שתף קטע נבחר

רגב: "אנשי תרבות ביריונים"; תלונה במשטרה נגד השחקן שהתפרץ

בתגובה למהומה שהתחוללה בטקס פרסי "אופיר" באשדוד כינסה שרת התרבות מירי רגב מסיבת עיתונאים, שבה אמרה שבאירוע "נחצו קווים אדומים. לא יודעת מה היה קורה אם רועי אסף היה מגיע אליי". היא הודיעה על הקמת ועדה שתפעל לפיקוח על תקצוב הסרטים: "חסרים קולות נוספים בשיח"

 

 

מגיבה לסערה. שרת התרבות מירי רגב כינסה בצהריים (יום ו') מסיבת עיתונאים שבה התייחסה למהומה שאירעה אמש בטקס פרסי אופיר באשדוד, ובשיאה ההתפרצות של השחקן רועי אסף במהלך נאום שנשאה. "רועי אסף, שקיבל פרס בשנה שעברה, מרשה לעצמו לעלות לבמה ולהתפרץ לבמה. אני מודה לאלוהים ולא יודעת מה קורה אם היה מגיע אליי", אמרה היום רגב, שקודם לכן נטשה את האולם במחאה בזמן הופעתו של הראפר תאמר נפאר, שביצע שיר המשלב את מילותיו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.

 

מעט אחר כך, מנכ"ל אמנויות הבמה באשדוד, מוטי מלכא, הגיש תלונה במשטרה נגד השחקן רועי אסף בגלל התפרצותו לבמה. "הגשתי תלונה על הפרת סדר ציבורי באופן שנראה אלים ומאיים", אמר. "אני רוצה שהמשטרה תבדוק את זה באופן ראוי ותקבל את החלטותיה". בנוסף, מנכ"ל משרדה של רגב שלח מכתב חריף ליו"ר האקדמיה לקולנוע מוש דנון ובו ביקש לנקוט "אמצעים חריפים" נגד אסף.

 

"נחצו קווים אדומים", אמרה רגב. "אסור שזה יעבור לסדר היום. הייתה התנהלות שרמסה את החוק, את התרבות הישראלית. זה היה ערב מבזה שלא האמנתי שנגיע אליו, שבו אנשי תרבות ביריונים הרשו לעצמם להתנהל בצורה מבזה", האשימה רגב, ומיד הבהירה: "ביום ראשון נודיע על צוות ועדה שיפעל, יפקח ויבדוק מה קורה בקרנות הקולנוע, מה קורה באקדמיה. הם יצטרכו תוך שלושה חודשים להביא נייר עמדה להחלטתי. אני רוצה לעשות סדר בעולם הקולנוע, עם האלקטורים, הייצוג והשקיפות".

 

רגב במסיבת העיתונאים (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
רגב במסיבת העיתונאים(צילום: תומריקו)

השחקן רועי אסף מתפרץ לבמה במהלך נאומה של שרת התרבות (צילום: ערוץ 24) (צילום: ערוץ 24)
השחקן רועי אסף מתפרץ לבמה במהלך נאומה של שרת התרבות(צילום: ערוץ 24)

 

"השימוש בדרוויש הוסתר ממני"

"השימוש בדרוויש הוסתר ממני ומצוות לשכתי", טענה היום השרה רגב. "אני הופתעתי, חד וחלק. שמעתי על כך במקרה מאחורי הקלעים. נכנסתי ושאלתי את יו"ר האקדמיה וכשהבנתי שמדובר בפרובוקציה עם משורר שמתנגד לעצם קיומנו, היה ברור שלא אשאר".

 

"לאן הגענו? בטקס ממלכתי, רשמי של פרסי אופיר. לאיזו רמה הגענו, למה?", המשיכה רגב. "להשמיע שיר של משורר שקורא להשמדת מדינת ישראל זה לא חלק ממאבק של ימין ושמאל  - זו שמירה על עצם היותנו וקיומנו כמדינה יהודית כאן".

 

שרת התרבות המשיכה בהאשמותיה: "אותם אנשי תרבות, שקוראים לעצמם תרבותיים, שלא מוכנים לקבל קול אחר משלהם, התרגלו לקבל רק מה שהם רוצים. כשאני עומדת שם הם צוחקים ולא מאפשרים לי לסיים את הנאום. גם אם הדברים שאני אומרת לא מקובלים עליהם, אני אגיד מה שאני רוצה להגיד. אף אחד לא ישתיק אותי. זו משילות, זה תפקידו של מנהיג - לומר בצורה נחושה וברורה לציבור מהי האג'נדה שלו. לא הסתרתי את האג'נדה שלי מרגע שנבחרתי לתפקידי. דיברתי לאורך הדרך על צדק תרבותי, על רב-תרבותיות, על שילוב של פריפריה ומרכז, ואמרתי בטקס באופן ברור שהקולנוע לא יהיה מועדון סגור של אף אליטה".

 

"מה תפקידה של שרה - להסתובב בפרמיירות, או לבוא עם מסר אמיתי?" (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
"מה תפקידה של שרה - להסתובב בפרמיירות, או לבוא עם מסר אמיתי?"(צילום: תומריקו)

רגב טענה כי לא התכוונה לעשות פרובוקציה בעצם נטישתה בזמן הופעתו של תאמר נפאר. "מהרגע שהבנתי ששיר של דרוויש עולה, לא יכול להיות שאתעלם מכך כשרה בממשלה. לא רציתי לעשות פרובוקציה בזמן שיצאתי, אבל אמרתי שכשאחזור אגיד כמה מילים לפני הנאום שלי. בנאום שלי לא הייתה מילה על ימין ושמאל, היו רק דברים על מדיניות, קידום ופיתוח הקולנוע הישראלי. מרגע שעלתה סוגיית דרוויש, אף אחד בוודאי לא חושב שלא אתייחס לזה".

