שתף קטע נבחר

טייס F-16 נהרג בניסיון נחיתה בבסיס לאחר תקיפה בעזה

רב סרן אוהד כהן נוב, סגן מפקד טייסת, בן 34, נשוי ואב לילדה קטנה שציפה עם רעייתו לתינוק, נהרג כשניסה לנטוש את מטוסו עקב תקלה במהלך ניסיון נחיתה בבסיס רמון. הנווט שהיה איתו נטש ונפצע קל. מפקד חיל האוויר מינה צוות חקירה לבדיקת נסיבות התאונה

 

רב-סרן אוהד כהן נוב, אשתו שחר ובתם ()
רב-סרן אוהד כהן נוב, אשתו שחר ובתם
 

אסון אווירי: רב-סרן אוהד כהן נוב, סגן מפקד טייסת קרב בחיל האוויר, בן 34, נשוי ואב לילדה קטנה שציפה עם רעייתו לתינוק, נהרג אתמול (ד') בניסיון נטישה של מטוסו לקראת נחיתה בבסיס רמון בנגב, בשובו מתקיפה ברצועת עזה. השריפה במטוס פרצה אחרי תקלה שסיבתה טרם התבררה. הנווט שהיה עמו, ונטש בהתאם לנהלים רגעים ספורים קודם לכן, נפגע קל בלבד ופונה לבית החולים תל השומר. מפקד חיל האוויר אמיר אשל מינה צוות חקירה לחקור את נסיבות התאונה.

  

 

רב-סרן אוהד כהן נוב על רקע מקום ההתרסקות ()
רב-סרן אוהד כהן נוב על רקע מקום ההתרסקות

בסיס רמון, הערב (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
בסיס רמון, הערב(צילום: בראל אפרים)

F-16 של חיל האוויר. תאונה בחזרה מתקיפה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
F-16 של חיל האוויר. תאונה בחזרה מתקיפה(צילום: EPA)
 

כהן נוב, שהתגורר בבסיס "רמון", נחשב למקצועי מאוד ומוערך בחיל. הוא עבר הסבה מהטסת F-15 להטסת F-16. בחיל האוויר בודקים מה גרם להתלקחות המהירה של מטוס הקרב בקצה המסלול ולנזק המשמעותי שנגרם לו כתוצאה מהשריפה. בין היתר נבדק אם תקלה במערכת החימוש או קצר חשמלי גרמו להתרסקות. הודעה על מועד הלווייתו של כהן נוב תפורסם בהמשך.

 

"שבר גדול לכולנו" 

אוהד היה בן זקונים כשלפניו שתי אחיות. בני משפחה וחברים הגיעו אמש לבית משפחתו במושב מזור. אחד השכנים אמר: "הוא היה ילד טוב, כזה שאוהבים. אני לא מאמין שרק לפני שנים אחדות רקדנו ושמחנו בחתונה שלו. הוא היה כל כך מאושר. זה שבר גדול לכולנו, אנחנו עדיין לא מעכלים". שכנה אחרת סיפרה: "מדובר בבחור מקסים, משפחה מדהימה, עדינה, מלח הארץ".

אוהד כהן נוב ואשתו שחר  ()
אוהד כהן נוב ואשתו שחר
 

זיכרון שנותר מחתונתם של הטייס אוהד כהן נוב ואשתו שחר  ()
זיכרון שנותר מחתונתם של הטייס אוהד כהן נוב ואשתו שחר

F-16I ("סופה") המיוצר על-ידי חברת "לוקהיד-מרטין", הוא מטוס הקרב החדיש ביותר בחיל האוויר, עד להגעת ה-F-35, ונכנס לשירות באמצע העשור הקודם. הוא בעל יכולת נשיאת טילי אוויר-אוויר מונחי חום תוצרת רפא"ל מסוג פיתון 4 ופיתון 5, טילי אוויר-אוויר מונחי מכ"מ תוצרת ארה"ב מסוג אמראם. המטוס מכיל גם מערכות מתקדמות נוספות, שפותחו לפי דרישות חיל האוויר על-ידי התעשיות הביטחוניות.

 

המטוס מצויד במכלי דלק, המיוצרים על-ידי התעשייה האווירית, שמגדילים ב-50% את כמות הדלק הפנימית של המטוס. מטרתם להאריך משמעותית את טווח הטיסה של המטוס ואת שהותו באוויר מבלי לפגוע בביצועי הטיסה אחרים שלו. בנוסף, הוא מצויד במכלי דלק על כנפיו, המכילים עוד 600 גלונים של דלק.

 

בשנתיים האחרונות לא אירעו תאונות קטלניות במטוסים של החיל. ביולי 2013 התרסק מטוס קרב של חיל האוויר בים מול חופי רצועת עזה. הטייסים הצליחו להיחלץ וצנחו אל המים, וכוח של יחידה 669 משה אותם מהמים והעביר אותם לטיפול ראשוני בבית החולים שיבא בתל-השומר. הם נפגעו באורח קל בלבד.

 

בנובמבר 2010 התרסק מטוס F-16 של חיל האוויר בתאונת אימונים במרכז מכתש רמון, והטייס רב-סרן עמיחי איטקיס והנווט רב-סרן עמנואל לוי נהרגו.

 

מעט יותר משנה קודם כן נהרג בתאונת אימונים בדרום הר חברון אסף רמון, בנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון שנהרג בעצמו בשנת 2003.

 

בינואר 2012 נאלצו טייס ונווט של חיל האוויר לנטוש מטוס F-16 בבסיס רמת דוד בשל תקלה טכנית שהתגלתה במהלך הנחיתה, והייתה עלולה לגרום להתרסקותו. שני הטייסים לא נפגעו. שבוע קודם לכן אירעה תקרית בטיחות נוספת בחיל האוויר, שבמסגרתה מטוס F-16 שהשתתף בטיסת אימון שגרתית בצפון ניזוק לאחר שגלש מהמסלול בבסיס רמת דוד שבעמק יזרעאל. לא היו נפגעים.


פורסם לראשונה 05/10/2016 21:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רב-סרן אוהד כהן נוב שנהרג בהתרסקות
מומלצים