שתף קטע נבחר

עובדים בחגים? אלו הזכויות שלכם

חגי תשרי בפתח ואיתם ימי החופשה. אם הינכם חלק מהסכם קיבוצי, החלטתם לבלות עם המשפחה או שאתם עובדים כרגיל, כדאי שתדעו מה זכויותיכם וכמה תקבלו בכל חג

רבים מאיתנו יוצאים לחופש בחגי תשרי, והשנה יתאפשר לציבור העובדים בישראל לבלות זמן רב עם משפחותיהם, שכן רבים מימי החג יתקיימו באמצע השבוע. כמידי שנה, סביב החגים עולות שאלות רבות הנוגעות לעבודה בתקופה זו. ריכזנו עבורכם את התשובות הנכונות, כדי שתדעו את זכויותיכם.

 

מדריכים נוספים בערוץ הקריירה

כך תתמודדו עם שאלות קשות בראיון עבודה

5 דברים שחובה לעשות לפני ששולחים קו"ח

מאבק השליטה על פרויקט בבלי

 

מה נחשב לימי חג בישראל?

בהתאם לפקודת סדרי שלטון ומשפט משנת 1948, ימי חגים ומועדים לעובדים יהודים הם אלה: שני ימי ראש השנה, יום כיפור, שני ימי סוכות, שני ימי פסח ושבועות. בימים אלה מתקיימת מנוחה במתכונת של מנוחה שבועית. 

 

עובד שאינו יהודי זכאי לבחור לקיים מנוחה בימי חג ומועד אחרים על פי מצוות דתו, במקום ימי החג ומועד האמורים. עובד שאינו יהודי שייעדר מעבודתו בימי החג על פי מצוות דתו, יחויב בימי חופשה שנתית בגין היעדרות בימי חג על פי הדת היהודית. יום העצמאות הינו יום שבתון על פי חוק נפרד.

 

איזה שכר ישולם לעובד ששובץ לעבוד ביום החג?

עבודה בחגים תזכה את העובדים בתשלום זהה לתשלום המשולם עבור עבודה ביום המנוחה השבועית, כאשר במרבית המקרים מדובר ב- 150% ביחס לשכר שהעובד מקבל ביום חול. זאת, אלא אם נקבע גמול מיוחד וגבוה יותר עבור עבודה זו בהסכם קיבוצי. עובד שעבד ביום החג שלא לפי בחירתו, יהיה זכאי בנוסף גם לדמי החגים שהיו משולמים לו אילו לא חויב לעבוד ביום החג. עובד שביקש לעבוד ביום החג, לא יהיה זכאי גם לדמי החגים, אלא רק לתעריף הזהה לעבודה ביום המנוחה.

 

האם המעסיק חייב לשלם לעובד עבור ימי החג שבהם לא עבד?

עובד שמקבל שכר לפי יום או שעה, יהיה זכאי לתשלום מלא עבור ימי החג הכלולים בחוק, בהתקיים שלושת התנאים הבאים: מדובר בעובד בעל ותק של שלושה חודשים לפחות, העובד לא נעדר מעבודתו יום לפני ויום אחרי החג (אלא אם נעדר בהסכמת המעסיק) והעובד היה אמור ממילא לעבוד ביום החג. אם יום החג יחול בשבת - לא יהיה זכאי העובד לתשלום עבור יום החג.

 

לגבי עובד בשכר חודשי, שכרו החודשי לא יפחת בשל היעדרות בחג, ללא קשר למספר ימי העבודה או המנוחה השבועית שחלו באותו חודש, ובלבד שעבד את כל ימי העבודה האפשריים שבהם הוא מחויב באותו החודש.

 

אי אפשר לחייב לצאת לחופשה

מה ההבדל בין ימי החג לימי חופשה?

ימי חג אינם באים על חשבון ימי החופשה השנתית של העובד. עובד היוצא לחופשה שנתית ובמהלכה חל יום חג, לא יחויב ביום חופשה שנתית בגין חופשתו ביום החג.

 

האם החלטת מעסיק להוציא את כל העובדים לחופשה מרוכזת נחשבת חוקית?

מעסיק רשאי להחליט להוציא את עובדיו לחופשה מרוכזת, אלא אם הגביל את שיקול דעתו לעשות כן בהסכם קיבוצי. כאשר מדובר בחופשה שאורכה מעל שבעה ימים, על המעסיק להודיע אודות החופשה לפחות 14 ימים מראש. חופשה מרוכזת בימי חול המועד תנוכה מימי החופש הצבורים לעובד.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

האם באפשרות המעסיק לחייב עובד לצאת לחופשה מרוכזת בחול המועד גם אם אין לעובד מספיק ימי חופשה צבורים?

כאשר לעובד אין מספיק ימי חופשה צבורים, המעסיק לא רשאי לחייבו לצאת לחופשה מרוכזת על חשבון ימי החופשה השנתית, ובכך להביא לצבירה שלילית של ימי חופשה שנתית כנגד רצונו. בנוסף, המעסיק אינו רשאי לחייב עובד לצאת לחופשה ללא תשלום. במקרה כזה, ניתן להגיע להסכמה עם העובד בדבר החזר יתרת החופשה השלילית למקום העבודה בעתיד או להגיע להסכמה עם העובד בדבר יציאה לחופשה ללא תשלום או על חשבון מקום העבודה.

 

שש שעות עבודה בערב יום כיפור

כמה שעות עלי לעבוד בערב חג ומה התשלום עבור עבודה בערב החג?

על פי החוק, במקום בו שבוע העבודה הוא בן שישה ימי עבודה יום העבודה בערב החג יהיה בן שבע שעות עבודה. במקומות בהם שבוע העבודה הוא בן חמישה ימי עבודה בשבוע, אורכו של יום העבודה בערב החג נקבע על פי הסכם בין העובד והמעסיק, צו הרחבה, או על פי הנהוג במקום העבודה. כך למשל, במגזר העסקי העובד חמישה ימים בשבוע, יום העבודה בערב החג יהיה בן שבע שעות ולעובד ישולם שכר עבור שמונה שעות, או שיום העבודה יהיה בן שמונה שעות והתשלום יהיה עבור תשע שעות.

 

בערב יום כיפור יום העבודה הוא בן שש שעות בתשלום מלא. ישנם מקומות עבודה רבים שחלים בהם הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה הקובעים הוראות שונות בדבר מתכונת העבודה והתשלום בערבי חג. כמו כן, ישנם מקומות עבודה רבים בהם השתרש נוהג של עבודה מיטיבה בערבי חג.

 

מהו אורכו של יום העבודה בחול המועד?

ככלל, ימי חול המועד הם ימי עבודה רגילים, אלא אם נקבע אחרת בהסכמים החלים במקום העבודה או בנוהג מחייב במקום העבודה.

 

האם המעסיק חייב לאפשר יום עבודה מקוצר בחול המועד?

התשובה לכך היא שלילית, כיוון שכפי שהוזכר, ימי חול המועד הינם ימים רגילים.

 

האם ניתן לדרוש מעובדים לעבוד במהלך החג?

ימי החג הם כימי מנוחה שבועית. לכן, בהיעדר היתר מיוחד או כללי להעסקת עובדים בימים אלה, חיוב עובד לעבוד בימי חג על פי מצוות דתו, אסורה.

 

השי לחג הוא לא חובה

האם חופשה בערב חג או בחול המועד נחשבת לחצי יום חופש?

חופשה בערב חג או בחול המועד דינה כיום חופש מלא, אלא אם נקבע אחרת בהסכם החל על העובד או שנהוג אחרת במקום העבודה.

 

האם ניתן לצבור ימי חופשה ל"גשר" בין החגים?

בהסכמת המעסיק, בתקופת החגים ניתן ליטול מספר ימי חופשה ולחברם לימי החג, וכך ליהנות מרצף חופשה ארוך.

 

האם המעסיקים חייבים לתת שי לחג?

החוק אינו מחייב מעסיקים לתת שי לחג, והדבר נתון לשיקול דעתם. לעיתים מעסיקים מחוייבים לתת שי לחג לעובדיהם מכוח התחייבות שנטלו על עצמם בהסכמים החלים במקום העבודה (הסכמים אישיים או קיבוציים) או אם נהוג כך במקום העבודה.

 

מעסיקים רבים מחליטים על מתן שי רק באחד מהחגים בשנה, בדרך כלל בראש השנה, סוכות או פסח. חשוב לדעת כי לפי פקודת מס ההכנסה, מתנה היא טובת הנאה החייבת במס, ולכן בתלוש השכר העוקב המעסיק ייזקוף את שוויה.

 

הכותב הוא עו"ד ומומחה בדיני עבודה, שותף במשרד נ. פינברג ושות'

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
צילום: Gettyimages
צילום: שחף הבר
עו"ד אוהד גלעדי
צילום: שחף הבר
מומלצים