 

על הדברים החריפים שהשמיעה מעל בימת ההיכל, אמרה רגב ביום שאחרי: "השאלה היא מה תפקידה של שרה? לבוא לטקס ולהיות נחמדה, להרים כוסית ולהסתובב בפרמיירות, או לבוא עם מסר אמיתי. אני באה לטקס כדי להעביר מדיניות. לא כולם שומעים את מה שאני אומרת. אני לא תמיד כובשת את כל היוצרות והיוצרים בטקס פרסי אופיר, לכן הנאום שלי היה ענייני, ובתחילתו מאוד פירגן לקולנוע הישראלי. הוא בא ושם על השולחן את אותו פסיפס חברתי שדיברנו עליו. אמרתי בקול רם שצריך לשאול את עצמנו שאלות לגבי עולם הקולנוע, והאם הוא נותן ביטוי למגוון הדעות וכלל האוכלוסיה".

 

 

"היה ברור שרגב לא תוכל לשמוע קטע של דרוויש"

עוד כחלק מהסערה, מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי שלח מכתב חריף ליושב ראש האקדמיה לקולנוע מוש דנון. "אני מצפה לתגובה הולמת של הנהלת ההאקדמיה ולנקיטת צעדים ממשיים כנגד אותו שחקן פורע חוק ואגרסיבי שניסה למנוע משרת התרבות לשאת דברים באופן ברוטאלי ומאיים, תגנה בקול רם וברור מעל כל במה אפשרית את שהתרחש אמש". שרעבי הוסיף כי "כולנו חשים בושה עמוקה שטקס ציבורי שמטרתו להעלות על נס את העשייה בקולנוע הישראלי ולציין ברוב כבוד והדר את יוצריו ויוצרותיו: שחקניות ושחקנים, בימאיות ובימאים ושאר אמני המסך ועובדיו".

 

מנכ"ל המשרד התייחס גם לכך שרגב לא ידעה לכאורה על כך שעל הבמה יושמע קטע משירו של מחמוד דרוויש. "כולי פליאה על האופן בו בחרה הנהלת האקדמיה לא להביא לידית צוות משרדי וצוות לשכת שרת התרבות את העובדה כי במהלך הטקס ישולבו במופע קטעים משיר של מחמוד דרוויש, זאת כאשר היה ברור מראש ששרת התרבות לא תוכל להיות נוכחת במעמד בו נותנים במה למשורר זה", כתב שרעבי.

 

"אני מקווה ורוצה להאמין כי ההחלטה להסתיר כוונה זו לא נעשתה במזיד ועל מהת להתריס, לייצר פרובוקציה, להביך את שרת התרבות ולפגוע בממלכתיות הטקס ובמעמדו". מצערת כשלעצמה העובדה שאמנים המדברים בשם חופש הביטוי וחופש היצירה הוכיחו אמש פעם נוספת חוסר סבלנות וסובלנות, הסיתו והפגינו אלימות מילולית והעמידו שוב את הדמוקרטיה בישראל בכך שיצרו אווירה שהגיע עד כדי איום פיזי כלפי שרה בממשלת ישראל".

 

המהומה בטקס

המהומה החלה אמש לאחר שהראפר תאמר נפאר ביצע עם יוסי צברי את השיר "אני לא פוליטי" - שבו משולבות שורות מיצירת המשורר הפלסטיני דרוויש. התגובה של רגב הייתה נטישת היכל התרבות באשדוד במהלך ההופעה. "לא אהיה קהל לשיריו של מחמוד דרוויש", אמרה השרה, ששבה למקומה לאחר ההופעה.

 

שרת התרבות עלתה אחר כך לבמה ונאמה - ואז המהומה רק התגברה. "אני רוצה לפני שאתחיל לנאום את הנאום שהכנתי ולהסביר מדוע יצאתי במהלך הטקס", אמרה - בזמן שבקהל רבים שרקו לה בוז, ואחרים מחאו כפיים. "יש לי הרבה סבלנות לאחר, אבל אין לי סבלנות לדרוויש". היא טעתה בשמו של אחד האמנים, מה שהוביל את הקהל לצחוק, ואת רגב להגיב בציניות: "אנחנו טועים, אתם אף פעם לא טועים".

 

"בסוף השיר נאמר - 'אני אוכל את הבשר של כולנו, של העם היהודי. לזה לא אני ולא אתם צריכים להסכים. על זה בדיוק נלחם ראש הממשלה בנאום שלו", אמרה רגב שהתייחסה לנאום באו"ם של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה שקר ויישאר שקר, גם אם יכתוב אותו משורר מוכשר". בקהל קראו לעברה "שקרנית", ורבים נטשו את האולם. "יש כאן הרבה גרבוזים ואורשרים, אבל אני לא ארד מפה עד שאסיים את דבריי, לא יעזור לכם", הוסיפה, והמשיכה לתקוף את המוחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
מירי רגב, היום במסיבת העיתונאים
צילום: תומריקו
מומלצים