שתף קטע נבחר

הפיגוע והמחדל: המחבל תקף, הסית, נעדר מדיון - וזכה להסדר ולדחיית מאסר

למרות מאסר קודם, למרות שורה ארוכה של עבירות ביטחוניות ולמרות שלא טרח להתייצב לדיון בעניינו - המחבל מסילוואן שרצח את רס"מ יוסי קירמה ואת לבנה מליחי זכה לדחיית הדיון המשפטי ואחר כך זכה להסדר טיעון ולדחיית ריצוי עונשו "בגלל הרמדאן". כרוניקה של מחדל

 

 

 
לפיגוע בירושלים שבו נרצחו היום (א') שוטר יס"מ יוסי קירמה ולבנה מליחי ועוד חמישה נפצעו קל-בינוני קדם מחדל שאיפשר למחבל, ששמו נאסר לפרסום בצו, להסתובב חופשי. המחבל ביצע את הפיגוע זמן קצר לפני שהיה אמור להתייצב לריצוי מאסרו. ככל שמעמיקים בפרוטוקולים המשפטיים, מגלים כיצד זכה להקלות, לדחיית דיון, להסדר טיעון, לדחיית ריצוי עונשו - ובכל הזמן הזה, המשיך להסית לאלימות.
 
הערב התברר כי לקראת החגים קיבל המחבל צו אלוף המרחיק אותו מהעיר העתיקה ומהר הבית. בצאת החג נעצר על ידי המשטרה בחשד שהפר את הצו והובא לדיון בבית המשפט השלום בירושלים. בדיון טען כי לא הפר אותו וגם בית המשפט טען שלא הוצגו ראיות חד-משמעיות לכך והוחלט לשחררו בתנאי הרחקה מירושלים. נציג המשטרה הביע הסכמה בדיון לשחררו בתנאי הרחקה. עוד נקבע לאחר מכן כי מאסרו יוקדם להיום והוא יצטרך להתייצב בכלא רמלה ב-10 וחצי בבוקר. עשרים דקות לפני כן ביצע את הפיגוע. יצוין כי הפיקוח על גורמים המהווים סיכון ביטחוני בתחומי ירושלים וגם מחוץ לתחומי הקו הירוק הוא באחריות שב"כ.

 

תיק העבירות העשיר של המחבל מסילוואן כולל שורה של עבירות ביטחוניות. בין היתר ריצה מאסר של כשנה ב-2015 על עבירות של הסתה לאלימות וטרור. הוא שוחרר מהכלא בינואר השנה ובמקביל התנהל בעניינו תיק בגין תקיפת שוטר מאפריל 2014, ובו הוא הואשם באוקטובר 2015. על פי האישום, המחבל תקף שני שוטרים שעמדו בשער חוטה במטרה למנוע כניסתם של מתפללים מתחת לגיל 50 להר הבית. המחבל הגיע לכיוון השוטרים וניסה להיכנס להר הבית למרות המחסום. השוטרים ניסו להשתלט עליו אך זה קילל את השוטרים ואמר להם: "יא בני זונות, אני אזיין אתכם, מי אתם, אני אכנס ולא סופר אתכם". כשביקשו ממנו לעזוב את המקום הוא חבט באגרוף בפניו של אחד השוטרים והמשיך לקלל אותם.

מתוך החלטת בית המשפט שקיבל את בקשתו של המחבל לדחיית ריצוי המאסר ()
מתוך החלטת בית המשפט שקיבל את בקשתו של המחבל לדחיית ריצוי המאסר

תקף, הסית - וזכה להקלות בהליך המשפטי  ()
תקף, הסית - וזכה להקלות בהליך המשפטי
 

לתיק נקבע דיון לחודש אפריל בפני סגנית נשיא בית המשפט השלום בירושלים חגית מאק-קלמנוביץ', אולם המחבל לא הופיע אליו. בא כוחו עו"ד רמזי קטילאת נימק את היעדרותו בדיון בכך שהתחיל מקום עבודה חדש ולא יכול היה להיעדר ממנו. השופטת דחתה את הדיון בחודש וחצי ואף ציינה כי בשל התחייבות הנאשם להתייצב היא נמנעת מלהוציא צו הבאה. הדיון הבא התקיים ב-30 במאי, ולפניו הגיעו הפרקליטות ועורך דינו של המחבל להסדר טיעון שלפיו הוא יודה בעובדות כתב האישום ויורשע, ויוטל עליו עונש של ארבעה חודשי מאסר. הוא ביקש מבית המשפט לדחות את ריצוי העונש לאוקטובר, הפרקליטות התנגדה לדחייה כה ארוכה, אולם נציגיה ציינו כי הם מסכימים לדחייה עד לאחר הרמדאן שחל סמוך למועד הדיון.

הנרצחים: רס"מ יוסי קירמה ולבנה מליחי ()
הנרצחים: רס"מ יוסי קירמה ולבנה מליחי
 

הוא הורשע במסגרת עסקת הטיעון, ורגע לפני שהשופטת נתנה את גזר הדין אמרו נציגי הפרקליטות: "נבקש לכבד את ההסדר. אנחנו מגיעים להסדר זה על אף קלותו מאחר שמדובר בעבירות ישנות. לנאשם יש הרשעות ישנות יחסית בעבירות התפרעות והוא שוחרר משנת מאסר בגין עבירות הסתה, אבל אילו עבירות מאוחרות לתיק שלנו". בא כוחו של המחבל הוסיף: "המאסר עתיד כמובן להשפיע מבחינה כלכלית גם על העסק שהוא מנהל מלפני הרבה שנים. אביו מבוגר ולא יכול לשאת בעול הזה".

 

השופטת חגית מאק-קלמנוביץ' החליטה לקבל את הסדר הטיעון ודחתה את המאסר בחמישה חודשים, כפי שביקש בא כוחו של המחבל. "זה הסדר הולם וסביר ואני מקבלת אותו. הוא תואם את מתחם הענישה ואת הנסיבות הספציפיות. כולל הזמן שעבר מאז ביצוע העבירה ומאידך הרשעותיו הקודמות". על עיכוב ביצוע המאסר היא אמרה: "בהתחשב בכך שהנאשם הודה ושיתף פעולה, וכן בנימוק הכללי שהוסבר, אני מקבלת את הבקשה".
 
במהלך התקופה שקדמה למאסר, המשיך המחבל במסע שנאה והסתה ברשתות החברתיות. בדף הפייסבוק של המחבל הוא כתב על אהבתו למסגד אל-אקצה לפני תחילת ריצוי עונשו הנוכחי. "לא התגעגעתי לאף אחד כפי שאני מתגעגע אליך, ואני לא אוהב אף אחד כפי שאני אוהב אותך", כתב המחבל בפייסבוק.

 

"למרות בתי הכלא שלהם (של ישראל) אהבתי אליך רק גוברת. אסרו את אהבתי אליך לארבעה חודשים, ואמרתי שזה כלום לעומת גילי וחיי. אל תנטשו את מסגד אל-אקצה לבדו". בפוסט אחר בפייסבוק שלו הוא כתב: "לפי הרדיו בישראל מנעו ממני לעזוב את הארץ מתוך חשש שאבצע פעולות טרור. מי חמאסניק, מי נוסע ומי טרוריסט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים