שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סרט ישראלי הוצא מתוכנית פסטיבל ביירות

  הקרנתו של "עניינים אישיים", סרטה של הבימאית הישראלית-פלסטינית מהא חאג', שאמור היה להשתתף בפסטיבל הסרטים הבינלאומי של ביירות, בוטלה עקב התערבות הרשויות בלבנון. זאת בניגוד לעמדתה של הפקת הפסטיבל שאף פרסמה הודעת תמיכה בסרטים, והודתה שמדובר בצעד פוליטי

  התערבות פוליטית בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בביירות, הביאה לביטול השתתפותו של הסרט "עניינים אישיים" שיצרה הבימאית הישראלית-פלסטינית תושבת נצרת מהא חאג'. הסרט, שאמור היה להיות מוקרן במסגרת פסטיבל הסרטים של ביירות, הוצא מהתכנית הרשמית של הפסטיבל, כמו גם שני סרטים נוספים - "World Cup" של מוחמד ואחמד מאלאס הסוריים ועותק משוחזר של הסרט "הלילות של זייאנדה-רוד" מ-1990 מאת הבמאי האיראני מוחסן מחמלבאף, שאף יגיע לפסטיבל הסרטים בחיפה בחג הסוכות.

   

  מהא חאג'. בוטלה ברגע האחרון ()
  מהא חאג'. בוטלה ברגע האחרון

  "פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ביירות מצטער לשמוע על כך שמעט לפני פתיחתו בפעם ה-16, סרטים שהיו אמורים להיות מוקרנים במסגרת הבינלאומית, "פנורמה", לא קיבלו את ההיתר הנדרש להקרנה מידי הרשויות הלבנוניות". כך נכתב בהודעה רשמית שהתפרסמה באתר הפסטיבל. ההפקה הדגישה כי השיקולים שעמדו מאחורי החלטת הרשויות לביטול, הייתה פוליטית באופיה. "בלי קשר לסיבות שבגינן לא ניתן אישור להקרנת הסרטים הללו", נכתב, "פסטיבל הקולנוע של ביירות מצר על כך ששיקולים פוליטיים מתערבים בתרבות ובאמנות, ונוגעים בפעילויות תרבותיות ואמנותיות מנקודת מבט צרה כל כך". בלבנון קיים חרם קבוע על יצירות ישראליות או כאלה שישראלים לקחו חלק ביצירתן.

   

  בראיון ל-ynet לפני הקרנת הסרט בפסטיבל קאן בחודש אפריל האחרון, הבהירה חאג' את עמדתה לגבי השיוך הלאומי של "עניינים אישיים". "אני פלסטינית, והסרט ישראלי במימון ישראלי. אני לא חושבת שזו סוגיה שיש בכלל מה להתעסק בה", אמרה אז. "זה כל כך שולי, אנחנו עושים קולנוע, אנחנו אמנים והיצירה היא העיקר, ואני רוצה שאנשים יצפו. אם זה סרט ישראלי, אז כן יצפו, אם הוא פלסטיני אז יחרימו? זה נראה לי שטותי".

   

  מתוך "עניינים אישיים" ()
  מתוך "עניינים אישיים"

  "עניינים אישיים" עוסק בבני זוג תושבי נצרת, סאלח ונבילה – בעל ואישה מזדקנים, אשר מנהלים שגרה זוגית שותקת ומשתקת, וששלושת ילדיהם יצאו את גבולות הארץ. זהו סרטה הארוך הראשון של חאג' שעבדה עליו לצד צוות שהכיל גם יוצרים ישראלים דוגמת הצלם אלעד דבי. חאג' היא בימאית תושבת נצרת, שהחלה את דרכה המקצועית הרחק מעולם הקולנוע - כאקדמאית שחקרה ספרות אנגלית וערבית. בהמשך עבדה על סטים קולנועיים כמעצבת תפאורה. ההתנסות הראשונה שלה כבמאית נרשמה רק ב-2009 בסרטה הקצר "תפוזים". את "עניינים אישיים"השלימה בתמיכת קרן הקולנוע הישראלי. הוא הצליח לגעת גם בחברי ועדת הקבלה של פסטיבל קאן, שבחרו בו להקרנה בפסטיבל שנערך בחודש שעבר. הפסטיבל הסרטים בחיפה שיתקיים מאוחר יותר החודש, יוקרן "עניינים אישיים" במסגרת התחרות הישראלית.

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים