שתף קטע נבחר

היחידה בלי השם: הצצה נדירה ללוחמים של 8200 בשטח

הם פועלים כתף אל כתף עם יחידות כמו סיירת מטכ"ל והשייטת, עוקבים בחשאיות ותחת הסוואה כבדה אחרי חיזבאללה, חמאס ודאעש. צוות ynet קיבל הצצה נדירה לפעילות היחידה בלי השם - לוחמי ה"סיגינט" של 8200 בגבול סוריה

 

היא קיימת חמש שנים בלבד, אין לה עדיין שם וגם לא תג יחידה. לוחמיה שייכים ל-8200, יחידת הענק של אמ"ן שמזוהה יותר עם חיילים ממושקפים מול מחשבים בבסיס גלילות, אבל הם מסייעים באיסוף מודיעין ללחימה עבור יחידות עילית כמו שייטת 13 וסיירת מטכ"ל. לוחמי יחידת האיסוף הסיגינטית (סיגינט הוא מודיעין אותות, למעשה מעקב טכנולוגי) של אגף המודיעין בצה"ל הם ברמת רובאי 05, אך מתאמנים לפעילות מיוחדת מול היעד הקשה ביותר לפיצוח ולהבנה כיום לצה"ל. מהצד השני של הגבול בגולן הסורי, יש ערב רב של בוגרי אל קאעידה, נאמני דאעש, נציגי חיזבאללה, לוחמי משטר אסד ו"בני המקום", שאף אחד מהם לא רוחש אהדה יתרה לישראל ואין לדעת מתי הם יפנו את נשקם מערבה.

 

מעקב צמוד עד לחיסול

במוצב תילי ישן ונטוש, בין תעלות שנחפרו בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום הכיפורים, צוות של היחידה התמקם בימים האחרונים באישון לילה, התכסה בשמיכות הסוואה, ופרס את המערכות הטכנולוגיות שלו לעבר עיירה סורית, מרחק של קילומטרים. מכיוון המסגד עם הכיפה המעוגלת של הכפר הקרוב לעיירה הרחוקה יותר, נשמעים מדי פעם יציאות של פגזי ארטילריה, ושניות לאחר מכן מגיע הד פיצוץ הנפילה. פטריות עשן מיתמרות באופק הקרוב, ובין הבתים הסורים רוחשים גורמים שזוממים את הפיגוע או התקיפה הבאה נגד מטרה בישראל.

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

פעילות ברמת הגולן. זירה מורכבת (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
פעילות ברמת הגולן. זירה מורכבת(צילום: אביהו שפירא)
בשנתיים האחרונות חוסלו על ידי ישראל, לפי פרסומים זרים, במרחב הזה שמגיע עד פאתי דמשק, בכירי חיזבאללה וקצינים איראניים, בהם ג'יהאד מורנייה וסמיר קונטאר. אף מבצע כזה לא יכול להתבצע ללא מעקב טכנולוגי צמוד ומתקדם: מקריאת שיחות אונליין, דרך האזנה לשיחות ופעולות נוספות, כמעט בכל רגע במהלך היממה.

 

"יש מבצעים שיכולים להימשך 12 שעות או כמה ימים בשטח", סיפר ל-ynet סגן אלוף י', מפקד היחידה ובוגר סיירת שלדג. "יש מבצעים שבהם היינו פה בשטח חודשים שלמים, באותה נקודה, צוות מחליף צוות". י' ממעט לשתף על תוכן המשימות וגם מעדיף לשתוק ולחייך כאשר הוא נשאל על האמצעי הטכני הגדול שמכוון מזרחה, מוסווה היטב בכיסוי מיוחד, באותו צבע של זרדי סוף הקיץ. הוא מחובר בכבלים עבים לצגי המחשב הקשיחים והדקים שאוחזים הלוחמים, שמתקתקים כל העת במקלדת השחורה שלהם. "נקרא לזה סנסורים סיגינטיים", הוא אומר, ומסכים לשחרר רמז על המערכת המתקדמת: "הלוחמים סוחבים עד 50 אחוז ממשקל גופם, כמו שמקובל בצבא. גם לאויב, בעיקר לחיזבאללה, יש יכולות והארגון הזה הוא האתגר הגדול שלנו. יש סיבה לכך שלוחמים שיוצאים לפעילות בגבול נדרשים לא לקחת את הטלפון הנייד שלהם איתם".

 

פועלים ישירות תחת המטכ"ל

הלוחמים ביחידה עוברים בבסיס הטירונות של האיסוף הקרבי "סיירים" בערבה הכשרת רובאי בסיסית בדרגה 05. לאחר חודשיים נוספים של טירונות יחידה הם עוברים הכשרה יעודית לפי מגמות: שימוש באמצעים סיגינטיים בגזרת לחימה, איסוף ופענוח מהיר של חומרים מודיעיניים של האויב, ו"שדכנים" - שמשמשים למעשה כנציגים של יחידת 8200 במפקדות הקדמיות של האוגדה או החטיבה במהלך התמרון היבשתי.


הפעילות של היחידה יכולה להימשך חודשים בשטח (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הפעילות של היחידה יכולה להימשך חודשים בשטח(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

בדומה למתכונתה הקודמת של היחידה, פועלים בשורותיה "ערביסטים", שמומחים בקריאה ובהבנה של ערבית לפי הניבים השונים בהתאם לשטח שבו פועלת היחידה. במלחמת לבנון השנייה למשל, חיילי היחידה תפסו בשטח הלבנוני עשרות מחשבים של חיזבאללה. במבצע צוק איתן הלוחמים הצטרפו לכוחות המתמרנים והזרימו להם מודיעין בזמן אמת, כזה שעצר לפעמים כוח של צה"ל שהתקדם בעומק השטח העזתי, אחרי שהמודיעין חשף חוליית נ"ט שארבה לו. "הלוחמים שלנו יכולים לצאת עכשיו למבצע לטובת החטיבה המרחבית שאחראית על הגולן, ומחרתיים לצאת למשימה אחרת, באותה גזרה, ישירות לבקשת הפיקוד העליון של צה"ל", הוסיף סא"ל י'.

 

הזרוע ה"יומינטית" (מודיעין אנושי) הקלאסית של אמ"ן, יחידת הסוכנים 504, פועלת יחד עם יחידת הסיגינט ולעיתים אף תורמת תוצרים בהיקפים גדולים. הזרוע השלישית, המודיעין ה"ויזינטי", החזותי, משלים את התמונה המודיעינית שמתחילה לרוב במעקב הסיגינטי. "האויב מתעסק רבות באיך לא להיחשף אלינו", אומר

סא"ל י'.

 

יחידה, לא גדוד

מוטיבציה לא חסרה ביחידה נטולת השם, שמוכרת יותר בשם גדס"מ (גדוד סיגינטי מבצעי). מבחינתם של הקצינים והלוחמים כמובן, אל תקראו להם גדוד, ולא רק בגלל התואר ה"נחות": היחידה פועלת במתכונת של יחידות מובחרות, עם צוותים קטנים שמשתייכים לפעילות של כוח אחר. גם היקפיה, חרף מאות אנשי המילואים שמשרתים בה, קטנים יחסית לגדוד ממוצע.

 

ליחידה לא מתקבלים אמנם דרך גיבוש או לאחר יום סיירות, אך היא מאתרת חיילים שנפלו מגיבושים ליחידות ויש להם נתוני דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) וקב"א (קבוצת איכות) גבוהים, המשתווים לנדרש ממועמד לקצונה. הרכבים שאיתם מתניידת היחידה בגזרת הפעולה, נעלי השטח והמגע האלחוטי, האינטימי, מדי יום, עם מחבלי דאעש, חיזבאללה וחמאס, מעניקים ליחידה הקרבית של 8200 משמעות מחודשת לקרבות המודיעין של צה"ל עם אויביו.


פורסם לראשונה 03/10/2016 18:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
חייל של היחידה ברמת הגולן
צילום: אביהו שפירא
מומלצים