שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר חדש: האם סקס לפני ספורט פוגם בביצועים

  מאמנים אוסרים על ספורטאים לקיים פעילות מינית לפני תחרויות, מחשש לפגיעה בביצועים הספורטיביים. מחקר חדש מצא האם האיסור בעל ביסוס רפואי. מומחה ישראלי: "סקס שאינו פוגם בשעות השינה הוא פעולה נעימה שאף תורמת לרוגע ולריכוז"

  האם סקס פוגם בביצועים הספורטיביים? מחקר חדש מגלה שהמיתוס לא רק שגוי, אלא שהפעילות המינית – בתנאים מסוימים - דווקא עשויה להביא להישגים טובים יותר. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת Frontiers in Physiology.

   

  מדובר בנושא שנוי במחלוקת בעולם הספורט: במשך עשרות שנים נדרשים ספורטאים להימנע מקיום יחסי מין לפני תחרויות, תחת המחשבה שהסקס עשוי "לשחרר אנרגיה", לגרום להסחת דעת ולפגום בהישגי הספורטאי.

   

  אבל חוקרים מאוניברסיטת פירנצה באיטליה, מצאו שמדובר בלא יותר מקלישאה שחוקה ושגויה. "לא מצאנו הוכחה לכך שפעילות מינית היא בעלת השפעה שלילית על הישגי הספורטאי", אמרה פרופ' לורה סטפאני מהמחלקה לרפואת ספורט באוניברסיטה.

   

  פעילות מינית שורפת 50 קלוריות בלבד

  פרופ' סטפאני ועמיתיה סקרו את הספרות הרפואית ומצאו כי אין כמעט מחקרים מבוססים בנושא. הם בדקו מאות מחקרים מהם נמצאו רק תשעה בעלי אמינות מדעית.

   

  באחד המחקרים נמצא כי לא היה הבדל בהישגיות נשים ספורטאיות בין אם קיימו יחסי מין לילה לפני תחרות או לא. מחקרים אחרים לא הראו כי הימנעות מיחסי מין לילה לפני תחרות משפרת את הישגי הספורטאי.

   

  פרסומים קודמים אף הם לא מצאו קשר בין פעילות מינית לבין פגיעה בהישגים. מחקר רחב היקף שפורסם בשנת 2000 בכתב העת Clinical of Sport Medicine קבע כי הפעילות המינית אינה משפיעה על התפקוד של האתלט.

   

  באחד המחקרים, נבדקו תפקודיהם של גברים על מסילת ריצה, וגם שם לא נמצא קשר בין פעילות מינית שבוצעה 12 שעות קודם לכן, לבין היכולת האירובית, הדופק, ריכוז החמצן בדם או לחץ הדם.

   

  מחקר ישן יותר משנת 1968, מצא כי גברים שלא קיימו יחסי מין במשך 6 ימים, לא שיפרו את הישיגיהם לעומת גברים שקיימו יחסי מין לילה קודם לכן.

   

  האם סקס באמת צורך כמות כה גבוהה של אנרגיה? תאמינו או לא, פעילות מינית שורפת בממוצע רק כחמישים קלוריות, כמות אנרגיה זניחה שאינה אמורה להשפיע על תפקוד הספורטאי. גם החשש מפני ירידה בכמות ההורמון טסטוסטרון אינה מוצדקת. למעשה, הפעילות המינית דווקא מגבירה את ההורמון הגברי.

   

  "המיתוס הזה שלפיו סקס פוגם בספורטאי קיים כבר אלפי שנים עוד מימי יוון העתיקה", אומר פרופ' רפי חרותי, רופא מומחה לשיקום ויו"ר האגודה הישראלית לטיפול מיני, "ברור שאם מדובר בסקס קבוצתי או כזה שמערב סמים, אלכוהול וחוסר שינה – הדבר יפגום בתפקוד. אבל במרבית הפעמים, סקס הוא אירוע נעים, קליל וקצר שנמשך כמה דקות".

   

  "כשסקס נעשה כך, עם בן או בת זוג מוכרים, כשאין מתח מיותר ואין פגיעה בשעות השינה, המאמץ שכרוך בסקס שגרתי הוא כמו עליה של 2-3 קומות ואין סיבה שהוא ישפיע על הביצועים הגופניים של הספורטאי. אפילו להיפך: אנחנו יודעים שסיפוק מיני גורם להפרשת אנדורפינים, הוא מרגיע ואף תורם לריכוז. לכן, אין כל סיבה לא לקיים יחסי מין גם לפני תחרויות מכריעות".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  ההשפעה של סקס על הביצועים בספורט
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים