שתף קטע נבחר

הולכים בין הכיפות: בצה"ל מנסים לרצות את כולם

לצאת באמצע שירת נשים בטקס רשמי - אסור. לצאת בפעילות הוויי - מותר: בצה"ל מנסים לאזן בין החשש החילוני מהדתה, לחשש הדתי מהדרה. מה שיוצאת זו פשרה. "המטרה של הרמטכ"ל זה להלך על ביצים"

 

 

אחרי שערוריות חוזרות ונשנות, מעדכן צה"ל את פקודת השילוב הראוי. מעתה אִמרו "השירות המשותף", ובשמו מעוגן באופן רשמי נושא קבלת הפטור מנוכחות בטקסים צבאיים. מעתה, לצאת באמצע אירוע הוויי בגלל שירת נשים, ייחשב כלגיטימי, אבל לצאת מטקס רשמי – לא.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

יניב מגל, מחבר הספר "סרוגים בקנה" (הוצאת "ידיעות ספרים"), טוען כי אף שההחלטה מאוזנת, "הרקע שלה הוא דרמטי ומעניין", כדבריו. "נוצר חשש מאוד גדול בציבור החילוני מהשתלבות הדתיים בצה"ל, ומהצד השני, בשנה האחרונה אנחנו רואים תמונת מראה ממש, של חששות במגזר הדתי שמנסים להצר את צעדיהם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"בכל פעם שיש איזו טעות ומפקד לא מאוד חכם פוקד על חיילים דתיים לגזוז את זקנם, זה נתפס כהשוואות לימים אפלים. אז המטרה של הרמטכ"ל זה להלך על ביצים, בין הטיפות, ולמצוא את המקום שלא החילונים ירגישו שיש הדתה - ולא הדתיים ירגישו את הדרתם".

 

יש תוקף לדבר הזה? הרי אותם צוערים שבחרו לקום וללכת באותו טקס, יעשו את זה גם היום.

 

"אי אפשר להימנע מזה, תמיד יהיו המקרים הבודדים. כמו שתמיד יהיה מפקד לא חכם שיעשה דברים שיפגעו ברגשות הדתיים, בדרך שאפילו חילונים לא חושבים שצריך לעשות - כך תמיד יהיו חיילים דתיים שיקצינו וינקטו עמדה שהיא יותר משמעתית מאשר דתית. תמיד יהיו מקרים בודדים, והשאלה היא איך הם יהיו כמה שיותר בודדים, ולא יתנו תחושה לציבור יותר גדול שיוצאים נגדו".

 

"בהקשר של שירת נשים, גם רבנים שהם מהזרם החרד"לי אבל עם גישה ממלכתית, נקטו עמדה שלא לתת לגיטימציה ליציאה כזאת באמצע אירוע, ולמצוא כל מיני פתרונות אחרים. למשל, לשים אטמים באוזניים, למלמל פסוקים וכל דבר שיאפשר שלא להפר פקודה, אבל מבלי לעבור על אמונתם".

 

אז אתה בעצם מאמין שפקודת השירות המשותף תקדם את הצבא לשלב חדש בחיינו, שב-2016 יסתדרו דתיים, ואפילו חרדים, לצד חיילות?

 

"המציאות המשעממת, האפרורית והרחוקה מעיני התקשורת היא בדיוק כזאת. ראיתי את זה בשבוע שעבר במילואים, וככה זה ברוב המכריע של הזמן. הפקודה הזאת היא עוד מהלך מהבחינה הזאת. יש כל הזמן מהלכים שנועדו להחזיר את המטוטלת למרכז, לתת תחושה לקונצנזוס של הציבור בישראל שהצבא הוא המקום שלו, ושגם חיילים חילונים וגם דתיים וגם נשים יוכלו לשרת בו ולהרגיש בנוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים