שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התשליך האישי שלי: לנקות הזוגיות מבפנים

  הרגלים מגבילים שהגיע הזמן שתשליכו מעצמכם, לצד ערכים חיוביים שכדאי לכם לאמץ השנה ושיהפכו את הזוגיות שלכם לטובה ובריאה מתמיד

  ביום הראשון של ראש השנה נהוג ללכת למקום שיש בו מים, לנער את הכיסים ולומר את תפילת התשליך. מטרת התפילה היא לבקש מאלוהים שיעזור לנו להשליך מעלינו את החטאים כדי שנוכל לפתוח את השנה החדשה נקיים וטהורים.

   

  השנה החלטתי להציע לכם להוסיף לטקס הדתי גם ממד חילוני, ולהשליך מעליכם את כל אותם דברים שדבקו בכם השנה ושמפריעים לכם ליצור את הזוגיות עליה אתם חולמים. הטקס מיועד גם לאלה מכם שעדיין לא נמצאים בזוגיות, וגם למי שחיי הזוגיות שלו זקוקים לניקיון ולרענון. להלן הדברים החשובים ביותר אותם אני מציעה לכם להשליך:

   

  1. להשתחרר מהכעס

  בין אם אתם נמצאים בזוגיות ובין אם אתם עדיין מחפשים אחריה, כעס הוא כנראה אחת התחושות שלמדתם להכיר. כעס נובע מתסכול על דברים שלא קרו כפי שרציתם שיקרו, הוא נובע מהבטחות שהופרו ומתקוות שהתנפצו. ברוב המקרים, כעס הוא טכניקת הגנה שמטרתה להסתיר רגשות עמוקים וכואבים יותר כמו: עלבון, השפלה, אכזבה וכאב. אבל למרות שמטרתו של הכעס היא להגן עליכם, בפועל הוא הופך אתכם למרירים וקשים.

   

  שחרור מן הכעס - אין פירושו קבלת המעשים הפוגעניים שנעשו כלפיכם, וגם לא שכחת המעשים הללו או שכחת השיעור שלמדתם מהם, כי אם ניקיון עצמי מן התחושות הקשות שהתלוו אל המעשים הללו ומן המטען שהותירו בכם. ברגע שתשתחררו מן הכעס, תפתחו את עצמכם - אומנם לאפשרות של פגיעה, אבל גם להזדמנות להרגיש שוב אושר ואהבה.

   

  2. להשליך את האשמה

  כפי שאתם כועסים על מעשים שנעשו לכם על ידי אחרים, כך אתם בוודאי נתונים לכעסם של אחרים על מעשים פוגעניים שעשיתם להם במכוון או בשוגג. כאשר אתם בוחרים להשליך מעליכם את האשמה, אינכם מתעלמים מן האחריות כלפי אלה שפגעתם בהם, אלא בוחרים לטפל באחריות הזו באופן ממוקד ויסודי, ולהמשיך הלאה ללא המטען הנלווה לתחושה הקבועה של האשמה.

  שבו עם עצמכם וחשבו על הדברים שברצונכם להשליך מעצמכם (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  שבו עם עצמכם וחשבו על הדברים שברצונכם להשליך מעצמכם(צילום: Shutterstock)
   

  כדי לעשות זאת אתם יכולים להתנצל בפני מי שפגעתם בו, ולהתחייב לשנות את התנהגותכם כלפיו בעתיד. יחד עם זאת, אתם מצהירים שאינכם מוכנים לקחת על עצמכם אשמה רק כי מישהו בסביבתכם נפגע. שחרור מרגשות האשמה יאפשר לכם להשיל מעליכם מסע כבד של אחריות על רגשות, רצונות וצרכים של אחרים – שאינם באמת באחריותכם, ויפנה לכם מקום להעמיק את המחויבות שלכם כלפי הרגשות, הרצונות והצרכים שלכם.

   

  3. השליכו את הספק

  אחד המשפטים שחוזרים על עצמם בחדר העבודה שלי מתחיל במילים "אני לא מאמינה שזה יכול לקרות לי". אז בין אם אתם רווקים ואיבדתם את האמון ביכולת שלכם ליצור זוגיות, ובין אם אתם נשואים ואיבדתם את האמון בזוגיות שלכם, אני מזמינה אתכם להשליך מעליכם את הספק ולהחזיר לעצמכם את האמונה ביכולתכם ליצור בחייכם בדיוק את מה שאתם רוצים.

   

  על מנת לעשות זאת התבוננו בתחומים אחרים של חייכם בהם כן הצלחתם והגשמתם את המשאלות שלכם. לכל אחד מכם יש לפחות תחום אחד כזה, ולכן לכל אחד מכם יש את הכישרון והיכולת להצליח. ברגע שתסירו מעליכם את הספק, תוכלו להשתמש בדיוק באותם הכוחות והיכולות שעזרו לכם להצליח בעבר, כמו גם בכלים הטמונים בכם כדי להצליח גם בזוגיות שאתם מבקשים לייצר.

