שתף קטע נבחר

בדיקות חדשות מגלות: מגפת האיידס החלה כבר בשנות ה-60

חוקרים אמריקנים גילו כי בניגוד להערכות לפיהן דייל הפיץ את נגיף ה-HIV בארה"ב בשנות ה-80, הווירוס התפשט כבר בשנות ה-60 באיים הקריביים ומשם הדביק אלפים מתושבי ניו יורק בתחילת שנות ה-70

ממצאים חדשים על תחילת התפשטות נגיף האיידס: חוקרים בארה"ב גילו כי וירוס ה-HIV לא התפשט לראשונה על ידי דייל בשנות ה-80, כפי שהאמינו עד כה, אלא לפחות 20 שנה קודם.

 

הבדיקות הגנטיות מראות כי המגפה החלה כבר בסוף שנות ה-60 באיים הקריביים, והתפשטה לניו יורק בשנת 1970, שנים לפני שפותחה בדיקת הדם לאיתורו. הממצאים החדשים פורסמו בגיליון האחרון של כתב העת Nature.

 

קיראו עוד

אין גאווה: עלייה במס' ההומואים שנדבקו ב-HIV

האם התפתחות הטיפול ב-HIV - גרמה לשאננות?

לחיות עם HIV ולשמור על הבריאות: 9 כללים

 

 ( ) ( )

 

אלפי תושבים בניו יורק נדבקו - לפני שהווירוס זוהה

במשך שנים רבות העריכו מדענים כי נגיף ה-HIV "מסתובב" בארצות הברית זמן רב לפני שזוהה לראשונה בלוס אנג'לס בשנת 1981. עם זאת, אדם אחד הואשם בכך שהפיץ את המחלה - דייל בשם גייטן דוגאס, שעל פי ההערכות היה זה ש"ייבא" את הנגיף לארצות הברית.

 

אבל עכשיו ממצאים חדשים הפריכו את השמועות השגויות. חוקרי אוניברסיטת אריזונה נטלו בדיקות דם משמונה ארכיונים. הבדיקות נלקחו בשנת 1978 ו-1979 מגברים הומוסקסואלים וביסקסואלים שהשתתפו במחקר על נגיף אחר- וירוס ההפטיטיס B.

 

החוקרים ערכו בדיקות גנטיות ועקבו אחר מוטציות שהתרחשו בנגיף ה-HIV שנמצא בדגימות הדם. מהתוצאות בנו החוקרים "עץ משפחתי" של ההדבקה ב-HIV. על פי הערכותיהם, הווירוס התפשט לראשונה בשימפנזות באפריקה מאמצע עד סוף שנות ה-60, מהם הדביק תושבים בהאיטי ובקריביים.

 

בשנת 1970 או 1971, זן ה-HIV "קפץ" לניו יורק, והפך את העיר לחממה לנגיף. הווירוס הדביק על פי ההערכות אלפי תושבים בניו יורק, שנים לפני שזוהה הנגיף לראשונה.

 

החוקרים סבורים כי בשנת 1975 הנגיף הגיע לסן פרנסיסקו. חמשת המקרים הראשונים של ההדבקה זוהו בקליפורניה רק בשנת 1981, ויוחסו לנגיף ה-HIV רק בשנת 1984.

 

"הניתוח שלנו מראה שההתפרצות בקליפורניה שהובילה לגילוי נגיף ה-HIV, הייתה רק בדל קטן מהמגיפה האמיתית שהתרחשה שנים קודם לכן בניו יורק", סיכמו החוקרים.

 

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, מאז פרוץ מגיפת האיידס נדבקו בוירוס ה-HIV יותר מ-70 מיליון בני אדם ברחבי העולם, ומניין הקורבנות מהמחלה הגיע ל-35 מיליון. כיום כ-36 מיליון איש נושאים את הנגיף. איזור התת סהרה באפריקה נותר הנגוע ביותר, שם אחד מכל 25 מבוגרים הוא נשא HIV. נשאים אלה מהווים 70% מכלל הנשאים בעולם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Getty mages imagebank
מתי באמת החלה להתפשט מגפת האיידס?
צילום: Getty mages imagebank
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים