שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: נולד התינוק הראשון בעולם עם 3 הורים

  מדענים בניו יורק ביצעו הפריה מלאכותית משלושה הורים. זאת לאחר שהאם נושאת מוטציה קטלנית שכבר גרמה למותם של שני עוברים קודמים. הלידה עברה בהצלחה והתינוק כבר חוגג 5 חודשים ראשונים לחיים כשהוא בריא

  שלושה הורים, תינוק אחד: תינוק בן 5 חודשים הוא הראשון בעולם שבא לעולם באמצעות טכניקת הפריה מיוחדת משלושה הורים, כך מדווח כתב העת ניו סיינטיסט. ההפריה בוצעה בגלל הימצאות גנים למחלה קטלנית שנושאת האם, שגרמו למותם של שני עוברים קודמים שלה.

     

   

  אמו של הילד נושאת גנים ל"תסמונת ליי", מצב קטלני הפוגם בהתפתחות מערכת העצבים. הגנים למחלה נמצאים ב-DNA של אברון בתא הקרוי מיטוכונדריה, שאחראי על אספקת האנרגיה לתאים, זאת בניגוד למרבית ה-DNA שבגופנו השוכן בגרעין התא.

   

  כרבע מהמיטוכונדריה של האם נושא את המוטציה הגנטית למחלה. בעוד שהאם עצמה בריאה, תסמונת ליי גרמה למותם של שני ילדיה הראשונים. בני הזוג פנו כמוצא אחרון למרכז לפוריות בעיר ניו יורק.

   

  מטען גנטי משלושה הורים

  מיטוכונדריה פגומה מופיעה על פי הסטטיסטיקה באחד מכל 6,500 תינוקות. מצב זה מותיר את התינוקות הסובלים מפגם מיטוכונדריאלי ב"רעב אנרגטי" שעלול להסתיים בחולשת שרירים, עיוורון, אי ספיקת לב ומוות במקרים קיצוניים.

   

  בטכניקה החדשה נלקחת מיטוכונדריה מביצית של תורמת בריאה ומושתלת בביצית המופרית, משם הוצאה המיטוכונדריה החולה. במצב כזה תכיל הביצית המופרית מטען גנטי המגיע משלושה הורים.

   

  איור: קוסטיה פרמיאקוב (אינפוגרפיקה: ד"ר איתי גל) (אינפוגרפיקה: ד
  איור: קוסטיה פרמיאקוב
   

   

  אחד המקרים הטראגיים שהיו נמנעים לו היתה מבוצעת שיטת סילוק המיטוכונדריה החולה הוא של שרון ברנרדי, תושבת בריטניה. כל שבעת ילדיה מתו ממחלה גנטית נדירה הפוגמת במערכת העצבים המרכזים. שלושה מהם מתו שעות ספורות לאחר הלידה.

   

  כאשר בנה הרביעי אדוארד נולד, גילו הרופאים כי המחלה נגרמת בשל המיטוכונדריה הפגומה של שרון. אדוארד קיבל תרופות רבות ועירויים כדי למנוע מצב של חמצת לקטית, סוג של "הרעלת דם" שבו משתנה דרגת החומציות של הדם והופכת קטלנית. מצב זה הוא שגרם למותם של כל ילדיה של שרון. גם אדוארד מת לבסוף מהמחלה כמו יתר אחיו.

   

  כעת, צוות המרפאה בניו יורק יצר חמישה עוברים באופן הבא: ביצית האם הופריתה עם זרעון האב. לפני שהביצית המופרית החלה בחלוקה ליציאת עובר, גרעין תא הביצית הוחלף בגרעין תא מעובר שנוצר בהפריית מעבדה. התוצאה היא ביצית מופרית המכילה למעשה מטען גנטי משלושה הורים: האם נושאת המוטציה, האב, וגרעין תא מביצית מופרית שנתרמה לצורך כך.

   

  מאחר שהשיטה לא אושרה בארה"ב עדיין, צוות המעבדה נסע למקסיקו שם בוצעה ההפריה.

   

  התינוק נולד באפריל האחרון, וכעת הוא בן 5 חודשים. לאחר לידתו, נבדקה המיטוכונדריה שלו ונמצא כי פחות מאחוז אחד מהמטען הגנטי במיטוכונדריה מכיל את המוטציה הקטלנית. רק כאשר 18% מהמיטוכונדריה פגומה, נגרמת המחלה, כך שהרופאים משוכנעים כי הילד יגדל כילד בריא.

   

  השיטה פורצת הדרך שמביאה תקווה להורים רבים ברחבי העולם, הביאה גם לחששות מצד מומחית שהזהירו מפני המידרון החלקלק, שיוביל לסוגים נוספים של שינויים גנטיים מלאכותיים. חלק מהמתנגדים טען כי השיטה עלולה להביא ל"שוק מעצבי ילדים" שיווצרו על פי הזמנה מראש.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  תינוק אחד משלושה הורים. הפריה מלאכותית
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים