שתף קטע נבחר

לנגן בתזמורת ולחשוב על בייביסיטר לבנות

טליה ואי-אן מנהלים ביחד ולחוד קריירה מוזיקלית ומגדלים שתי בנות, שתי כלבות ושני חתולים. מי מוותר אם שניהם מקבלים פרויקטים באותה תקופה? ומה הדבר שהכי מתיש אותם בהורות? בדקנו איך הם עושים את זה

עד כמה אתם מביאים את העבודה הביתה? ומה עושים כשלשני בני הזוג יש פרויקטים חשובים בדיוק באותה תקופה? עם הסוגיות האלו מתמודדים טליה אילן ואי-אן שו, הורים של נויה בת השש ושירה ביאטריס בת השנתיים, ובנוסף - הכלבות שושי ובמבה, חתולה בשם תולה וגור חתולים בשם מוצרט. המשפחה גרה ברמת אביב ג', שלדברי אילן זו "שכונה מצוינת למי שאין רכב, כי הכל בקרבת מקום".  

 

היא

מנצחת ומנהלת מוזיקלית של תזמורת הבמה הישראלית ותזמורת הקמפוס רמת השרון, ובנוסף מנצחת אורחת עם תזמורות בארץ ובעולם.

 

הוא

מנצח, פסנתרן, מלחין ומרצה בבית הספר למוזיקה באוניברסיטת תל אביב וגם מנצח אורח עם תזמורות בארץ ובעולם. 

 

 

- מה סדר היום שלכם?

אילן: "לפני שקמים בבוקר, יש את הקימות של הלילה (מוצץ נופל, חלומות וכו') ועל זה אני אחראית. למרות שאנחנו הולכים לישון אחרי שתיים בלילה, אין ברירה וחייבים לקום מוקדם כי נויה הולכת לבית ספר. בדרך כלל אני קמה ראשונה, יחד עם שירה בסביבות שש וחצי ונויה מצטרפת אחרי. זה הזמן להעיר את אי-אן שמוריד את הכלבות ויחד מכינים את הילדות לקראת יום הלימודים".

 

- מתי אתם יוצאים לעבודה? 

"אין שעה קבועה ליציאה לעבודה כי כל יום שונה ממשנהו. אני עובדת גם מהבית וגם בחזרות תזמורת בקיבוץ צרעה או קונצרטים בבוקר במסגרת סל תרבות ברחבי הארץ או פגישות הנהלה. ויש כמובן ימים עם עבודה בחלק השני של היום כשהקונצרטים או החזרות בשעות הערב.

 

"אי-אן יוצא לאוניברסיטה לפי מערכת ההוראה שלו (משרה מלאה), בעיקר בבקרים אך לעיתים עד הערב. יש לו בנוסף קונצרטים עם תזמורות שונות בארץ וגם בחו"ל, ואז יש עומס יותר גדול בלו"ז. אנחנו משתמשים בעזרה רבה של צי בייביסיטריות חמודות. לעיתים יש גם עבודה משותפת, כמו במחזמר 'בטח יש ילד' שעולה בימים אלו בימי תרבות 2016 עם תזמורת הבמה הישראלית. אי-אן הלחין את המוזיקה למחזמר, ובהופעות הוא מנגן בתזמורת (פסנתר), וטליה מנצחת על התזמורת.

 

 - יש גם נסיעות לחו"ל?

"לפני כשנה נסענו כל המשפחה לסיור של חמישה שבועות בסין, שם הופענו בשני קונצרטים עם תזמורות שונות. אי-אן עם התזמורת הסימפונית שנז'ן ואני עם התזמורת הסימפונית צ'ינגדאו. זה לא היה קל, במיוחד כששירה היתה רק בת שמונה חודשים וחלתה בשפעת בדיוק בשבוע בו הייתי בחזרות עם התזמורת, ובלילות קמה מספר פעמים (ובקיצור – לא ממש ישנה). בדצמבר אי-אן ייסע לקונצרט בסין, הפעם בגפו".

 (צילום: אלבום פרטי)
(צילום: אלבום פרטי)
 

 - מה קורה אם לשניכם יש פרויקטים גדולים באותו הזמן?

"כמובן שלעתים צצים קשיים כאשר לאחד מאיתנו מתווסף בהתראה קצרה פרויקט חשוב, כשלשני יש כבר פרויקט שנקבע מראש, ולא תמיד מוצאים פתרון לטיפול בבנות. אז נכנסים לאטרף כדי למצוא פתרון (אין לנו בני משפחה בארץ שיכולים לעזור). לפעמים, אם לא מוצאים, אחד צריך לוותר. כבר קרה שהיה צריך לוותר גם על פרויקט בחו"ל. בין שנינו, אצל אי-אן יותר בולטת הנטייה להיות עם המשפחה.

 

"קושי נוסף הוא כשאני היא זו שנאלצת להישאר לבד עם הבנות. השיא היה שבחודש שעבר אי-אן נאלץ לנסוע לסין לשבוע בעקבות מותו הפתאומי של אביו. אנחנו רגילים לחלק בינינו את כל המטלות המשפחתיות. לא היה קל, אך השבוע עבר בשלום, והצלחתי לארגן אפילו ארוחת צהריים אחת בעצמי במקום לקנות אוכל מוכן".

 

- איך מתבצעת חלוקת העבודה ביניכם?

שו: "בנושא החינוך של הילדות, טליה בעיקרון יותר קפדנית בנושאי המשמעת, ואני יותר ותרן ומפנק. אם אמא אומרת לא על משהו, הן ישר רצות אל אבא. הן כבר למדו ולפעמים ישר מבקשות דברים ממני. למרות הפערים בגישה, כנראה שבינתיים הבנות גדלות יפה ומחונכות היטב.

 

"אני אחראי על נושא האוכל וגם על המשחקים עם הבנות. טליה עסוקה בדרך כלל בבית בנושאי ניהול התזמורת וכתיבת תכניות חדשות, וגם מתאמנת עם נויה בכינור ובפסנתר. טליה אחראית גם על נושא הניקיון (כביסה, כלים, כללי). מתחלקים שווה בשווה בהורדת הכלבים. בצהריים יש עזרה מליהי הדוגיווקרית".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

- אז אני מבינה שגם הילדות בענייני מוזיקה

"נויה מנגנת בכינור מגיל שלשו וחצי. זה התחיל כשהיא ביקשה שיקנו לה כינור מתנה ליומולדת שלוש. אז ההורים שלי הביאו לה כינור במתנה, ובגיל שלוש וחצי סופסוף מצאנו מורה שהייתה מוכנה ללמד ילדה כל כך קטנה. פולינה יהודין, כנרת ראשונה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. נויה גם מנגנת בפסנתר. טליה מלמדת אותה, אך לא באופן עקבי. שירה בת שנתיים, אבל גם היא רוצה לנגן בכינור כמו אחותה. הסברנו לה שהיא תלמד לנגן בצ'לו עוד שנה בערך. בינתיים היא מקשקשת על הפסנתר בזמנה הפנוי, ואוהבת להאזין לקרנבל החיות של סן סנס, וגם שרה שירים ישראלים עם המילים".

 

- מתי יש שקט בבית?

אילן: "שירה בדרך כלל נרדמת בין שמונה וחצי לתשע. אי-אן שוהה איתה בחדר עד שהיא נרדמת. באותו הזמן אני מתאמנת עם נויה בכינור ולפעמים גם בפסנתר. נויה מנגנת עד תשע וחצי, מקלחת ולישון. בסופו של דבר נרדמת בסביבות עשר במקרה הטוב. כשהבנות כבר ישנות, אנחנו משקיעים זמן באימונים והכנות שקשורים ביצירות".

 

- יש לכם זמן או כוח לתחביבים?

"לצערינו אין לנו זמן לתחביבים. למזלנו המקצוע שלנו הוא גם סוג של תחביב, שממלא אותנו כל הזמן. רוב הזמן לא מרגישים שהולכים לעבודה".

 

- מה הדבר שאתם הכי אוהבים לעשות כמשפחה?

"אוהבים לבלות יחד עם הבנות בשעות הערב ולשחק עם חיות המחמד שלנו. מוצרט (גור החתולים) הוא עכשיו התינוק בבית וכיף להשתעשע איתו".

 

- מה הדבר הכי מתיש בהורות?

"הקימות בלילות".

 

- אם הייתה מגיעה פיה ברגע זה ממש ומגשימה לכם כל משאלה – מה הייתם מבקשים?

"להקים חווה שאליה יתקבלו חיות נטושות".

   
רוצים להשתתף במדור? כתבו לנו
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום פרטי
"כל יום שונה ממשנהו"
צילום: אלבום פרטי
מומלצים