שתף קטע נבחר

"כולנו אחים": שגריר ישראל במצרים בביקור נדיר באלכסנדריה

פרסום ראשון: דוד גוברין קיים ביקור ראשון של שגריר ישראלי זה שנים בעיר הצפונית שהקהילה היהודית שלה מונה 17 בני אדם בלבד. הוא נפגש עם ראש הקהילה בבית הכנסת על שם אליהו הנביא. צפו

 

 

שגריר ישראל במצרים, דוד גוברין, ערך השבוע ביקור נדיר בעיר אלכסנדריה בצפון המדינה יחד עם צוות השגרירות, ונפגש עם ראש הקהילה היהודית במקום. מדובר בביקור ראשון זה שנים של נציגות ישראלית באלכסנדריה.

 

גוברין הושבע לפני פחות מחודש והגיש את כתב האמנה לנשיא המצרי, עבד אל-פתאח א-סיסי. במוקד הביקור שקיים ונמשך יומיים עמד סיור בבית הכנסת הגדול על שם אליהו הנביא בעיר ובמשרדי הקהילה היהודית. בית הכנסת המדובר מהווה מבנה מפואר עוד מהמאה ה-19 ששימש את הקהילה היהודית של אלכסנדריה, שמנתה עד שנות ה-30 של המאה ה-20 יותר מ-20 אלף יהודים.

 

השגריר נפגש עם ראש הקהילה היהודית, יוסף בן גאון, ושמע ממנו שכיום נמצאים באלכסנדריה רק 17 יהודים ושהקהילה מנסה כמיטב יכולתה לתחזק את בית הכנסת המפואר ולסייע לחברי הקהילה הנזקקים. "אני מודה לך על הביקור הנעים והחשוב אצלכם", אמר השגריר בערבית שוטפת בלהג המצרי בבית הכנסת באלכסנדריה כששוחח עם ראש הקהילה היהודית הקטנה באלכסנדריה, יוסף בן גאון. "אנחנו שמחים שאתם כאן", ענה בן גאון. 

השגריר גוברין בבית הכנסת על שם אליהו הנביא באלכסנדריה ()
השגריר גוברין בבית הכנסת על שם אליהו הנביא באלכסנדריה


בית הכנסת העתיק ()
בית הכנסת העתיק

בסרטון שפרסמה שגרירות ישראל במצרים ניתן לראות את הדו-שיח בין השניים בבית הכנסת, שבמהלכו מובעת תקווה שממשלת מצרים תסייע לשפץ את המקום. "אנחנו כמדינת ישראל, מדינת העם היהודי, מתעניינים מאוד בנושא הזה ומוכנים להשתתף ולשתף פעולה עם הגורמים הרלוונטיים בתחום הזה", אמר גוברין. בן גאון ענה: "כולנו אחים. כולנו אחד. אין מישהו שיותר טוב מהאחר. אנחנו אותו דבר. אינשאללה כל העניינים יסתדרו".

 

השגריר פקד גם את משרדי הקהילה היהודית ששירתו את אנשי הקהילה ובהם בית דין רבני, בית ספר, משרדי רישום והנפקת אישורים, קבוצות ספורט כמו "מכבי אלכסנדריה" ועוד. גוברין גם הגיע לספרייה החדשה של אלכסנדריה, שנועדה להמשיך את מורשת הספרייה העתיקה של

העיר, ויש לה חשיבות למדינות הים התיכון. במקום הזה נחתם, בין היתר, התרגום הראשון של התורה. אנשי הספרייה, שיש לה חשיבות רבה לכל מדינות הים התיכון כולל ישראל, רואים כיעד להציג ולשמר את הערך התרבותי כולל התרבות היהודית.

 

בנוסף, ביקרו גוברין וצוותו במוזיאון סאדאת המצוי בספריית אלכסנדריה. גוברין ציין ברקע 40 שנה לביקורו ההיסטורי של סאדאת בישראל כי סאדאת נחשב לגיבור לא רק בעיני המצרים, אלא בקרב עמי האזור וישראל בתוכם. במהלך הביקור הצליח השגריר לקיים גם פגישות עם נציגי הקהילה הנוצרית בעיר, אנשי עסקים ונציגי החברה האזרחית באלכסנדריה.

 

טרם הגשת כתב האמנה הספיק השגריר הישראלי לבקר בבית הכנסת בן עזרא בקהיר יחד עם ראשת הקהילה היהודית במצרים, מאג'דה הארון, הידועה בעוינותה לציונות ולמדינת ישראל. בחודש יולי האחרון ירד מספר בני הקהילה היהודית בקהיר לשש נשים בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים