שתף קטע נבחר

איזה ילד מכוער! אמונות טפלות של הורים

מלח מתחת למיטה, כביסה בתוך הבית, לא להצביע על הירח ולא לחגוג לילד לפני תאריך יום הולדתו - קבלו את האמונות הטפלות של ההורים. והאם הם באמת מאמינים בהן? לדבריהם, זה לא יכול להזיק

כשהייתי בכיתה ז' ישבתי להכין עבודת שורשים בבית סבי וסבתי ז"ל. תוך כדי דפדוף בתמונות הישנות, התחלתי להתעטש, אני זוכרת שדרשו ממני מיד למשוך באוזן ימין. האמונה אומרת שכאשר מדברים על מישהו חולה או מת ומתעטשים, צריך למשוך באוזן. בלילה כשחשבה שאני ישנה, הגניבה סבתי ז"ל משיכה נוספת, הפעם בשתי האוזניים לגיבוי, ואני ממשיכה את המסורת הזו עד היום עם בנותיי.

 

אמונות טפלות הן חלק מהמסורת שאנשים מסויימים ירשו, בדיוק כמו מאכלים מיוחדים או מטבעות לשון, וכשזה נוגע לילדים מסתבר שהשמיים הם הגבול. ניסינו להבין מה גורם לאנשים לא לתלות כביסה בחוץ או למה הם בחיים לא יעברו מעל תינוק ישן.

 

לא מצביעים על הירח

"גדלתי על האמונה שאסור להצביע על הירח", מספרת גלית סער מפתח תקווה. "על פי האמונה, אם מצביעים עלולות לצאת לך יבלות. חקרתי את הנושא וגיליתי שבעבר יצאו לראות כוכבים כדי לדעת אם השבת יצאה. מתוך חשש לחשוף את יהדותם, אמרו לילדים שייצאו להם יבלות אם יצביעו על הירח. אלו שהצביעו, היו חייבים לנשוך את האצבע".

סידני וריו סער - לא מצביעים על הירח  (צילום: אלבום פרטי)
סידני וריו סער - לא מצביעים על הירח (צילום: אלבום פרטי)
 

- למה את ממשיכה אם את מבינה שאין כל היגיון בפעולה הזאת?

"למרות שאני מבינה את המקור וההיגיון, עדין קשה לי עם ההצבעה. זו אמונה טפלה שסבתא שלי זהבה ז"ל הורישה ומוטמעת בי חזק. חשוב לי לשמור על המסורת, לכבד אותה ולכן כמו שאני חונכתי, כך אני מחנכת את ילדיי, ריו וסידני".

 

- איך הילדים מגיבים?

"זה משעשע אותם. לעיתים, כשבאים אליהם חברים הם מבקשים מהם להצביע, סקרנים לראות את תגובותיהם. הם מכבדים אותי ויודעים שזה חשוב לי אבל לא בגלל שהם מאמינים, יש להם יותר סימני שאלה".

 

לא תולים כביסה מחוץ לבית

לירון חביב מפתח תקווה מספרת שישנה אמונה טפלה האוסרת לתלות כביסה של תינוק מחוץ לבית בלילה, במשך 40 יום מיום היוולדו. "האמונה היא שאשת השטן לילית הייתה עקרה ויצאה בלילות. כדי שלא תזהה תינוק בבית ותגרום למוות בעריסה, הקפידו לתלות כביסה בלילה רק בתוך הבית".

משפחת חביב. צילום: אלבום פרטי (צילום: אלבו םפרטי)
משפחת חביב. צילום: אלבום פרטי
 

- יש אמונות טפלות שאת לא מאמינה בהן?

"אומרים לא לצאת מהבית 40 יום עם תינוק. אני לא אגביל את עצמי בשגרה היום יומית. כביסה אגב, אני לא תולה בחוץ מחשש לברחשים ולא בגלל האמונה הטפלה. אני מקשיבה היטב לתחושת הבטן שלי. כשהבן הבכור נולד הקפדתי להגיד 'בן פורת יוסף' שלקוח מתוך ברכה של יעקב אבינו לילדיו, כדי שהצדיקים ישמרו עליהם".

 

לשמור את הדברים הטובים לעצמך

את האמונות הטפלות ירשה שרון בוקרה מגני תקווה מהסביבה החברתית. "למרות שלא חונכתי כך, הבחנתי בקיומן. למשל אני מקפידה להחזיר ביצים ששאלתי, כי ביצים מסמלות נשמה".

 

- באילו עוד אמונות את מאמינה?

"אם מישהו מחמיא כמה יפה אוכל התינוק שלך, מיד להגיד בלב 'בן פורת יוסף', מחשש שהתינוק יפסיק לאכול וירזה. אם הילד שלך ישן טוב בלילה ולא סובל מגזים שמרי את המידע לעצמך. אסור לדבר על הילד טובות ליד אחרים כי מישהו עלול לקנא ולעשות עין הרע.

 

"הגעתם עם התינוק לבית חדש? חייבים לצאת עם משהו מתוק: סוכר, שוקולד, דבש. רוצות לעזור לחברה שמתקשה להיכנס להריון? השכיבו לישון על מיטתה את תינוקכם. האמונה אומרת שכמו שאת ילדת תינוק בריא, אותה אישה שתישן על המצעים שהתינוק ישן עליהם תיכנס להריון ותלד".

 

אולי יעניין אותך גם:

- הטעויות שעשיתי עם בתי המחוננת

- הורים יכולים להתנתק מקבוצות ווטסאפ? ניסינו

- מי קם לילדים בלילה? דילמת ההורים העייפים

 

לא עוברים מעל ילד שוכב

כשינה נימני מפרדסיה הייתה בהריון וערכה קניות לתינוק החדש, היא דאגה לא להכניס אותן הביתה בטרם ילדה. "אומרים שאסור להכניס הביתה מוצרים חדשים לתינוק שטרם נולד מתוך חשש שמשהו ישתבש בלידה".

 

- אילו עוד אמונות את מכירה?

"אסור לעבור מעל ילד שוכב מתוך חשש שלא יגבה, ואם עוברים מעליו, צריך לעבור חזרה. בנוסף, אסור לחגוג יום הולדת לפני הזמן. וגם - תינוק שעושה עליך פיפי הוא סגולה למזל טוב. האמונות הללו הן חברתיות. כשאני מחמיאה לתינוק של חברה, אני מיד אומרת בלי עין הרע, זה מטבע לשון, אני רוצה שהצד השני יידע שהמחמאה שלי כנה. לעומת זאת, אם הילד שלי יעבור מעל אחיו, אני לא אהיה היסטרית ואדרוש שיעבור שוב בחזרה. אמא שלי אולי כן, אבל אני לא".

 

- יש עוד אמונות שאת פחות מקפידה עליהן?

"פעם לא חגגתי יום הולדת לפני הזמן, אבל זה היה בילד ראשון, הייתי יותר לחוצה בגידול ובאמונה. היום חוגגים עם חברים ומתאימים את עצמנו אליהם, אם במקרה הקדמתי בשבוע לא קרה דבר".

 

מלח, אולר וספר תהילים

שרה מסלתי מגני תקווה גדלה על ערכים מסורתיים ואמונות טפלות: "אסור לגלות על ההריון במשך שלושה חודשים ראשונים, שכן זה עלול לגרום להפלה. תינוק מגהק - מגלגלים חוט אדום ושמים על המצח. זה מגן מפני עין הרע ומקל מפני הגיהוק. מתחת למיטת התינוק צריך לשים מלח, אולר וספר תהילים. האולר הוא נגד חלומות רעים, המלח כדי שיישן ברוגע ותהילים להגנה.

 

ליתר ביטחון

"אמונות טפלות יושבות על החלק הרגשי הקשור לחרדה", מסבירה ד"ר סוגי קגן, מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה, בעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ומבוגרים.

 

"בגיל צעיר אנשים שומעים משפטים על כוחות רשע ואלו מתעצמים כשהם הופכים להיות הורים. כשהורה עוזב את בית החולים הוא עוזב עם שלושה דברים: תינוק, פחדים ורגשות אשם. כשאתה עוזב עם פחדים, אתה מנסה להיאחז בסממנים חיצוניים שיעזרו להתמודד. לכן ניתן לראות שגם אנשים שלא האמינו קודם, מתחילים להאמין, משום שזה קשור לילד שלהם והם מחויבים לשמור עליו מפני הידוע והלא ידוע".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

לדברי ד"ר קגן, "אנשים מרגישים שאם לא מועיל, בטח לא מזיק, לא לוקחים סיכונים ולכן יגידו 'טפו טפו טפו' או יקישו על עץ, הרי לא יקרה משהו קיצוני אם נשים סרט אדום. עדיף להם לבחור בצד הבטוח, אלו הם סממנים חיצוניים שיוצרים הרגעה עצמית".

 

- אמונות טפלות הן משהו נרכש?

"כן. כשאנחנו הופכים הורים, הכל נהיה מוקצן ולכן גם אם כילדים, לגלגנו על ההורים או על אמונות טפלות, אנחנו נתחיל להאמין כשנהיה הורים בעצמנו. כל עוד האמונה לא משבשת את ההתנהגות מול אנשים ומול עצמך והילד שלך זה בנורמה".

 

אם אתם מאמינים באמונות טפלות ועין רעה, מה דעתכם על חשיפת תמונות של הילדים ברשתות החברתיות? צפו בבייבי טוק:

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
טפו, טפו, לא מספרת כמה שעות הוא ישן בלילה
צילום: shutterstock
מומלצים