   

  4. השליכו את הפחד

  פחד הוא ניסיון להימנע מכאב שנגרם כתוצאה מאכזבות וכישלונות, אבל פחד הוא גם המחסום מספר אחד העומד ביניכם לבין אפשרות של צמיחה. הנכונות להשליך מעליכם את הפחד תפתח בפניכם מחדש את ההזדמנות להצליח באותם תחומים אליהם לא העזתם להתקרב, ותלמד אתכם יותר מכל דבר אחר על הכוחות והיכולות שלכם.

   

  טקס התשליך הפרטי

  בטקס התשליך הפרטי שלכם אני מזמינה אתכם לכתוב את כל אותן תחושות, זיכרונות ואירועים הקשורים לכעס, אשמה, ספק ופחד, שאותם אתם רוצים להשליך מעליכם. ניתן לכתוב את הדברים בקצרה או באריכות - בהתאם לרצונכם, ומותר (ואפילו רצוי) לבכות ולכאוב תוך כדי. בסיום הכתיבה הכינו לעצמכם מדורה קטנה ושירפו בה את מה שכתבתם. לאחר מכן, לכו למקור מים כלשהו ושטפו מעליכם את כל הלכלוך שעוד נותר בכם. עתה אתם מוכנים לשלב השני של הטקס, בו תכניסו לתוככם את הדברים החדשים שאותם אתם רוצים כמלווים לשנה החדשה:

   

  חמלה וסובלנות: החמלה תחליף את הכעס והאשמה, והסובלנות תאפשר לכם להתבונן על הדברים הקורים סביבכם ממקום של רוחב לב והקשבה, במקום מתוך שיפוט מהיר וציפייה לפגיעה. כאשר תפעלו מתוך התחושות הללו, תגלו שלעיתים קרובות מדי היה הכעס שלכם נמהר, ושברוב המקרים אנשים סביבכם לא מתכוונים להרע.

  החליטו שהשנה תנהגו בחמלה וסובלנות כלפי הסובבים אתכם (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  החליטו שהשנה תנהגו בחמלה וסובלנות כלפי הסובבים אתכם(צילום: Shutterstock)
   

  תקווה: תקווה היא הזרע אשר מתוכו מתקיימים ומתפתחים החיים. היא מחליפה את הספק, ומאפשרת לאמונה המחודשת בעצמכם ובמציאות הסובבת אתכם לחדור לתוככם ולהניע אתכם לפעולה. התקווה לשיפור הזוגיות שלכם או ליצירת הזוגיות שאתם חולמים עליה, היא הדלק הראשוני שבאמצעותו תתחילו להתניע תהליך של שינוי ושל עשייה.

   

  אומץ ויצירתיות: כל שינוי שתרצו לעשות בחייכם - בין אם לכיוון של יצירת זוגיות, ובין אם לכיוון של שיפור הזוגיות הנוכחית שלכם - דורש אומץ ויצירתיות. אומץ כדי להגיד ולעשות אחרת, ויצירתיות בבחירת הדרכים החדשות שיעזרו לכם ליישם את מה שלקחתם על עצמכם. אנשים שפועלים באותה דרך שוקעים באזור הנוחות, ונתקעים שוב ושוב באותן תוצאות. תחושת הנינוחות שהם חווים מרגיעה לכאורה את הפחד אך לא מאפשרת לשינוי לקרות. לכן צריך את היצירתיות כדי לפעול אחרת.

   

  שלווה ובהירות: ייתכן שגם בשנים קודמות לקחתם על עצמכם החלטות גדולות לשנה החדשה, אבל לא עשיתם הכנה רגשית מספקת. כתוצאה מכך יצרתם לעצמכם ציפייה לשינויים גדולים ולתוצאות מיידיות, וכאשר הם לא קרו מצאתם את עצמכם נופלים שוב למקומות של כעס, אשמה, ספק ופחד. כדי שהדברים יהיו שונים עבורכם השנה, אני מזמינה אתכם לגשת אל תהליך השינוי ממקום של שלווה ובהירות. השקט הפנימי והביטחון השקט שמגיעים עם השלווה, יאפשרו לכם ליצור את המציאות שלכם מתוך בהירות והבנה, שגם אם מדובר בתהליך שלוקח זמן, השינוי שתיצרו בחיים שלכם תלוי רק בכם – ויכול בהחלט לקרות לכם.

   

  מאחלת לכם שנה של חמלה, סובלנות, תקווה, אומץ, יצירתיות, שלווה ובהירות,

   

  כנרת טל מאיר, מחברת הספר "סוד האהבה", ומייסדת 'שיחה שנוגעת', אימון וייעוץ אישי זוגי ומשפחתי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  שנה חדשה היא הזדמנות להתנקות מההרגלים הרעים
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים