שתף קטע נבחר

ארגון הבריאות העולמי: השמנה גורמת ל-13 סוגי סרטן

עד היום נרשמו הוכחות ברורות לקשר בין 5 סוגי סרטן לבין עודף משקל, אבל סקירה חדשה של יותר מאלף מאמרים מוסיפה לרשימה 8 סוגי סרטן נוספים, בהם סרטן פי הקיבה, הכבד, כיס המרה, הלבלב ועוד. "רק עישון נמצא כגורם סביבה מאיים יותר", אומרים החוקרים, "ונשים נמצאות בסיכון גבוה יותר"

הקשר הישיר בין השמנה וסרטן הוא הרבה יותר מובהק ממה שהיה נהוג לחשוב. מסקירה של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן סקרה עולה המסקנה כי השמנה קשורה בקשר ישיר ל-13 סוגי סרטן לפחות, המהווים כ-42% מסך מקרי הסרטן המאובחנים.

 

אף כי נהוג לחשוב כי הסיכון של השמנת יתר קשור בעיקר במחלות לב, לחץ דם וסוכרת, עכשיו זה ברור - השמנת יתר קשורה ל-13 סוגים של סרטן לכל הפחות. אנשים שסובלים מהשמנה, השמנת יתר או השמנת יתר קיצונית, חשופים למחלות נלוות או להעצמה של מחלות קיימות.

 

הסיבה לכך פשוטה - במצב של השמנת יתר הגוף חלש יותר פיזית, קיימים עומסים על איברים שונים בגוף ומצטברים עודפים של סוכרים ושומנים בדם.

 

קראו עוד בנושא:

מחקר: השמנת יתר של האם משפיעה על השמנת ילדיה

דו"ח: מהי המדינה השמנה בעולם, ואיפה ישראל?

הקשר הקטלני בין השמנת יתר ללחץ דם

 

אלף מאמרים, מסקנה אחת

עד היום נרשמו הוכחות ברורות לקשר בין 5 סוגי סרטן לבין עודף משקל או השמנה, בהם אדנוקרצינומה של הוושט, סרטן המעי הגס, סרטן השד אצל נשים לאחר גיל המעבר, סרטן הכליות וסוגי סרטן הרחם.

 

סקירה של יותר מאלף מחקרים מצאה ראיות מוצקות לכך שאם אתם סובלים מהשמנת יתר קיצונית אתם חשופים ללא פחות מ-13 סוגים של סרטן. המחקר נערך על ידי קבוצת עבודה של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן כחלק מארגון הבריאות העולמי.

 

חוות דעת חדשה זו, אשר פורסמה במגזין ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין, הוסיפה לרשימה שמונה סוגי סרטן נוספים, בהם סרטן פי הקיבה (החלק מהקיבה הקרוב לוושט), סרטן הכבד, סרטן כיס המרה, סרטן הלבלב, סרטן בלוטת התריס, סרטן השחלות, דלקת קרום המוח וגידולי מוח וסרטן הדם.

 

לדברי ד"ר גרהם גולדיץ, יו"ר קבוצת המחקר הנוכחי ופרופסור לרפואה וכירורגיה באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, 13 סוגי סרטן אלו מהווים כ-42% מסך כלל האבחונים החדשים של מקרי סרטן.

 

רק עישון מתקרב בחומרתו כגורם סביבה מאיים יותר מבין אלו המשפיעים על הסיכון ללקות בסרטן, בדומה לנזקי השמנת יתר קיצונית. עוד מוסיף ד"ר גרהם: "זהו מסר חשוב עבור מעשנים. אך במקביל חשוב לדעת כי מניעת השמנת יתר קיצונית היא הבאה בתור בנטרול ומזעור סיכונים ללקות במחלת הסרטן".

  

נשים בקבוצת סיכון גבוהה יותר

כיום כבר ידוע כי השמנת יתר קיצונית קשורה קשר ישיר להפרעות מטבוליות ולחוסר איזון הורמונלי - שיכולים להסביר את הזיקה למחלת הסרטן.

 

נשים שמנות נמצאות בסיכון גבוה יותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
נשים שמנות נמצאות בסיכון גבוה יותר(צילום: shutterstock)

 

פרופ' אליזבת פלאץ, פרופסור לאפידמיולוגיה בבית הספר בלומברג ג'ונס הופקינס לבריאות הציבור, וחוקר סרטן נודע אחר שלא היה מעורב בדו"ח, טוענים כי נשים צריכות לשים לב במיוחד לתוצאות הסקר, שכן סוגים מסוימים של סרטן נוטים לתקוף יותר את אוכלוסיית הנשים. לדבריהם, "הקשר החזק ביותר שמצאנו להשמנת יתר הוא עם סרטן הרחם וסרטן השד לאחר גיל המעבר - זאת בשל שינוי באסטרוגן ותכונתו כקולטן סרטן חיובי. כך למשל גדל הסיכון לסרטן רירית הרחם בקרב אישה שמנה לעומת אישה במשקל תקין". 

 

בקבוצת מחקר, שהנחקרות בה נעו בטווח של מדד מסת גוף (BMI) 29.9-25 נמצא כי הן היו בסיכון גבוה ב-50% מאישה במשקל תקין, סיכון זה הוכפל בקרב נשים עם מדד מסת גוף בטווח שנע בין 34.9-30, ופי ארבעה בקרב נשים שנעו בטווח של 39.9-35. אישה בעלת BMI 40 ומעלה נמצאת בסיכון של עד פי שבע לחלות בסרטן רירית הרחם לעומת אישה במשקל תקין.

 

החוקרים מצאו ראיות עובדתיות מוגבלות בלבד לכך כי השמנה יכולה להיות קשורה לשלושה סוגים נוספים של סרטן: סרטן שד בגברים, סרטן הערמונית ולימפומה שאינה מסוג הודג'קין.

 

יורדים (במשקל) ומונעים (מחלות)

פעמים רבות אנחנו אומרים לעצמנו שאילו ידענו שדבר מסוים מסוכן כל כך לבריאותנו לא בטוח שהיינו עושים זאת, והלוואי ויכולנו להזיז את גלגלי הזמן לאחור ולמנוע זאת. ועכשיו שאלו את עצמכם, האם ירידה במשקל יכולה להפחית את הסיכון?

 

עורכי המחקר מתייחסים בדיוק לשאלה זו, וטוענים כי "קשה ללמוד אצל בני אדם באופן גורף מתוך קבוצות מחקר קטנות, אך המסקנות מניסויים בבעלי חיים מצביעות על מגמה ברורה בהקשר זה. אין ספק כי העדיפות להימנעות מעלייה במשקל  צריכה להיות ראשונה במעלה כמטרה גלובלית".

 

ניתוח בריאטרי לאנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית הוא פעמים רבות ניתוח מציל חיים. כעת מסתבר שיש לכם עוד 13 סיבות טובות לבדוק את התאמתכם לניתוח כזה. אין ספק כי ירידה במשקל כבר הוכחה כפעולה שמצליחה למנוע מחלות ואף לרפא אותן, ואולי זה יכול להיות גם גלגל ההצלה שלכם.

 

ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, מנהלת מלב"י – מרכז לטיפול בהשמנת יתר, אסיא מדיקל, אסותא, רמת החייל

 

צפו: לא רק סרטן - על הקשר בין השמנת יתר וסוכרת

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
42% מכלל אבחוני הסרטן החדשים קשורים להשמנה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים