שתף קטע נבחר

יום כיפור התשע"ז: 61% יצומו, 38% יתפללו

יותר נשים יצומו, למעלה משליש מהאוכלוסייה היהודית יגיעו לבית הכנסת, ומרבית העם יכבדו את היום הקדוש בשנה - בלי כפייה ובלי חקיקה. סקר ynet ותנועת "בינה" ליום הכיפורים

 

בלי כפייה ובלי חקיקה – הישראלים צמים ביום הכיפורים: סקר חדש שנערך לרגל "הימים הנוראים" מגלה כי 61% מאזרחי המדינה היהודים מתכוונים להימנע מאכילה ושתייה ב-י' בתשרי, ובכך לשמור את מסורת התענית של "יום הדין".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 • מיוחד: מפת יהודי העולם, התשע"ז

   

  בסקר ynet ותנועת "בינה" שנערך על ידי מכון "גיאוקרטוגרפיה", עולה כי 58% צמו ביום כיפור ה'תשע"ו וינהגו כן גם השנה, ו-3% נוספים יצטרפו לצמים החל משנה זו. לעומתם, 38% לא יצומו בתשע"ז – בהם 3% שבשנה שעברה שדווקא צמו. 1% מהנשאלים לא השיבו לשאלה.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  פילוח להגדרות דתיות מלמד כי בין הצמים גם 36% מהחילונים – זאת לצד 97% מהחרדים/דתיים ו-89% מהמסורתיים. ניתוח נוסף מגלה כי 65% מהנשים צמות לעומת 58% מהגברים.

   

  למעלה משליש יגיעו לבית הכנסת

  בשאלה נוספת ביקשו הסוקרים ללמוד באילו דרכים (אחת או יותר) נוהגים הישראלים להעביר את יום הכיפורים. 43% אמרו כי הם מנצלים אותו לשינה או מנוחה, 39% לקריאת ספר, 38% לתפילה בבית הכנסת ו-35% לשהות בחיק המשפחה. 

   

   

  20.5% השיבו כי יעדיפו לצפות בטלוויזיה, 18% יהיו עם חברים, 15% יצאו לטיולים רגליים, 9% יעבירו את היום באוכל או בישולים, 4% ברכיבה עם אופניים ו-4% נוספים בדרכים אחרות.

   

  ניתוח הנתונים מלמד כי 9% מהחילונים יבקרו בבית הכנסת ביום הקדוש בשנה – זאת לצד 53% מהמסורתיים ו-96% מהדתיים/חרדים. זאת ועוד: גם 5% מהישראלים שאינם צמים מתכוונים להגיע לבית הכנסת.

   

  ** ניתנה אפשרות לבחור ביותר מאופציה אחת ()
  ** ניתנה אפשרות לבחור ביותר מאופציה אחת

   

  סקר ynet ו"בינה" כלל 500 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל (טעות הדגימה המירבית: 4.4%). מנכ"ל "בינה - התנועה ליהדות חברתית", ערן ברוך, הגיב לממצאים: "יום כיפור הוא מועד חשוב ומשמעותי, ורוב הישראלים בוחרים לציינו באופן כלשהו. זהו זמן של עצירה ושל חשבון נפש. רבים מהישראלים צמים, למעלה משליש יגיעו לבית הכנסת וחלק גדול מהישראלים בוחר לבלות בו עם משפחה וחברים, לקרוא ספר, לעצור ולהרהר".

   

   

  הוא הוסיף כי "אנחנו ב'בינה' מברכים על כך שהיום הזה מהווה הזדמנות לחשוב ולעסוק במשמעות הזהות היהודית בישראל של היום. התוכן אותו אנחנו מספקים לציבור רחב של ישראלים, המצטרף אל קהילות 'בינה' בתל אביב, ירושלים או באר שבע, מאפשר אלטרנטיבה יהודית, פלורליסטית וחופשית, שבה יכול כמעט כל אחד לחוש בבית כיהודי".

   

   

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שחר כהן
  נשים צמות יותר
  צילום: שחר כהן
  באדיבות: ארגון בינה
  "לעצור ולהרהר". ערן ברוך
  באדיבות: ארגון בינה
  מומלצים