שתף קטע נבחר

מרגלים בצמרת הישראלית: ח"כים ואלוף בשירות הקג"ב

חומר סודי ביותר שהעתיק בכיר בקג"ב הגיע לידי "ידיעות אחרונות". על פי המסמכים, רשימת הסוכנים שהפעיל ארגון הביון הרוסי בישראל כללה חברי כנסת, אנשי מודיעין, מהנדסים שעסקו בפרויקטים רגישים וקצינים בכירים בצה"ל. החשיפה המלאה: ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"

שלושה חברי כנסת, קצינים בכירים בצה"ל - כולל אחד שהיה חבר במטכ"ל - מהנדסים ועובדים בפרויקטים מסווגים, כמו מטוס הלביא וטנק המרכבה - וגם אנשי מודיעין בתפקידים רגישים. על פי מסמכים סודיים ביותר של הקג"ב, שהגיעו לידי "ידיעות אחרונות", אלו היו רק מקצת מהסוכנים והמרגלים שהפעיל בישראל ארגון הביון הסובייטי הידוע לשמצה. חלקים נרחבים מרשימת הסוכנים והמרגלים שמצוינת במסמכי הקג"ב ייחשפו בפרויקט מיוחד שיתפרסם בשישי הקרוב.

  

את המסמכים החשאיים העתיק במשך קרוב ל-20 שנה ואסילי מיטרוקין, סוכן קג"ב לשעבר, שהפך לבכיר בארכיון הארגון. מיטרוקין נחשף לטיהורים הגדולים שביצע השלטון הסובייטי והחליט לפעול. "לא יכולתי להאמין כי רשע כזה קיים", סיפר לפני מותו. תוך סיכון חייו הטמין מיטרוקין את המסמכים בכדי חלב מתחת לבית הקיט שלו, בפאתי מוסקבה.

 

המסמכים של ואסילי מיטרוקין ()
המסמכים של ואסילי מיטרוקין
 

בתחילת שנות ה-90 יצר מיטרוקין קשר עם המערב, ובמבצע חשאי הוא, משפחתו וכדי החלב עמוסי הסודות שלו הוטסו לבריטניה. המסמכים שהביא חוללו רעידת אדמה מודיעינית במדינות רבות: מרגלים נתפסו באנגליה, בצרפת, בגרמניה, בארה"ב ועוד, והביון הרוסי ספג את אחת המכות הקשות בתולדותיו. ההערכות הן כי המסמכים בכדי החלב חשפו עד כה כאלף סוכנים ברחבי העולם. בימים שלפני ויקיליקס ואדוארד סנואודן, ההדלפה של מיטרוקין נחשבה לאחת הגדולות בתולדות הביון העולמי. המסמכים כוללים גם חומר רב על הפעילות הענפה של הקג"ב בישראל, אבל מרביתם לא ראו אור מעולם. עד השבוע.

  

"ידיעות אחרונות" קיבל גישה למסמכים שנמצאים בקיימברידג' יחד עם צוות מצומצם, ושם תרגמו וניתחו את החומר הנוגע לפעילות הקג"ב בישראל. התוצאה: לראשונה נחשף עד כמה השקיע הקג"ב בניסיונות חדירה לישראל - ובמקרים רבים, אולי רבים מדי, גם כמה הוא הצליח.

 

החדירה למפ"ם

אחד מהיעדים המרכזיים של הרוסים היה המפלגות הפוליטיות בישראל. בתחילת שנות ה־50 פתחו הרוסים במבצע רחב היקף, תחת שם הקוד "טרֶסט", לחדירה לתוך מפ"ם. "ידיעות אחרונות" חושף כי על-פי מסמכי מיטרוקין, הייתה להם הצלחה לא מבוטלת: לא פחות משלושה ח"כים מצוינים במסמכים כסוכנים. אחד מהם מכונה במסמכי הקג"ב בשם הקוד "גרנט" ונטען שם כי הוא "גר בקיבוץ שובל, ליד באר שבע". במסמכי מיטרוקין נכתב כי מדובר בלא אחר מהמשורר והפוליטיקאי הבכיר ח"כ אלעזר גרנות, ששימש אף חבר ועדת החוץ והביטחון ומנהיג מפ"ם. על פי מסמכי מיטרוקין, גרנות גויס בתקופה שקדמה למלחמת ששת הימים על ידי איש הקג"ב הבכיר יורי קוטוב, והקשר עמו נותק עם פינוי השגרירות ב־1967. דן גרנות, בנו של חבר הכנסת, סיפר בתגובה כי כילד הוא היה עד לפגישות ליליות עם קוטוב, שהגיע במכונית דיפלומטית, "והביא עמו וודקה משובחת ונקניקים הונגריים מעולים". יחד עם זאת, גרנות אומר כי "לאבא שלי לא הייתה כל נגישות למידע מסווג, כך שגם לו היה רוצה - לא הייתה לו אפשרות להיות מרגל".

 

ח"כ אלעזר גרנות (צילום: אמיר ויינברג) (צילום: אמיר ויינברג)
ח"כ אלעזר גרנות(צילום: אמיר ויינברג)

מהנדסים על הכוונת

הקג"ב לא עסק רק בפוליטיקה. על פי מסמכי מיטרוקין הצליח הארגון לגייס גם את הסוכן "בוקר", שהיה מהנדס בכיר בפרויקט המוביל הארצי, שנחשב לסוד כמוס בישראל ויעד מרכזי מבחינת הרוסים; את הסוכן "ג'ימי", שמונה לתפקיד מסווג בתעשייה האווירית, בחטיבת ההנדסה שטיפלה אז בתכנון מטוס הלביא; וסוכן נוסף, שעסק בתחזוקת טנק המרכבה ודיווח למפעיליו על המשוריין הישראלי. רשימת המרגלים והסוכנים של הקג"ב, שתראה אור ביום שישי הקרוב, כוללת גם כמה אנשי תקשורת ואיש מודיעין מסתורי במיוחד, שקיבל את שם הקוד "מלינקה". לפי מסמכי מיטרוקין, "מלינקה" פעל ככל הנראה באגף לריגול נגדי של השב"כ.

 

אבל מעל לכל אלו עומד גיוס אחד, שונה ומיוחד: על-פי מסמכי מיטרוקין, הצליחו הרוסים לגייס אלוף בצה"ל מקרב חברי המטה הכללי. ב־1993, כשמסמכי מיטרוקין הגיעו ללונדון, העביר הביון הבריטי את שמו של האלוף ואת החומר הרלוונטי לשב"כ בישראל.

  

"בשב"כ לא גילו לי את שמו של האלוף", אומר איש המודיעין הוותיק, "אבל הבנתי מהם עד כמה גדול היה הזעזוע לקבל את העדכון מהבריטים. לנוכח מצב בריאותו של אותו אלוף, ולדעתי גם בגלל המבוכה שתיגרם לצה"ל ולמדינת ישראל כולה אם הסיפור ייוודע - הוחלט לא לפעול נגדו ולא להעמיד אותו לדין. למיטב ידיעתי הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן".

  

הסיפור המלא על מסמכי מיטרוקין וסוכני הקג"ב בישראל - ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר ויינברג
ח"כ אלעזר גרנות
צילום: אמיר ויינברג
מומלצים