שתף קטע נבחר

ארדן בזירת הפיגוע: "פייסבוק אחראית ישירה להסתה"

השר לביטחון פנים אמר בזירת הפיגוע בבירה, שבו נרצחו שוטר יס"מ ואישה, כי לא הייתה התרעה ממוקדת וכי המחבל בעל תעודת זהות כחולה ותומך חמאס. הוא תקף את פייסבוק: "היא פותחת מחדש דפים של חמאס בעקבות לחץ פלסטיני. זו שערורייה"

 

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיע בצהריים (יום א') לזירת הפיגוע בירושלים, ושם אמר כי לא היו התרעות לגבי אירוע טרור ממוקד, "אבל אמרנו כל העת שבגלל העלייה ברף ההסתה ייתכנו החלטות של מפגעים בודדים". הוא שב והדגיש עד כמה חמורה לדעתו השפעתן של הרשתות החברתיות: "לפייסבוק וכל יתר חברות האינטרנט בעיניי יש אחריות ישירה".

 

בפיגוע נרצחו שוטר יס"מ ואישה מירי המחבל, בן 39 מאזור א-רם, בשתי זירות באזור גבעת התחמושת בבירה ליד בניין המטה הארצי. עוד חמישה בני אדם נפצעו בינוני בפיגוע. המחבל, בעל תעודת זהות כחולה, נורה על ידי כוח מג"ב ונהרג. חקירה ראשונית העלתה כי המחבל נסע ברכבו מכיוון צומת הגבעה הצרפתית, המשיך בנסיעה במהירות לכיוון תחנת הרכבת הקלה מול המטה הארצי וירה לעבר כמה בני אדם שעמדו בתחנה. כתוצאה מהירי נפצעה אישה באורח אנוש. מאוחר יותר נקבע מותה בבית החולים. הוא ירה גם לעבר לחמי יס"מ - ופצע אחד מהם באורח אנוש. בהמשך נקבע מותו בבית החולים. המחבל המשיך בנסיעה לכיוון צומת קלרמון-גאנו וירה לעבר אישה שהייתה ברכבה.  

 

בדף פייסבוק מקומי של סילוואן נכתב על המחבל כי הוא אסיר משוחרר וכי לפני 15 ימים הוצא נגדו צו הרחקה מירושלים בעקבות פעילותו למען מסגד אל-אקצה. טוענים שהיה פעיל בולט בתחום.

המחבל על רקע זירת הפיגוע ()
המחבל על רקע זירת הפיגוע
  

 

המחבל המשיך בנסיעה לכיוון שייח ג'ראח, עצר את רכבו בצד הכביש, הבחין בצוות לוחמי יס"מ שנסעו לכיוונו באופנועים וירה לעברם. כתוצאה מהירי הזה נפגע שוטר באורח אנוש, ושוטר נוסף נפגע באורח קל. צוות לוחמי משמר הגבול שקיבל את הדיווח והיה בסמוך הבחין במחבל ברכבו, ביצע ירי מדויק לעברו ונטרל אותו.

 

ארדן איחל החלמה מהירה לפצועים, ואמר כי פריסת המשטרה המתוגברת בבירה סייעה לנטרול מהיר של המחבל. לגבי זהותו אמר השר: "המחבל נושא תעודה כחולה. הוא לא היה צריך להגיע לכאן מיהודה ושומרון, לא צריך להסתנן במחסומים. ולמרות זאת הייתה פעולה מאוד מהירה גם של שוטרי היס"מ, גם מג"ב - שחתרו למגע באומץ רב מאוד ולמעשה הביאו לסיום האירוע והצילו רבים שהיו עלולים להיפגע".

 

השר מייחס חשיבות גדולה ל"הסתה ברשתות החברתיות. זה משפיע, זה מוציא אנשים לרחובות לבצע מעשי רצח וטרור. אני שוב אומר - לפייסבוק ולכל יתר חברות האינטרנט בעיניי יש אחריות ישירה. זה שלפני שבוע-שבועיים פייסבוק פותחת מחדש דפים של חמאס בעקבות לחץ ברחוב הפלסטיני, בעיניי זו שערורייה. 

 

ברגעי הירי האחרונים ()
ברגעי הירי האחרונים
 

"אני לא בהכרח מחבר בין זה לפיגוע הנוכחי, אבל כשמדברים על כלי נשק במגזר הערבי, מדברים על הצורך לשמור על כלי נשק בכלל. כשמדברים על הסתה ברשתות חברתיות, כל אלו דברים שקורים הרבה לפני שאותם יחידים יוצאים לרחוב ומבצעים פיגועים".

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך אמר בזירת הפיגוע כי "לא מפתיע שמנסים לבצע פיגועים כדי להפר את שלוות החגים, לצמצם את המורל. אבל הציבור חזק, הציבור בירושלים מתורגל ויודע לחזור לשגרה". הוא הוסיף: "המשטרה הוכיחה במקרה הזה שגם אירוע ירי יכול להיגמר תוך זמן קצר. תוך 4-3 דקות הייתה חתירה למגע, בזכות הפריסה המשמעותית בשטח". הוא קרא לציבור "מצד אחד לגלות ערנות על כל דבר חריג, לעדכן את המשטרה, לא להיות שאננים. מצד שני לא לשנות את שגרת החיים. יש כל הזמן ניסיונות לפיגועים, זה לא מפתיע ואנו צריכים לתת לזה מענה".

 

בנוגע להסתה אמר המפכ"ל: "כל הזמן יש הסתה, ובערב החג היה גל נוסף של הסתה. אנחנו כל הזמן מטפלים בזה וגם משפשפים את הכלים כדי שהפעילות תהיה יותר אפקטיבית. לא פשוט לטפל בהסתה ברשת, אבל היא משפיעה על ההתהלמות של אלה שרוצים לעשות פיגועים, בעיקר פיגועי יחידים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אף הוא לפיגוע: "ראשית, אני מבקש לשלוח איחולי החלמה לפצועים, וגם לומר כפי שזה נראה מהדו"חות שאנחנו מקבלים, שהייתה כאן פעולה מהירה מאוד, נחושה מאוד של שוטרי משטרת ישראל שדלקו אחר המחבל וחיסלו אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
ארדן ואלשיך בבית החולים
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים