שתף קטע נבחר

קלינטון: הקלטת זה בדיוק אתה. טראמפ: אצלי היית בכלא

עימות סוער בין המועמדים בצל פרשת הקלטת הלוהטת: רגע לפני השידור – טראמפ בא למסיבת עיתונאים עם "מותקפות ביל קלינטון". "מזל שהוא לא האחראי על החוק", תקפה הילרי בעימות – וטראמפ ענה: "כי אז היית בכלא". טראמפ ננזף על התחמקות משאלות – והאשים את המנחים בהטיה

 

האשמות בתקיפה מינית, בחיפוי על אנסים, בתרמיות בחירות ובהטיית העימות – נדמה שהכול היה הלילה (יום ב') בעימות הנשיאותי השני, והסוער במיוחד, בין הילרי קלינטון לדונלד טראמפ. העימות בסנט לואיס נערך כשברקע פרשת "הקלטת הלוהטת" של המועמד הרפובליקני, שבה הוא נשמע משתמש בשפה מינית גסה ומבזה נגד נשים, ושעה קלה לפני תחילת המשדר אותת טראמפ על הצפוי בו כשהדהים והתייצב למסיבת עיתונאים מפתיעה עם שלוש נשים הטוענות כי ביל קלינטון תקף או הטריד אותן מינית.
 
"אם אתם מסתכלים על ביל קלינטון – הדברים שהוא עשה לנשים קשים משלי, לא היה מישהו בתולדות הפוליטיקה שלנו שהתעלל כך בנשים", תקף טראמפ בעימות בניסיון להסיט את האש ממנו. במשדר הוא טען שוב ושוב כי קלינטון שקרנית ורמאית וכי היא רק מדברת ומדברת מבלי לעשות כלום - אבל ספג נזיפות ממנחי העימות על כך שהוא אינו משיב ישירות על השאלות המופנות אליו. ישראל לא הוזכרה. לפי סקר CNN רוב מוחץ של הצופים - 57% - סבורים שקלינטון ניצחה בעימות ו-34% סבורים שטראמפ ניצח. ynet העביר את העימות בשידור חי.
לחיצת יד - אבל רק בסוף. קלינטון וטראמפ, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לחיצת יד - אבל רק בסוף. קלינטון וטראמפ, הלילה(צילום: AFP)

"מזל שאתה לא אחראי", "אצלי היית בכלא". העימות לפנות בוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מזל שאתה לא אחראי", "אצלי היית בכלא". העימות לפנות בוקר(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

העימות החל בהצגת טראמפ וקלינטון על הבמה: שניהם עלו מחויכים ובירכו זה את זה בברכת שלום, אבל לא לחצו ידיים. רק בסוף העימות הם ניגשו זה לזה ולחצו יד. רגעים לפני העימות, בצל המתיחות בין הצדדים, ביל קלינטון ומשפחתו של טראמפ - רעייתו מלניה וילדיו - בירכו זה את זה לשלום בתוך האולם.

 

בעימות הלילה, שהונחה על-ידי אנדרסון קופר מ-CNN ומרתה רדץ מ-ABC, הופנו לשני המועמדים שאלות מהקהל ומהצופים. אחרי שאלה ראשונה על הטון החריף והאלים-לעתים שבו מתנהלת מערכת הבחירות הנוכחית ניגשו המנחים לטפל במהרה בפיל שניצב בחדר - פרשת "הקלטת הלוהטת" של טראמפ ודבריו המבזים נגד נשים.

 

טראמפ: לא נישקתי נשים בניגוד לרצונן

"זו הייתה שיחה פרטית", מיהר טראמפ להתגונן. "איני גאה בה. התנצלתי בפני משפחתי והעם האמריקני. אני בוודאי לא גאה בזה, אבל זו שיחה פרטית. אני נבוך מזה מאוד, אני שונא את זה, אבל זו שיחה פרטית". את ההתנצלות הוא סיים בסטייה מוזרה מהנושא: "אני אנצח את דאעש, אנחנו נביס את דאעש". המנחה הקשה עליו ושאל שוב ושוב אם אכן נישק נשים בניגוד לרצונן כפי שנשמע אומר בהקלטה, ורק לבסוף השיב טראמפ: "לא עשיתי זאת". הוא ניסה להסיט את הדיון פעם נוספת לעיסוק בכלכלה ובדאעש.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
הנשיא לשעבר ביל קלינטון לוחץ את ידה של מלניה טראמפ, רעייתו של המועמד הרפובליקני, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא לשעבר ביל קלינטון לוחץ את ידה של מלניה טראמפ, רעייתו של המועמד הרפובליקני, הלילה(צילום: AFP)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

גם קלינטון התייחסה כמובן לפרשת הקלטת - היא ציינה כי בדרך כלל למרות חילוקי הדעות שלה עם רפובליקנים היא אינה חושבת שהם לא-ראויים, אבל במקרה של טראמפ היא הבהירה כבר בתחילת המרוץ שהוא אינו כשיר להיות נשיא: "ראינו את דונלד מדבר על נשים, על מה שהוא חושב עליהן ועושה להן. הוא אומר שהסרטון אינו מייצג את מי שהוא באמת אבל אני חושבת שברור לכולם שהסרטון מייצג בדיוק את מי שהוא, כי ראינו זאת לאורך הקמפיין - ראינו אותו תוקף נשים, ראינו אותו מביך נשים בטלוויזיה ובטוויטר, ראינו אותו אחרי העימות מבזבז שבוע על העלבת מיס יוניברס לשעבר. אבל לא רק זה מטיל בספק את כשירותו להיות נשיא - הוא העליב גם אוכלוסיות אחרות: מהגרים, נכים, מוסלמים וכל כך הרבה אחרים. אני רוצה להעביר מסר לכל ילד וילדה ולכל העולם: אמריקה כבר גדולה, אבל אנחנו גדולים כי אנחנו טובים - ונכבד זה את זה ונעבוד זה עם זה ונחגוג את השונות והגיוון שלנו". טראמפ ביקש להשיב ואמר בבוז על דברי קלינטון: "אלה רק מילים, חברים, אלה רק מילים, אנחנו שומעים אותן (ממנה) כבר שנים".

 

טראמפ נשאל שוב על הדברים שאמר על נשים בקלטת שנחשפה ואז עשה את שאיים והסיט את הדיון לבעלה של יריבתו הדמוקרטית: "אם אתם מסתכלים על ביל קלינטון – הדברים שהוא עשה לנשים קשים יותר משלי, לא היה מישהו בתולדות הפוליטיקה שלנו שהתעלל כך בנשים. לא משנה מה תגידו". הוא הזכיר כי הילרי קלינטון עצמה ייצגה נאשם באונס של ילדה בת 12, שהלילה - כאישה בוגרת - התייצבה לצדו במסיבת העיתונאים של "מותקפות ביל קלינטון" לפני העימות.

 

קלינטון השיבה: "כל כך הרבה דברים ממה שהוא אמר עכשיו לא נכונים". היא תקפה את טראמפ על שהוא עוסק בנושאים שוליים ואישיים במקום בסדר היום האמיתי שמטריד את האמריקנים: "אני נזכרת במה שחברתנו מישל אובמה אמרה לי - כשהם יירדו נמוך, תעלי גבוה. הוא מעולם לא התנצל על כלום בפני אף אחד. הוא לא התנצל בפני בני הזוג חאן, ההורים המוסלמים השכולים שבנם החייל נהרג בשירות ארה"ב בעיראק ושטראמפ תקף אותם במשך שבועות בגלל דתם". הוא השיב לה כי היא זו שחייבת התנצלות לנשיא אובמה על כך שהחלה את הדיבורים על כך שהוא אינו יליד ארה"ב במהלך הפריימריז הדמוקרטיים ב-2008.

 

"הילרי לא אומרת 'איסלאם קיצוני'"

טראמפ איים על הבמה כי כשינצח בבחירות לנשיאות הוא ידאג למינוי "תובע מיוחד" שיבדוק את פרשיות השחיתות של קלינטון. קלינטון חייכה בלעג ודחתה את דבריו. היא אמרה שמזל שטראמפ אינו אחראי על החוק בארה"ב, והוא השיב לה: "כי אז את תהיי בכלא". קלינטון חזרה והתנצלה על פרשת האימיילים, אך הדגישה כי השורה התחתונה היא שלא נגרם נזק ביטחוני לארה"ב. המועמד הרפובליקני אמר כי הניצחון של הילרי קלינטון על ברני סנדרס בפריימריז הדמוקרטיים לא היה הגון, בניגוד להפסד שלה לאובמה ב-2008, והוסיף כי הופתע כשסנדרס נכנע ולדבריו "חתם על עסקה עם השטן" – כלומר עם קלינטון. לאחר מכן הופנתה לשני המועמדים שאלה על תוכנית ביטוח הבריאות של אובמה, וטראמפ נזף במנחה: "למה אתם לא מטפלים בנושא המיילים (של קלינטון)?", ואותת שהוא אינו מרוצה מהאופן שבו המנחים מנהלים את העימות.

 

לאחר מכן נשאל טראמפ על-ידי מוסלמית בקהל כיצד יעזור לה ולמוסלמים אחרים להיטמע בחברה וכיצד יתמודד עם האיסלאמופוביה הגואה: "איסלאמופוביה היא בושה, אבל בין שאנחנו רוצים ובין שלא - יש בעיה", הוא השיב. "אנחנו צריכים לוודא שמוסלמים שבאים לכאן מדווחים כשקורה משהו. אם הם לא עושים זאת - זה קשה מאוד לארצנו. כשמביטים בטבח באורלנדו, בפיגוע בסן ברנרדינו ובפיגועי 11 בספטמבר - היא (קלינטון) אפילו לא מזכירה את המונח 'איסלאם קיצוני'. כדי לפתור את הבעיה צריך לנקוב בשמה של הבעיה - איסלאם קיצוני".

 

אחריו השיבה קלינטון: "דברים חשוכים מאוד נאמרו על מוסלמים. אפילו החייל חאן שנהרג בשירות ארה"ב ספג עלבונות ממר טראמפ. באמריקה שלי לכל אחד יש מקום אם הוא עובד קשה. מסוכן לנקוט גישה דמגוגית לגבי מוסלמים כמו שעושה דונלד טראמפ. אני מתכוונת להביס את דאעש - ולשם כך אנחנו זקוקים למדינות מוסלמיות בקואליציה שלנו, וכשהן שומעות את דברי טראמפ - זו מתנה לדאעש. אנחנו לא במלחמה עם האיסלאם. אם נפעל כאילו אנחנו במלחמה נגד האיסלאם - נשחק לידי הטרוריסטים".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

טראמפ נשאל אם תוכניתו לאסור – לפחות זמנית – כניסת מוסלמים לארה"ב עדיין עומדת בעינה. הוא חמק מלהשיב במדויק ואמר כי תוכניתו היא לקיים פיקוח מדוקדק ומחמיר יותר מהיום, וכשהמנחה הקשתה עליו והתעקשה שישיב אם הצעת האיסור שלו עדיין בתוקף – הוא התחמק שוב והתבקש על ידיה להשיב ישירות על השאלה. קלינטון אמרה אחריו כי תאסור כמובן כניסה של כל מי שנשקפת ממנו סכנה, אבל הדגישה גם כי אי-אפשר לאסור באופן גורף כניסת מוסלמים וכי יש גם פליטים סורים הזקוקים לעזרה: "צריך מדיניות – אי-אפשר לומר כמו דונלד שנאסור כניסת אנשים לפי דתם. איך אפשר לומר זאת? אנחנו מדינה שקמה על בסיס חופש דת!". טראמפ ענה: "אנחנו מכניסים למדינה אנשים שיגרמו פשעים שלא ראינו כמותם. אני מבין את רעיון הגבולות – היא (קלינטון) לא מבינה זאת, היא רוצה להגיד לכולם 'בואו, תיכנסו'".

 

"רוסיה עוזרת לטראמפ, אולי בגלל עסקים"

בתשובה לשאלה הבאה טענה קלינטון כי הפריצות של האקרים למחשבי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב הן ניסיון של רוסיה לסייע לטראמפ להיבחר לנשיא: "מעולם בהיסטוריה של ארצנו לא היינו במצב שבו יריב, מעצמה זרה, עובד קשה כל כך כדי להשפיע על הבחירות, ותאמינו לי הם לא עושים את זה כדי לבחור בי, הם מנסים להשפיע על הבחירות למען דונלד טראמפ, אולי משום שהוא שיבח את פוטין ואולי משום שהוא מסכים עם הרבה מהדברים שפוטין עושה או אולי משום שהוא רוצה לעשות עסקים עם מוסקבה. אני לא יודעת מה הסיבה, אבל מגיעה לנו תשובה, עלינו לדרוש שדונלד ישחרר את כל הצהרות ההון שלו כדי שאנשים יראו מהן העסקאות הכלכליות של דונלד במוסקבה". טראמפ השיב: "אני לא מכיר את פוטין, אני חושב שזה יהיה נהדר אם נסתדר עם רוסיה, אבל אני לא מכיר את רוסיה, אין לי עסקים שם".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המועמדים נשאלו על-ידי אחד הצופים: "לו היית נשיא מה היית עושה לגבי המשבר ההומניטרי בסוריה? האם מה שקורה שם לא דומה לשואה?". קלינטון השיבה: "המצב קטסטרופלי, כל יום רואים הפצצות של המשטר עם האיראנים והרוסים ובמיוחד את חאלב, יש מאמץ רוסי להשמיד את חאלב. רוסיה רוצה לשמור את אסד בשלטון".

 

היא הוסיפה: "רוסיה החליטה כבר מי היא רוצה שיהיה נשיא ארה"ב וזו לא אני". טראמפ ענה: "היא (קלינטון) מדברת בשפה קשוחה נגד פוטין ואסד והיא מדברת לטובת המורדים, אבל היא אפילו לא יודעת מי המורדים. תסתכלו על לוב, כל מה שהיא עשתה במדיניות החוץ היה טעות ואסון. הפכת את איראן לחזקה מאוד עם העסקה הכי מטופשת שנעשתה אי פעם".

 

"ניכויי המס שלי? גם התורמים של קלינטון קיבלו"

כמה וכמה פעמים לאורך השידור התבקש טראמפ להשיב ישירות לשאלה אחרי שלא עשה זאת ובמקום זאת נראה מתחמק. טראמפ מצדו האשים את המנחים בהטיה לטובת קלינטון, משום שלדבריו הם אינם לוחצים עליה בנושאים קשים ומאפשרים לה לדבר מבלי להפסיק אותה, ואילו אותו הם קוטעים.

 

כשטראמפ דיבר על כך שהאומה האמריקנית מפולגת והזכיר את המתיחות בין שחורים ללבנים הוא ציין את ההתבטאות של קלינטון נגד חלק מתומכיו – המונעים לדבריו משנאה: "האומה שלנו מפולגת בגלל אנשים כמוה, יש לה שנאה אדירה בלב", תקף.

 

טראמפ בא לעימות כשברקע גם חשיפת "ניו יורק טיימס" כי הוא זכה להקלות מפליגות אחרי שפשט רגל באמצע שנות ה-90, הקלות שעל הנייר אפשרו לו לחמוק מתשלום מס במשך 18 שנה. הוא נשאל אם שילם מסים על רכוש ונדל"ן: "האם ניצלת את הפסדיך כדי לחמוק מתשלום מס הכנסה פדרלי?". "בוודאי", השיב, "כך גם כל התורמים שלה (של קלינטון). אני מכיר רבים מהתורמים שלה. הם קיבלו ניכויים".

 

לפני העימות: טראמפ עם "מותקפות ביל קלינטון"

העימות הנשיאותי הלילה נערך כאמור כשברקע סערת "הקלטת הלוהטת" – קלטת משנת 2005 שבה נשמע טראמפ מדבר באופן מחפיץ ומבזה על נשים. הוא נשמע בה מספר כיצד ניסה ללא הצלחה לפתות את עיתונאית התרבות ומנחת הטלוויזיה דאז ננסי אודל: "ניסיתי לז*** אותה, אבל היא הייתה נשואה. והתחלתי איתה חזק. התחלתי איתה כאילו היא כלבה, אבל לא הצלחתי להגיע לשם. היא הייתה נשואה, ואז פתאום אני רואה אותה, עכשיו יש לה שדיים גדולים מזויפים. היא ממש שינתה את המראה שלה". עוד נשמע טראמפ אומר: "באופן אוטומטי אני נמשך לנשים יפות, אני פשוט מתחיל לנשק אותן. זה כמו מגנט. פשוט מנשק, אפילו לא מחכה. וכשאתה כוכב הן נותנות לך לעשות את זה, אתה יכול לעשות הכול. לתפוס אותן ב*** (איבר המין הנשי), אתה יכול לעשות הכול".

 

טראמפ. "אין שום סיכוי שאפרוש" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ. "אין שום סיכוי שאפרוש"(צילום: AFP)

טראמפ ב"קלטת הלוהטת" מלפני 11 שנה (צילום מסך) (צילום מסך)
טראמפ ב"קלטת הלוהטת" מלפני 11 שנה(צילום מסך)

יועציו של טראמפ הבינו מהר מאוד שבניגוד לשערוריות קודמות שבהן היה מעורב המועמד הרפובליקני, הפעם מדובר בפצצה שעלולה למוטט את הקמפיין שלו כולו, ובתוך שעות אחדות הוא פרסם הודעה שבה התנצל על הדברים – אבל ניסה להסיט את האש בחזרה לקלינטון וטען כי ביל קלינטון אמר וביצע דברים גרועים בהרבה. הוא הבהיר כי אין שום סיכוי שיפרוש מהמרוץ לנשיאות בעקבות חשיפת ההקלטות, אבל העימות הלילה היה ההזדמנות הראשונה לשמוע התייחסות מפורטת שלו לפרשה בשידור חי. ביל קלינטון עצמו ישב הלילה בקהל.

 

ואכן, שעה קלה לפני העימות הלילה סיפק טראמפ הצהרת כוונות מלחמתית-משהו כשהופיע למסיבת עיתונאים עם שלוש נשים המאשימות את ביל קלינטון בהתקפה או בהטרדה מינית: פאולה ג'ונס (עובדת

מדינה מארקנסו שהגישה ב-1994 תביעה על תקיפה מינית נגד ביל קלינטון בטענה כי הוא התערטל בפניה בחדר מלון), חואניטה ברואשריק (שטענה ב-1999 שקלינטון אנס אותה ב-1978 ושרעייתו הילרי ניסתה להשתיק אותה) וקתלין ווילי. "הנשים האמיצות-מאוד האלה ביקשו להיות כאן", אמר טראמפ. במסיבת העיתונאים השתתפה גם קאתי שלטון שנאנסה בגיל 12, ושהילרי קלינטון ייצגה כעורכת דין את החשוד באונס שלה כשהייתה עורכת דין מטעם הסנגוריה הציבורית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קלינטון נגד טראמפ, סיבוב שני
צילום: AFP
מומלצים