידות הרוכב

  יש לוודא שהאופניים מכוונים לפי מידות הרוכב. גובה האוכף, אורך מוט הכידון וגובהו - כל אלה צריכים להיות מותאמים לפי המידות האישיות של כל רוכב ורוכב. במידה והיה לכם זוג אופניים ישן ומידותיו התאימו לכם, מומלץ לכוון את האופניים החדשים לפי המידות הישנות.

   

  2. חיזוק הברגים

  חשוב לבדוק שכל הברגים אכן מחוזקים כראוי. יש לתת תשומת לב מיוחדת לחיזוק מוט הכידון לצינור הראש ולכידון עצמו, לחיזוק ה"קראנק" לציר המרכזי ולגלגלי השיניים, לחיזוק "כלוב הבקבוק", וכן לחיזוק כל הברגים הקשורים למעצורים השונים.

   

  3. תקינות החלקים

  יש להרים את החלק הקדמי ולוודא שהכידון מסתובב בצורה חופשית מצד לצד. כמו כן, יש לנעול את הגלגל הקדמי ע"י המעצור הקדמי, לדחוף את הכידון לפנים ולאחור, ולוודא שאין מרווח או נקישות בין השניים.

   

  חיזוק הברגים ימנע הפתעות לא צפויות במהלך הרכיבה ()
  חיזוק הברגים ימנע הפתעות לא צפויות במהלך הרכיבה

   

  4. הגנה מתקרים

  במידה ומדובר באופני הרים, יש להצטייד כבר בחנות באמצעי מיגון נגד תקרים ולדאוג שיורכבו בצורה מתאימה. במידה ואתם לא יודעים איך לעשות זאת, בקשו מהמוכר ללמדכם.

   

  5. מעצורים

  יש לבצע סיבוב קצר סביב החנות, במהלכו נוודא כי רפידות המעצורים לוחצות על החישוק באופן שווה בשני צדיו ואינן נוגעות בצמיג, שהמעצורים עובדים כראוי, ושההילוכים עובדים בצורה חלקה. בדיקה זו נקפיד לבצע גם כאשר מופעל עומס על הדוושות, כלומר בזמן רכיבה. חשוב לשים לב באופן מיוחד לתקינותם של מעצורי הדיסק.

   

  6. בדיקת רפיון

  הרימו את האופניים כמה סנטימטרים באוויר והניחו להם ליפול על הארץ, על הגלגלים, ללא עזיבת האחיזה. כאשר האופניים יחבטו בקרקע, תוכלו לשמוע אם קיים חלק משוחרר אשר לא מחובר כראוי.

   

  7. בולמי זעזועים

  במידה ובאופניים קיימים בולמי זעזועים, יש לכוונם לעומס המתאים למשקל הגוף ולבצע את שאר הכיוונים בבולמים האחרים בהתאם.

   

  8. ספר הדרכה

  עם רכישת האופניים יש לבדוק כי קיבלתם ספר הדרכה מתאים.

   

  9. מחזירי אור

  יש לוודא כי קיימים באופניים מחזירי אור אחורייים (אדומים) וקדמיים (לבנים). מומלץ לרכוש פנס או אמצעי תאורה אחר שיאיר את חלקו האחורי של האופניים וידאג להבלטה טובה יותר של הרוכב.

   

  10. קסדה

  מבין כל פציעות האופניים, הפציעה הנפוצה ביותר נובעת מאי חבישת קסדה. שימרו על עצמכם ודאגו לחבוש קסדה בכל רכיבה.   

   

  קסדה. פריט חובה לכל רוכב אופניים ()
  קסדה. פריט חובה לכל רוכב אופניים

   

  טיפים לרכיבה לאחר הוצאת גלגלי העזר

  מלמדים את הילד לרכוב בפעם הראשונה ללא גלגלי עזר? ריכזנו עבורכם מספר שיטות יעילות לרכיבה בטוחה ויעילה יותר:

   

  1. על מנת להקנות לילדכם תחושת ביטחון, אחזו קלות במותניו במהלך הרכיבה תוך מתן תמיכה עדינה.

   

  2. ניתן לרכוש בחנויות האופניים מוט מיוחד, לחברו לאופניים מאחור, להחזיק בו ולהוביל בעזרתו את הילד. פעולה זו ניתן לבצע גם ברכיבה על גלגיליות תוך כדי אחיזה במוט מאחורי הילד.

   

  3. ניתן להחזיק ישירות באוכף של אופניי הילד. שיטה זו מעט בעייתית בשל גובהו הנמוך של האוכף, אך עדיין אפשרית. דרך נוספת היא כריכת רצועת בד סביב חזה הילד, תחת בית השחי, בה ניתן להחזיק בזמן הרכיבה ולהעניק לו תמיכה. פעולה זו יש לעשות בזהירות על מנת לא להכאיב לילד.

   

  4. בכל שיטות הלימוד נוכחות ההורה לצד הילד הינה בגדר חובה. יש להקפיד על סבלנות וכמובן לעשות זאת בנועם וחיוך על מנת שלילד תישאר חוויה חיובית.

   

  סבלנות ויצירת חוויה חיובית לילד הם המפתח ללימוד נכון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  סבלנות ויצירת חוויה חיובית לילד הם המפתח ללימוד נכון(צילום: shutterstock)

   

  הכותב הוא אחראי תחום אופניים במכללה האקדמית בוינגייט ויועץ מקצועי ברשת מגה ספורט.

   

   

  גם רכיבה נכונה חיונית למניעת פציעות. רוצים לדעת מהי התנוחה הנכונה לרכיבה על אופניים? צפו:

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יום כיפור. עם רכישות האופניים, כך גם עולה כמות הפציעות
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים