שתף קטע נבחר

אנרכיה: חגיגות תמיכה במחבל באזור י-ם, המשטרה עצרה מסיתים

במקביל להלוויות של שני נרצחי הפיגוע בירושלים, הביעו פלסטינים תמיכה והזדהות עם המחבל במזרח העיר ובא-רם מצפון לבירה. "ברוח ובדם נפדה אותך", קראו המונים ליד בית העסק של משפחתו בא-רם שעליו נתלו כרזה ודגלי התנועה האיסלאמית. בהוראת השר גלעד ארדן עצרה המשטרה יותר מ-15 מסיתים והפגנות תמיכה פוזרו

 

 

הפיגוע הרצחני בגבעת התחמושת והחגיגות באזור ירושלים: לאחר שנודעה לתושבי מזרח ירושלים על זהותו של המחבל הפך בית העסק של משפחתו מצפון לעיר למוקד הזדהות ועלייה לרגל. הערב (יום א') נאספו תושבים רבים ליד הבית וקראו קריאות שבח למחבל: "ברוח ובדם נפדה אותך". עוד קראו: "הידד לגדודי עז א-דין אל-קסאם" (הזרוע הצבאית של חמאס).

 

המחבל רשום בתעודת זהות כתושב סילוואן במזרח ירושלים, שם גרה משפחתו. אלא שבפועל, ייתכן שהתגורר בכפר א-עקב שנמצא בשטח המוניציפלי של ירושלים. כרזת ענק ועליה תמונת המחבל נתלתה על בית בא-רם מצפון לירושלים - שם פועל העסק המשפחתי - ומעל לבית נתלו דגליה הירוקים של התנועה האיסלאמית. במזרח ירושלים חגגו פלסטינים בכמה מוקדים. במהלך היום נרשמו עימותים באזור מגוריו הרשמיים של המחבל בסילוואן שבשטח ישראל. הערב דווח כי שני חיילים כבני 20 נפגעו קל מיידוי אבנים בא-ראם ופונו לבית החולים הדסה עין כרם. עימותים נוספים נרשמו גם במוקדים נוספים במזרח הבירה ובהם שועפט ורחוב סלאח א-דין.  

החגיגות במזרח ירושלים  ()
החגיגות במזרח ירושלים
 

בעקבות פרסום תמונת החוגגים ב-ynet מחוץ לבית בא-רם, הורה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן למשטרה לבצע מעצרים בשטח ישראל בקרב החוגגים שיש חשד שביצעו פעולות של הסתה לאלימות וטרור. עד כה עד כה נעצרו במזרח ירושלים יותר מ-15 חשודים, בהם חלק מאלו שהתאספו ותלו את תמונת המחבל לצד דברי שבח למעשה הטרור. כמו כן נעצרו שני תושבי מזרח העיר שנשמעו באחד מסרטוני תיעוד הפיגוע צועקים "אללה אכבר" וקריאות אחרות שמהן עלו תמיכה במעשה וחשד להסתה לאלימות וטרור. עם תום המעצרים פוזרה עצרת ההזדהות עם המחבל.

 

במהלך העימותים נפגע צלם סוכנות הידיעות AP מג'די מוחמד בכתפן מכדור גומי. לטענתו, בזמן שצילם את האירועים במסגרת עבודתו, קילל אותו איש ביטחון ישראלי ודרש ממנו לעזוב. לדבריו כשהסתובב ללכת הוא נורה בכתף - אזור שלא היה מוגן בשכפ"ץ.

צלם AP מציג את הפגיעה מכדור הגומי (צילום: AP) (צילום: AP)
צלם AP מציג את הפגיעה מכדור הגומי(צילום: AP)

השר ארדן אמר: "מיד לאחר הפיגוע הנחיתי את המשטרה לעשות הכל בכדי למנוע מפגני תמיכה במחבל הארור ובמעשיו, וכמו כן למצות את הדין עם כל מי שנמצא עושה מעשים מעין אלו ובכך תומך בטרור".

 

לגבי הריסת בית המחבל נמסר מלשכת השר לבטחון פנים: "היא אינה בסמכות המשטרה אלא בסמכות הצבא, אשר פועל לקידום הריסת הבית יחד עם שב"כ ואנשי היועמ"ש. המשטרה פעלה ברחבי העיר ועצרה מחלקי סוכריות, מנעה את הקמת סוכת האבלים בסילוואן, עצרה פעילים שדרשו לסגור חנויות להזדהות עם המפגע ואף עצרה בשעות האחרונות את מי שצילמו את הפיגוע וצעקו אללה אכבר. השלט הגדול המופיע על בניין עם תמונת המחבל נמצא בשכונת א-רם, שהיא שטח בשליטת הצבא בלבד".

 

השר גלעד ארדן בהלוויית השוטר יוסי קירמה שנרצח בפיגוע  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר גלעד ארדן בהלוויית השוטר יוסי קירמה שנרצח בפיגוע (צילום: גיל יוחנן)


עימותים בין מתפרעים פלסטינים לכוחות הביטחון באזור א-רם  ()
עימותים בין מתפרעים פלסטינים לכוחות הביטחון באזור א-רם 

על בית המחבל נתלתה כרזה ועליה פוסט מדף הפייסבוק שלו בעניין אל-אקצה  ()
על בית המחבל נתלתה כרזה ועליה פוסט מדף הפייסבוק שלו בעניין אל-אקצה

דגלים על בית המחבל ()
דגלים על בית המחבל

 

אחר הצהריים הופץ סרטון שבו תועדה בתו של המחבל, שאמרה: "אנחנו מאושרים מאוד וגאים באבינו. אבא שלי אדם גדול. הקשר שלנו, כאב ובתו, היה מצוין". אחותו הוסיפה: "תברכו אותנו, אל תנחמו אותנו. אחי מת מות קדושים. אנו מודים לאללה על מות הקדושים של אחי". תושבים במזרח ירושלים חילקו ממתקים בעקבות הפיגוע, ובכמה דיווחים פלסטיניים נאמר שגם קרובי המחבל חילקו ממתקים. הערב נחסם דף הפייסבוק של המחבל שבו פורסמו פוסטים מסיתים ומתסיסים.

 

בתי עסק נסגרו לאות הזדהות עם המחבל. בהודעה נכתב: "העסק סגור בשל מותו של האריה של אל-אקצה מוסבאח אבו סביח". המחבל היה פעיל מרכזי בארגון המוראביטון, שעל פי הפלסטינים שומר על אל-אקצה מ"תוקפנות ישראלית". ברשתות החברתיות מופצות תמונות של המחבל, ובעיקר אחת שבה מסגד אל-אקצה ברקע. ציוצים רבים משתמשים בתגית (האשטאג) #האריה_של_אל-אקצה. כלי התקשורת של חמאס מפארים אותו ואת פעילותו למען המסגד, ובאתר של הזרוע הצבאית של הארגון פורסם סרטון שלו עם כתבה שסקרה את ההיסטוריה שלו.

הסתה ברשת: דף הפייסבוק של המחבל נמחק  ()
הסתה ברשת: דף הפייסבוק של המחבל נמחק
 

זמן קצר לאחר הפיגוע התראיין אחד מדוברי חמאס, פאוזי ברהום, ובירך על "הפעולה ההרואית. הפעולה בירושלים היא תגובה טבעית לפשעים המתמשכים של הכיבוש נגד הפלסטינים ומסגד אל-אקצה". כמה שעות לאחר מכן כבר פרסם הארגון כרוז רשמי שבו נטען כי המחבל הוא אחד מאנשיו ו"מסמלי העיר ירושלים שהקריב את נפשו היום למען מסגד אל-אקצה וירושלים".

 

חיים רמון מראשי התנועה להצלת ירושלים היהודית אמר הערב כי "תושבי הכפר הפלסטיני א-רם פרצו בריקודי שמחה וצהלה בעקבות רצח מתועב. למי שלא יודע, א-רם לא בעזה ולא בגדה היא חלק מירושלים לנצח נצחים. לכל תושבי הכפר יש תעודות כחולות הם בעלי זכות תנועה חופשית ובעלי זכות הצבעה לעיריית ירושלים. מה עוד צריך לקרות כדי שממשלת ישראל תתעורר ותבין ש-22 הכפרים על 200 אלף תושביהם צריכים להתנתק מירושלים היהודית ולחזור להיות חלק מהגדה? חייבים להציל את ירושלים היהודית. ביטחונית, דמוגרפית וכלכלית".

 

אחר הצהריים והערב הובאו למנוחות שני נרצחי הפיגוע - שוטר היס"מ יוסי קירמה (29) ולבנה מליחי (60). קירמה, תושב מבשרת ציון ובן 29 במותו, הותיר אחריו אישה, הורים ושני אחים. מליחי, גמלאית של הכנסת הותירה אחריה בעל, רמי, שלוש בנות - לימור, אביבית ויונה - ושישה נכדים.

 

הפיגוע התרחש בשתי זירות: המחבל הגיע במכוניתו מכיוון צומת הגבעה הצרפתית, המשיך בנסיעה במהירות לכיוון תחנת הרכבת הקלה מול המטה הארצי, ופתח בירי לעבר נוסעים שעמדו בתחנה. כתוצאה מהירי נפצעה מליחי באורח אנוש, ובהמשך מתה מפצעיה. הוא המשיך בנסיעה לכיוון צומת קלרמון-גאנו וירה לעבר שתי נשים שהיו במכוניתן.

 

המחבל המשיך בנסיעה לכיוון שייח ג'ראח, עצר כשהבחין בצוות לוחמי יס"מ שנסעו לכיוונו באופנועים וירה לעברם. כתוצאה מהירי הזה נפגע קירמה ושוטר נוסף נפגע באורח קל. לאחר מכן הוא נורה למוות. המחבל, בעל תעודת זהות כחולה שריצה בעבר כמה מאסרים, אמור היה להתייצב היום בבית הכלא לריצוי ארבעה חודשי מאסר בגין תקיפת שוטר.

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים