שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה צפוי להגיע להלוויית פרס: "היה מהאנשים הבודדים ששינו את ההיסטוריה"

"אני מוקיר תודה על כך שיכולתי לקרוא לשמעון חבר שלי", ספד נשיא ארה"ב, שצפוי להגיע להלוויה. גם הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שיגיע להלוויה, ורעייתו הילרי ספדו: "המזרח התיכון הפסיד את הסנגור העיקש ביותר לשלום". ר"מ בריטניה לשעבר טוני בלייר: "פרס היה עבורי השראה, מורה דרך וחבר"

 

בעולם סופדים לשמעון פרס: נשיא ארצות הברית ברק אובמה פרסם הבוקר (ד') הודעת תנחומים על מותו של נשיאה התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס שהלך לעולמו. אובמה צפוי להגיע לישראל ולהשתתף בהלוויה. "יש מעט אנשים בעולם הזה ששינו את ההיסטוריה ושמעון פרס היה איש כזה", נכתב בהודעת הנשיא האמריקני. משלחת גדולה מארה"ב צפויה להגיע להלוויה וכנראה גם הנשיא לשעבר וחברו של פרס, ביל קלינטון. עוד עשויים להשתתף בהלוויה: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, נשיא גרמניה יואכים גאוק, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, הנסיך הבריטי צ'רלס ורעייתו קמילה, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיא טוגו פאורה גנאסינגבה, נשיא מכסיקו אנריקה פנייה נייטו ועוד מנהיגים רבים אחרים מהעולם.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"אני ומישל מצטרפים לכל עם ישראל, לעם בארה"ב ולעולם כולו בכיבוד החיים מעוררי הכבוד של חברנו היקר שמעון פרס, אחד האבות המייסדים של מדינת ישראל ומדינאי שהמחויבות שלו לביטחון ישראל ומרדפו לשלום הושרש כמו גם האופטימיות הבלתי נגמרת שלו", נכתב בהודעת אובמה. "אני מוקיר תודה על כך שיכולתי לקרוא לשמעון חבר שלי".

אובמה ופרס בבית הלבן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה ופרס בבית הלבן(צילום: AFP)

פרס מקבל את מדליית החירות  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרס מקבל את מדליית החירות (צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"ביקרתי אותו לראשונה בירושלים כשהייתי סנאטור וכשביקשתי ממנו עצה, הוא אמר לי שאף על פי שאומרים שהעתיד שייך לצעירים, זה ההווה שבעצם שייך לצעירים. 'עזוב את העתיד לי', אמר לי פרס. 'יש לי זמן'. והוא צדק. שמעון תמיד הסתכל לעתיד. החזון שלו לכבוד בין אנשים והתקדמות תמיד הובילו אותו".

 

אובמה: "שמעון לא ויתר על חלומו להשיג שלום"

עוד נכתב בהודעת אובמה: "שמעון היה המהות של ישראל עצמה. האומץ במאבק הישראלי לעצמאות, האופטימיות שהוא שיתף יחד עם רעייתו המנוחה סוניה והעיקשות שהובילה אותו לשרת את אומתו כמעט בכל תפקיד אפשרי בממשל הישראלי לאורך כל חייו. כאמריקנים, אנחנו חבים לו חוב. פרס עבד עם כל נשיא אמריקני מאז ג'ון פ' קנדי. אין אישיות ישראלית שפעלה הרבה כל כך לבניית הברית בין ישראל לארה"ב משמעון פרס, ברית שלא ניתן לשבור והיא חזקה יותר מתמיד".

 

"שמעון לעולם לא ויתר על חלומו להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים", כתב הנשיא האמריקני. "גם לא ביום שנשבר הלב של כולנו עם רציחתו של יצחק רבין. לפני שלוש שנים הוא אמר בעת ביקורי כאן בארץ: 'הרווחתי את הזכות להאמין ששלום הוא בר השגה'. כעת אני יכול לומר שהמחויבות שלנו היא לקדם את מטרתו ולומר גם שהשלום הוא בר השגה".

 

לסיכום אמר אובמה: "האור כבה, אבל התקווה תמשיך לבעור לעד. שמעון פרס היה חייל של ישראל, עבור העם היהודי, עבור צדק, עבור שלום ועבור האמונה. תודה רבה שמעון".

חברים לדרך. פרס וקלינטון (צילום: סער יעקב, לע"מ) (צילום: סער יעקב, לע
חברים לדרך. פרס וקלינטון(צילום: סער יעקב, לע"מ)

גם הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שהיה הנשיא האמריקני בעת החתימה על הסכם השלום עם ירדן והיה שותף של שמעון פרס, פרסם הודעת תנחומים יחד עם רעייתו הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות. "ישראל איבדה היום מנהיג שהיה אלוף הביטחון שלה, השגשוג והאפשרויות הבלתי מוגבלות מיום לידתו ועד יום מותו. המזרח התיכון איבד היום את הסנגור הגדול ביותר שלו לשלום. הילרי ואני איבדנו חבר אמת".

 

קלינטון: "פרס היה גאון עם לב גדול"

קלינטון המשיך ואמר כי "לעולם לא אשכח כמה הוא שמח לפני 23 שנה כשהוא חתם על הסכמי אוסלו על מדשאות הבית הלבן. הוא היה גאון עם לב גדול שהשתמש ביכולותיו כדי לדמיין עתיד של פיוס ללא מאבקים, ללא כעס ותסכול, ואומה לא קרועה. מבקריו קראו לו 'חולם בהקיץ'. הוא היה כזה. איש שחלם עד יומו האחרון".

 

סופד אמריקני נוסף היה הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב שפרסם הודעה: "ברברה ואני מצטרפים להצדעה העולמית לחייו של אדם ששירת את מטרת החירות למען ישראל ולמען השלום. שמעון פרס הוביל פעם אחר פעם את מדינתו באתגרים הרבים שהיו לה. באנושיות שלו, פרס העניק השראה לעולם כולו והוביל דרך של שלום".

 

פרס לצד קלינטון בחתימת הסכמי אוסלו לפני 23 שנה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
פרס לצד קלינטון בחתימת הסכמי אוסלו לפני 23 שנה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט בעבר טוני בלייר היה גם כן בין הסופדים בעולם: "אין מילים היכולות לתאר את הצער שאני חש. הוא היה עבורי השראה, מורה דרך וחבר. הוא נותר צעיר ברוחו, ומעל לכול - מחויבותו לשלום ואמונתו כי השלום הוא אינטרס של המדינה שהוא כה אהב סימנו אותו כבעל חזון עם השקפת עולם ברורה ואיתנה. העולם כולו יתאבל על לכתו, אך זכרו ימשיך להוות השראה לדורות הבאים ללכת בדרכו".

 

פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי היא "שבורת לב" ממותו של ראש הממשלה והנשיא לשעבר, שמעון פרס. "הוא היה איש של שלום, ומקור השראה עצום", צייצה מוגריני והוסיפה כי "הדרך היחידה לכבד את זכרו היא לחתור לעבר שתי מדינות".

 

ראש ממשלת קנדה: "מורשת פרס לא תישכח לעולם"

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ספד: "שמעתי הלילה בעצב רב על מותו של הנשיא וראש ממשלת ישראל לשעבר שמעון פרס. שמעון פרס היה מעל הכול אדם של שלום ואדם שהקדיש את את עצמו לרווחת העם היהודי. לאורך חייו הארוכים והמכובדים, מר שמעון פרס תרם תרומה עצומה לייסודה והקמתה של מדינת ישראל. הוא היה מסור לקידום ההבנה בין ארצו לבין שכנותיה וחלק את פרס נובל לשלום על מאמציו ליצירת שלום במזרח התיכון. מר פרס היה מדינאי בינלאומי נכבד וחבר גדול לקנדה. הוא ביקר במדינה שלנו לעתים קרובות וסייע לבנות יחסים שנותרו איתנים עד יום זה. בשם כל הקנדים, רעייתי סופי ובשמי, אני שולח שולח את תנחומיי העמוקים למשפחה ולחברים של שמעון פרס - ולכל עם ישראל. המורשת שלו כתומך בלתי נלאה בשלום לעולם לא תישכח".

 

ראש ממשלת הודו נארנדרה מודי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "עם מותו של שמעון פרס איבדנו מנהיג עולמי גדול וחבר של הודו. כואב לי על לכתו. תנחומינו לעם ישראל".

 

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, פול ראיין הרפובליקני, ספד לנשיא הישראלי שהלך לעולמו: "העולם איבד מדינאי אגדי אמיתי. שמעון פרס היה מתנה למדינה שאותה עזר להקים ולהנהיג, קול עיקש למען נושא השלום. אינספור התרומות של פרס לעולם זיכו אותו בפרס נובל לשלום, למדליית זהב של הקונגרס ולמדליית החירות הנשיאותית. בשעה שאנו מצטרפים למדינת ישראל ולאנשים ברחבי העולם באבל על מותו, אנו גם מוסרים את תודתנו לחייו המדהימים". 

 

 


קלינטון בירושלים בחגיגות יום הולדת ה-90 של פרס (צילום: גדעון קובו, לע"מ) (צילום: גדעון קובו, לע
קלינטון בירושלים בחגיגות יום הולדת ה-90 של פרס(צילום: גדעון קובו, לע"מ)

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד פרסם הספד לפרס בעמוד הפייסבוק שלו: "עם מותו של שמעון פרס מאבדת ישראל את אחד ממנהיגי המהוללים ביותר, אחד התומכים הגדולים ביותר של השלום וידיד נאמן של צרפת. שמעון פרס שייך מעתה להיסטוריה שאותה ליווה במהלך חייו הארוכים. אני שולח ביום עצוב זה את אהדתי לעם הישראלי ואת תנחומיי למשפחה שלו".

  

 

  

 

"הסיפור של שמעון פרס היה הסיפור של ישראל המודרנית - סיפור של העזה, דינמיות וחוכמה. עם כל הלב שלו, החקלאי, הלוחם, הסופר, חתן פרס נובל, ראש הממשלה והנשיא הזה פעל להוביל את ארצו לעתיד בטוח. הוקרתי את החברות שלו.

הוא היה משאב אינטלקטואלי שגילם את הקשר האמיץ בין ארה"ב לבין ישראל", ספדה מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי.

 

ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול כתב: "לרעייתי לוסי היה את הכבוד לבקר את שמעון פרס לפני כמה חודשים במרכז פרס לשלום. הוא סיפר לה שסוד הנעורים הנצחי הוא להבטיח שרשימת החלומות שלך תישאר תמיד ארוכה מרשימת ההישגים שלך. במבחן הזה, שמעון פרס נותר הצעיר מבין כל המנהיגים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים