שתף קטע נבחר

עוד ספינות, מטוסים וסוללות טילים: רוסיה מעצימה את הכוח הצבאי בסוריה

הדיבורים על הפסקת אש בסוריה טבעו בים הדיווחים על המשך המלחמה, ורוסיה ניצלה את הימים האחרונים לתגבור משמעותי של כוחה הצבאי. היא הכפילה את משלוחי הנשק ומשגרת בין היתר מטוסים, קורבטות ומערכות נ"מ מתקדמות. קרי: "לחקור את רוסיה על פשעי מלחמה"

  

 

מאז קריסת הפסקת האש הקצרצרה - רוסיה מעצימה את נוכחותה הצבאית בסוריה. מניתוח של סוכנות רויטרס עולה כי רוסיה הכפילה את משלוחי הנשק לסוריה. היא משגרת עתה חיילים, מטוסים, ספינות ומערכות נ"מ מתקדמות.  

 

ההיערכות החדשה של הצבא הרוסי בסוריה היא המשמעותית ביותר מאז הכריז נשיא רוסיה ולידימיר פוטין לפני כשבעה חודשים על הסגת חלק מכוחותיו מסוריה. בין היתר הכניס הצבא הרוסי לשימוש סוללת טילי נ"מ מתקדמת מדגם S-300, שתאפשר לה שליטה טובה יותר במרחב האווירי הסורי וגם אולי תרתיע את ארצות הברית מהגברת פעילותה הצבאית באזור.

 

ג'סטין ברונק, עמית מחקר מ-Royal United Services Institute בלונדון אומר כי הצבת מערכת טילי הנ"מ "מאפשרת למעשה לרוסיה הכרזה על אזור אסור לטיסה מעל סוריה ומונעת כל ניסיון אמריקני לאסור טיסה. רוסיה יכולה פשוט לומר 'אנחנו עומדים להמשיך לטוס וכל מי שיאיים על מטוסינו, ייחשב כעוין ויושמד". ברונק אומר כי הרוסים מעריכים שהתגובה האמריקנית עשויה להשתנות ולכן מקדימים תרופה למכה ומחזקים את הכוח בסוריה.

קורבטה רוסית במצרי הבוספורוס בטורקיה בדרכה לסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קורבטה רוסית במצרי הבוספורוס בטורקיה בדרכה לסוריה(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בדרך לסוריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בדרך לסוריה(צילום: רויטרס)
 

סוללת טילי S-300. ארכיון  (צילום: AP) (צילום: AP)
סוללת טילי S-300. ארכיון (צילום: AP)

במשרד ההגנה הרוסי לא מגיבים רשמית לדיווח על שדרוג הכוח הצבאי ואילו גורם בכיר בחיל האוויר הרוסי דוחה את הטענות על הגברת משלוחי הנשק.

 

מידע שאספו בלוגרים טורקים שבדקו את תנועת הספינות הרוסיות הנעות מהים השחור דרך מצרי הבוספורוס לכיוון מזרח הים התיכון העלה שהרוסים אכן מתגברים את הכוח הימי שלהם. הפעילות הימית הגיעה לשיא בשבוע שעבר, כאשר לפחות עשר ספינות רוסיות חצו את מצרי הבוספורוס בטורקיה בדרכם לסוריה, לעומת חמש ספינות שחלפו שם בשבועיים שקדמו להפסקת האש - בין 27 באוגוסט ל-7 בספטמבר.

 

בין היתר שיגרה סוריה ספינות טילים וקורבטות בדרכן לנמל טרטוס במחוז לטקיה. מניתוח אתר FlightRadar24.com העוקב אחר תנועות מטוסים עולה כי מטוסי תובלה רוסיים נחתו שש פעמים בנמל התעופה הצבאי חמימים בשבוע שעבר (בין ראשון לשישי), לעומת 12 נחיתות בחודש ספטמבר ואוגוסט.

 

לפי המידע שנאסף ב-FlightRadar24.com, מטוסי איליושין Il-76 ומטוסי אנטונוב An-124 טסו לסוריה כמה פעמים בחודש האחרון. כל אחד מהם יכול לשאת עד 150 טונות של ציוד. הרוסים כבר העבירו באמצעותם כלי רכב צבאיים ואף מסוקים. מטוסי נוסעים רוסיים טסו בחודש האחרון שש עד שמונה פעמים ממוסקבה ללטקיה. המטוסים הללו משמשים להעברת חיילים, עובדי תחזוקה וסיוע ומהנדסים. בתחילת החודש המריא מטוס איליושין רוסי פעמיים מירוואן בירת ארמניה לסוריה. בכירים ארמנים אמרו שהמטוסים העבירו סיוע הומניטרי.

 

העיתון הרוסי "איזווסטיה" דיווח בשבוע שעבר על הגעת מטוסי קרב מדגמי סוחוי 24 ו-34 לבסיס חמימים בסוריה. בכך הגיע מספר מטוסי הקרב הרוסיים בסוריה למניינם לפני הכרזת פוטין על הסגת הכוחות בחודש מארס.

  

לאורך השנה האחרונה מסייעת רוסיה למשטר אסד במלחמה נגד המורדים. במקביל מובילה ארצות הברית תקיפות אוויריות המכוונות נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בשבועיים האחרונים התמקדו התקיפות האוויריות של רוסיה באזור חלב, וגרמו לנפגעים ולנזק רב. 

 

קרי מאשים את הרוסים בפשעי מלחמה

מאז קריסת הפסקת האש החריף הטון בין מוסקבה לוושינגטון. ארצות הברית אף השעתה את השיחות עם רוסיה על יישום הפסקת האש. גורם אמריקני רשמי אמר באחרונה לסוכנות רויטרס כי וושינגטון שוקלת את החרפת הצעדים נגד התקיפות בחלב, כולל פגיעה בבסיס חיל אוויר של אסד. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר אתמול כי יש לחקור את ממשלות רוסיה וסוריה על פשעי מלחמה. "נדרש יותר מהסבר שלהם מדוע הם ממשיכים לפגוע בבתי חולים, במתקנים רפואיים ובילדים", אמר, "אלו פעולות שדורשות חקירה נאותה של פשעי מלחמה". לדבריו, הפגיעה של רוסיה וסוריה בבתי חולים היא "מעבר לתאונה" והיא חלק מ"אסטרטגיה מכוונת שנועדה להטיל אימה על אוכלוסיה ולהרוג כל מי שעומד בדרכם להשיג מטרות צבאיות".

 

 
אזרחים בחלב ההרוסה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזרחים בחלב ההרוסה(צילום: רויטרס)

חלב במוקד עימות בין המעצמות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חלב במוקד עימות בין המעצמות(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

בשטח כאמור, האש נמשכת בלי הפסקה. כוחות הממשל הסורי ובעלי בריתו כבשו כמה עיירות וכפרים במחוז חאמה במסגרת הקרבות באזור. כך מדווחת התקשורת הממלכתית במדינה. דווח בנוסף כי כוחות המשטר דחקו את כוחות המורדים, שכבשו חלקים גדולים מהמחוז בשבועות האחרונים.על פי ערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה, נכבשו הכפרים אל-טאליסיה, אל-קוואהירה ותל אל-אסוד.

 

על פי הארגון הסורי לזכויות אדם, שמקום מושבו בלונדון, מדובר בפעם הראשונה שכוחות המשטר פעלו באזור מאז שהמורדים כבשו כפרים ועיירות במחוז במתקפה שהחלה בסוף אוגוסט השנה.

 

כמו כן, מהארגון נמסר בנוסף שדאעש כבש כמה כפרים מארגוני המורדים צפונית לחלב וסמוך לגבול טורקיה-סוריה במסגרת מתקפה שהחלה אתמול - ובכך גרמו לכוחות המורדים לסגת מן האזור. המורדים, המקבלים סיוע צבאי מטורקיה המתבטא בכוחות טנקים ותקיפות אוויריות, פעלו בעת האחרונה לכבוש את מעוז דאעש באזור - הכפר דאבק, בעל משמעות סמלית לארגון.

 

יותר מ-300 אלף סורים קיפחו את חייהם במלחמה הנמשכת כבר חמש שנים וחצי, וסופה אינו נראה באופק.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קורבטה רוסית בדרכה לחופי סוריה
צילום: AFP
מומלצים