שתף קטע נבחר

צילום: AP

"היה לי כבוד להיות חברו". קלינטון נפרד מפרס

"נדהמתי מהיכולת הבלתי נגמרת שלו לנצל את ההדמנויות שכל יום חדש מציב", אמר ביל קלינטון בהלווייתו של שמעון פרס. "הוא נגע בהרבה מאוד אנשים, הוא רצה את הטוב לכל הילדים, כן גם לישראלים וגם לילדי השכנים, הוא חי 93 שנים במצב של תדהמה מתמשכת מהפוטנציאל הבלתי נדלה של כולנו". צפו בהספד המלא

  
 
נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, הגיע לחלוק כבוד אחרון לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס, שהובא למנוחות היום (ו') בהר הרצל בירושלים. עת ספד לו, אמר: "היה לי כבוד לחלוק איתו 25 שנה מכל השנים שבהן היה משרת ציבור. פרס היה מישהו שאפשר להקשיב לו ולצחוק איתו. היתה לו יכולת להמלט ממצבים קשים ביותר לעבר אפשרויות חדשות. אני חש כבוד גדול שהמשפחה ביקשה ממני לספר כמה הוא היה חשוב עבור מי שאינו אזרח המדינה הזאת. קיבלתי ממנו השראה גדולה, הוא נגע בלבם של רבים, אפילו אלה שלא פגש". 
 
"ישראל צמחה ושגשגה בתקופת שרותו את המדינה. הוא רצה את הטוב ביותר לכל הילדים, לא רק לילדיו שלו אלא גם לילדי השכנים. מבקריו לעתים קרובות טענו שהוא תמים ואופטימי חסר תקנה. אך הם טעו לגבי הנאיביות. הוא ידע בדיוק מה לעשות עם חלומותיו.
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

"הוא אף פעם לא ויתר על שום דבר, ועל אף אחד. שמעתם את ראש הממשלה מספר על החברות הכנה שהיתה ביניהם על אף היריבות הגדולה". בכך כיוון קלינטון לדבריו של נתניהו על פרס.  

 

קלינטון הוסיף: "שמעון היה באמת יכול לדמיין את כל האנשים חיים יחד. הוא דמיין את כל הדברים שכל אחד מאיתנו יכול לעשות. הוא צמח מעל הפחדים שלנו , החששו תשלנו, התהיות שלנו והקפיד תמיד לראות את המחר. לשם כך היה עליו לשלוט בשדים שלו, לסלוח לעצמו על טעויותיו ולהתגבר על האכזבות שלו".
 
לסיום אמר: "כעת פרס איננו. הוא הותיר רק זכרון מבורך ומלא עוצמה. אלו מאיתנו שאהבו אותו מקרוב ורחוק, צריכים לקבל זאת כחובה, לקבל את המתנות שהוא הותיר אחריו. בכל פעם שהדרך שבה אנו הולכים מגיעה למבוי סתום, או שהיד המושטת תפגוש יד קפואה - נזכור שגם כששמעון נתקל במצבים כאלה, הוא תמיד הותיר חיוך כיוון שתמיד אמר - 'דמיינו'".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ביל קלינטון בהלוויית פרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים