שתף קטע נבחר

נאס"א: סילוני מים נצפו בירח של צדק, אירופה

טלסקופ החלל האבל זיהה התפרצויות של מים, המגיעות לגובה של כ-200 ק"מ באחד מירחיו של כוכב הלכת צדק. הדבר יחסוך ממשימה עתידית של נאס"א לקדוח קילומטרים בשכבת הקרח כדי להגיע למים

סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) הודיעה הערב (יום ב') כי נצפו סילוני מים מתפרצים מעל פני השטח של אירופה - הירח השישי של כוכב הלכת צדק, באמצעות טלסקופ החלל "האבל". לפי נאס"א, סילוני המים מגיעים לגובה של כ-200 ק"מ. כשעה לפני מסיבת העיתונאים צייצה נאס"א כי לא מדובר בחייזרים.

 

 

בנאס"א הסבירו כי התצפיות החדשות מגדילות את האפשרות כי משימות עתידיות לירח אירופה יוכלו לבחון את האוקיינוס, שנמצא מתחת לשכבת קרח, מבלי לקדוח כמה קילומטרים בקרח. על-פי סוכנות החלל האמריקנית, בירח של צדק יש פי 2 מים מאשר בכדור הארץ ולכן לא נפסלת האפשרות לצורה של חיים שהייתה בעבר על אחד הירחים של כוכב הלכת הגדול במערכת השמש.

 

"האוקיינוס ​​של אירופה נחשב לאחד המקומות המבטיחים ביותר שיכולים להיות בהם חיים במערכת השמש", אמר ג'ף יודר, בכיר במנהלת המשימות המדעית של נאס"א בוושינגטון. "אלה סילונים, אם הם אכן קיימים, הם עשויים לספק דרך אחרת לדעת מה יש מתחת לפני הקרקע של אירופה".

 

הירח אירופה בתמונה חדשה שפרסמה נאס"א (צילום: נאס"א)
הירח אירופה בתמונה חדשה שפרסמה נאס"א(צילום: נאס"א)
 

 

אירופה וברקע כוכב הלכת צדק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אירופה וברקע כוכב הלכת צדק(צילום: shutterstock)

 

אנשי נאס"א הודיעו בשנה שעברה כי הם מתכוונים לשלוח חללית רובוטית מצוידת בשלל כלים מדעיים כדי שתחוג מסביב לאירופה בעשור הבא.

בגודל של הירח שלנו. כדור הארץ, אירופה והירח (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בגודל של הירח שלנו. כדור הארץ, אירופה והירח(צילום: shutterstock)

 

 

הירח אירופה מרתק את החוקרים כבר זמן רב. בסוף שנות התשעים יצאה החללית גלילאו למשימת מחקר בצדק. החללית הצליחה לאסוף נתונים המצביעים כי על אירופה, אשר דומה בגודלו לירח שלנו, ישנו כנראה אוקיינוס מתחת לשכבת קרח העוטפת אותו. אחד המחקרים הראה כי שילוב של מים מלוחים, קרקעית ים סלעית יחד עם אנרגיה ותגובות כימיות הנוצרות מפעילות של גאות ושפל על הירח יכולים להעיד על אפשרות שבה יתקיימו יצורים חיים על פני אירופה.

 

לכוכב הלכת צדק יש יותר מ-50 ירחים. בשנה שעברה אישר מידע שהגיע מהאבל כי לירח הגדול ביותר של צדק, גנימד, יש אוקיינוס תת-קרקעי שמכיל יותר מים מכל כדור הארץ. מכאן התרחב המסע עוד יותר בחיפוש אחר מקומות במערכת השמש שעשויים להכיל חיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים