שתף קטע נבחר

בליץ אווירי של אסד ורוסיה: "חלב מושמדת"

יום שלישי להפצצות הכבדות במזרח חלב: עשרות נהרגו, לשני מיליון אין גישה למים זורמים. "שואת חלב", מכנים זאת ברשת, וסורים סיפרו: "מפציצים אותנו כמו בדרזדן, זו השמדה לכל דבר ועניין". צפו בחילוץ תינוקת מההריסות

 

בזמן שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מנסים להחיות באו"ם את הפסקת האש הכושלת, נמשך הבליץ בחלב של המשטר הסורי ובני בריתו. לאחר שאתמול דווח כי 91 בני אדם נהרגו בהפצצות ו-40 בניינים נחרבו, הבוקר דיווחה רשת אל-ג'זירה הקטארית המזוהה עם מתנגדיו של אסד כי עשרות, ובהם ילדים, נהרגו בתקיפות רוסיות על מספר שכונות בעיר המדממת. לעת עתה, דווח על 71 הרוגים.

 

באל-ג'זירה צוטטו טענות כאילו הכוחות השתמשו בפצצות זרחן וציינו כי פרט להרוגים, עשרות עדיין לכודים בעיי החורבות. גם את המספרים וגם את הטענות על לכודים וירי פצצות זרחן לא ניתן בינתיים לאמת. אבל התמונות והסרטונים הקשים ברורים, ובאחד מהם נראה חילוצה בחיים של תינוקת, שצועקת עם חילוצה מתוך ההריסות.  

חילוץ התינוקת מתוך ההריסות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חילוץ התינוקת מתוך ההריסות(צילום: רויטרס)

התמונה ()
התמונה

והכרזה ()
והכרזה

בכל מקרה, זה נראה כמו הסלמה משמעותית בלחימה בעיר החשובה. זאת, אחרי שהצבא הסורי הכריז ביום חמישי בערב על תחילתו של מבצע בשכונות המזרחיות של העיר, שכונות הנמצאות בשליטת המורדים. במבצע זה, שנכנס ליומו השלישי וכולל הפצצות כבדות מאוד על חלב, השיג המשטר הסורי הישג גם על הקרקע. על פי דיווחים, הצליחו כוחות אסד להשתלט אחרי תקופה ארוכה על מחנה הפליטים חנדראת שבצפון חלב אחרי קרבות עזים מול המורדים, בסיוע חיפוי אווירי רוסי. 

 

שני מיליון איש בלי מים זורמים

באו"ם אמרו כי לכשני מיליון בני אדם בחלב אין גישה למים זורמים. על פי חנה סינגר, נציגת יוניצ"ף בסוריה, ההפצצות פגעו בתחנת השאיבה המספקת מים זורמים לתושבים הגרים בחלקים במזרחיים של העיר, ובתגובה המורדים סגרו תחנת שאיבה אחרת המספקת מים לחלקים המערביים שבעיר אשר נמצאים בשליטת הממשל הסורי.

 

גם אתמול, אז נרשמו ההפצצות הכבדות ביותר זה זמן רב - ולבטח הקשות מאז כישלונה של הפסקת האש שהוגשה בין רוסיה לארצות הברית - טענו פעילי אופוזיציה כי נעשה שימוש בפצצות האסורות לפי החוק הבינלאומי כמו פצצות זרחן, פצצות מצרר ואפילו פצצות שגורמות לסוג של רעידות אדמה.

ההרס בחלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההרס בחלב(צילום: AFP)

עשרות בניינים נחרבו (צילום: רוטרס) (צילום: רוטרס)
עשרות בניינים נחרבו(צילום: רוטרס)

"זה היום הגרוע ביותר שהיה לנו זה זמן רב", אמר ל"ניו יורק טיימס" ג'יימס לה מסורייה, ראש ארגון הצלה שמאמן עובדי חילוץ סורים. לדבריו, אנשיו מדמים זאת להפצצות הכבדות במלחמת העולם השנייה: "הם מכנים זאת הפצצה סטייל דרזדן". זאהר א-זאהר אמר לעיתון האמריקני בשיחה מחלב כי "אין כבר כבישים שאפשר ללכת עליהם. אפילו בין השכונות, כל הכבישים הרוסים".   


"אתה לא יודע אם תחיה או תמות", הוסיף מודאר סייחו, אח בבית החולים א-דקאק שפועל באזור בשליטת האופוזיציה. "זה כאילו שרוסיה והמשטר השתמשו בהפסקת האש רק כדי לתכנן את היעדים הבאים", הוסיף תושב אחר שמתגורר בעיר. "זה נראה כמו יום הדין בחלב".

 

עמאר אל-סלמו, ראש ארגון ההגנה האזרחית, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי גם ארגוני ההצלה הפכו למטרה, ושלושה מתוך ארבעה מרכזים בחלב נפגעו: "מה שקורה עכשיו זה השמדה לכל דבר ועניין". הרדיולוג מוחמד אבו רג'אב תיאר את שמתרחש מעל ראשו: "אתם שומעים את זה? השכונה מופצצת עכשיו בטילים. אנחנו יכולים לשמוע את המטוסים מעלינו. הם לא עוזבים - מסוקים, חביות נפץ, מטוסי קרב".

בוכים על בראנג'לינה, לא על חלב ()
בוכים על בראנג'לינה, לא על חלב
  

ברשתות החברתיות המזוהות עם המורדים כבר מכנים זאת שואה של ממש והשמדה המונית. ההאשטאג "שואת חלב" באנגלית הוצמד התמונות הקשות של ההריסות, הקורבנות והחילוצים ההירואיים. במקביל גם קריקטורות שמנסות להתמודד עם המצב מועלות לרשת. אחת מהן, צינית במיוחד, הדגימה מה לדעת מחברה באמת העציב את העולם השבוע - לא ההרג בחלב, אלא הגירושים של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי. 

  

בתחילת השבוע קרסה הפסקת האש שהוכרזה לפני פחות משבועיים על-ידי ארה"ב ורוסיה. בימים הראשונים לקיומה של הפסקה האש פחתה משמעותית האלימות, גם אם לא פסקה לחלוטין, אבל ככל שחלפו הימים דיווחו הצדדים הלוחמים בסוריה על עוד ועוד הפרות זה של זה והם הלכו ואיבדו אמון בהפסקת האש. מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה נהרגו בה כבר יותר מ-300 אלף בני אדם ומיליונים נוספים הפכו לפליטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התינוקת שחולצה בחיים
צילום: רויטרס
מומלצים