שתף קטע נבחר

אחרי שש שנים: כתב אישום נגד בועז הרפז

הפרשה שמכונה "מסמך הרפז" מגיעה לשלב האישום: סא"ל במילואים בועז הרפז מואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף ושיבוש מהלכי משפט במסגרת "קמפיין" מומצא להרצת גלנט לרמטכ"לות. בין העדים במשפט: גבי אשכנזי ואייל ארד

 

הרפז. טכנאי מחשבים הוציא את הדיסק הקשיח והזיכרונות ממחשבו  (צילום: מוט קמחי) (צילום: מוט קמחי)
הרפז. טכנאי מחשבים הוציא את הדיסק הקשיח והזיכרונות ממחשבו (צילום: מוט קמחי)
אישום בפרשת "מסמך הרפז": הפרקליטות הגישה הבוקר (ה') כתב אישום לבית המשפט השלום בתל אביב נגד סגן אלוף במילואים בועז הרפז בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בכוונה לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף ושיבוש מהלכי משפט. מדובר בכתב אישום ראשון בפרשה יותר משש שנים לאחר שהיא נחשפה. עורכי דינו של הרפז: "אנו רואים בהגשת כתב האישום הזדמנות לחשוף את מה שבאמת קרה לפני שש שנים ולהוכיח שלא נפל רבב במעשיו".

 

לכתב האישום המלא - לחצו כאן

 

על פי כתב האישום, שהוגש על-ידי עורכות הדין טוני גולדנברג ורביד שיפמן, הרפז היה אחראי למסמך המזויף שלכאורה פגע ברמטכ"ל דאז גבי אשכנזי ונועד להריץ את יואב גלנט לרמטכ"לות. בינואר השנה הורה היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין לגנוז את תיק החקירה נגד הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, ראש לשכתו בעבר ארז וינר ודובר צה"ל דאז אבי בניהו, שנפתח בחשד לעבירה של מרמה והפרת אמונים, בעילה של היעדר אשמה פלילית.

 

הרפז הכיר את אשכנזי במסגרת שירותם הצבאי המשותף, ובין השניים התקיימו קשרים ידידותיים ומקצועיים, הן באופן ישיר והן באמצעות מקורבי אשכנזי – רעייתו רונית ועוזר הרמטכ"ל דאז ארז וינר. במהלך כהונתו כרמטכ"ל החלה מתיחות בין אשכנזי ומקורביו לבין שר הביטחון אהוד ברק ואנשי לשכתו, ובראשם ראש המטה יוני קורן.


המעורבים בפרשה: אשכנזי, הרפז, ברק ובניהו (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן) (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
המעורבים בפרשה: אשכנזי, הרפז, ברק ובניהו(צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
 

חברת "EURO RSCG ISRAEL", שעם בעליה נמנים איל ארד וליאור חורב, עסקה בתקופה הרלוונטית במתן שירותי ייעוץ תקשורתי לגופים ציבוריים ומסחריים, לרבות בייעוץ לבכירי הפוליטיקאים בישראל. באותה עת נתפס האלוף יואב גלנט בעיני אשכנזי כמועמד המועדף על שר הביטחון לתפקיד הרמטכ"ל. על פי כתב האישום, הרפז ידע כי אפשרות מינויו של גלנט לתפקיד הייתה לצנינים בעיני אשכנזי.

 

במועדים שונים במהלך אפריל 2010 סיפר הרפז בכזב לאשכנזי ולווינר שהוא נחשף למסמך המגולל תוכנית שתכליתה פגיעה באשכנזי והאדרת שמו של גלנט, שנעשה על ידי יוני קורן, ארד, חורב ואנשים נוספים, שהרפז ובני שיחו כינו "פורום החווה 2". הרפז אמר לשניים כי הוא יעביר לידיהם את המסמך ואף קבע עם וינר מועדים להעברת המסמך לידיו, אך לא עשה כן. כדי לבסס את המידע הכוזב ולעמוד בדיבורו, גמלה בלבו של הרפז ההחלטה ליצור מסמך שקרי, המדמה בכזב מעורבות חיצונית-אזרחית בהליך מינוי הרמטכ"ל, ולפיו גלנט, או מי מאנשי שלומו, משתמשים בשירותיה של חברת EURO לקבלת ייעוץ תדמיתי-אסטרטגי, לצורך קידום מועמדותו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

 

על פי כתב האישום, ב-4.5.10 נפגש הרפז עם איל ארד במשרדו בתואנה כי הוא מייצג פוליטיקאי איטלקי, וביקש ממנו להכין הצעה לקמפיין בחירות עבורו. למחרת העביר ארד במייל הצעה הנושאת את לוגו החברה. לצורך הכנת המסמך המזויף בדה הרפז תוכנית אסטרטגית המתייחסת בין היתר לקידום מינויו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 ולפגיעה במעמדם של אשכנזי ומתמודדים נוספים לתפקיד. הוא העלה אותה על נייר הלוגו של חברת EURO באופן הנחזה להיות חלק מתוכנית שהגתה החברה.

 

גלנט. המסמך השתמש בשמו באופן כוזב (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
גלנט. המסמך השתמש בשמו באופן כוזב(צילום: מרק ישראל סלם)

ארז וינר. העביר את המסמך לגורמים אחרים (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ארז וינר. העביר את המסמך לגורמים אחרים(צילום: אבי מועלם)

הרפז מסר את המסמך המזויף לווינר כדי שזה יעבירו לאשכנזי, ואמר לווינר כי הוא קיבל את המסמך מעובדת של חברת EURO, וזאת כדי להסתיר את דבר הזיוף ולשוות אמינות למקורו. בהסתמכו על המצג הכוזב שהציג הרפז בפני וינר, הציג אשכנזי במועדים שונים את המסמך המזויף בפני קצינים בכירים שנמנו עם המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל. כמו כן הוא שוחח עם ראש הממשלה ועם שר הביטחון על אודות פגמים בהליך המינוי, כפי שאלה נדמו בעיניו, לנוכח המצג הכוזב והמסמך המזויף.

 

בהסתמכו על המצג הכוזב מסר וינר העתק מהמסמך המזויף לאחרים. אלה העבירוהו לידי עיתונאי ערוץ 2, והוא פרסם אותו ב"אולפן שישי" תחת הכותרת "הקרב על הרמטכ"לות – מסמך עם לוגו משרדו של איל ארד מגבש אסטרטגיה למינוי גלנט", בצירוף תגובתו של חורב ולפיה המסמך מזויף. ב-8.8.10 הגיש ארד תלונה במשטרת ישראל על זיוף המסמך ונפתחה חקירה. בו ביום, בעקבות הפרסום ולנוכח תכניו, החשדות באשר לאותנטיות שלו ולזהות יוצריו, הורה היועץ המשפטי לממשלה על השהיית הליך מינוי הרמטכ"ל ה-20. לאחר שנודע להרפז על הפרסום וכדי להכשיל חקירה פלילית, הוציא טכנאי מחשבים לבקשתו את הדיסק הקשיח והזיכרונות ממחשבו והתקין במקומם חדשים.

 

תמיר פרדו. ראש המוסד לשעבר יהיה בין עדי התביעה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
תמיר פרדו. ראש המוסד לשעבר יהיה בין עדי התביעה(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

עו"ד וינרוט. "לא נפל רבב במעשיו של הרפז" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עו"ד וינרוט. "לא נפל רבב במעשיו של הרפז"(צילום: גיל יוחנן)

כבר בשנת 2011 התגבשה נגד הרפז תשתית ראייתית כמי שזייף את המסמך, ובעקבות זאת נערך לו שימוע. אלא שבעקבות היבטים אחרים שעלו במהלך החקירה החל הליך ביקורת מורכב וממושך שניהל מבקר המדינה דאז עד לשנת 2013. בעקבות המלצות מבקר המדינה,  ובכללם דברים שאמר הרפז בהליך הביקורת, החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז על הרחבת החקירה.

 

במסגרת החקירה המורחבת נחקר, בין היתר, חשד שלפיו היו מעורבים נוספים במעשה הזיוף וחשד שזיוף המסמך או השימוש בו היו חלק מהתנהלות עבריינית כוללת, שבה היו מעורבים גורמים נוספים. בשל כך לא היה מנוס מדחיית מועד הגשת כתב האישום נגד הרפז עד לסיום החקירה וגיבוש החלטות בה.

 

החלטת היועץ המשפטי לממשלה באשר לכל החשדות שנחקרו פורסמה בתחילת שנת 2016 וניתקה לחלוטין בין החשדות השונים שנבדקו לבין מעשה הזיוף והשימוש במסמך. למרות חלוף הזמן מאז גובש כתב האישום נגד הרפז, לאור חומרת העבירות, הקשרן ונזקן, לאחר שמוצה הליך השלמת השימוע שהתקיים בחודשים שלאחר פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה, הוחלט כי קיים עדיין עניין ציבורי רב בהגשת כתב האישום נגד הרפז. 

 

רשימת עדי התביעה בפרשת הרפז תכלול את איל ארד, ליאור חורב, יובל ארד, רא"ל (מיל') גבריאל (גבי) אשכנזי, רא"ל גדי אייזנקוט, רא"ל (מיל') בני גנץ, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, אלוף (מיל') אבי מזרחי, 

רונית אשכנזי, יואב סגלוביץ, אמנון אברמוביץ', ארז וינר ויוני קורן.

 

באי כוחו של רונן הרפז, עורכי הדין ד"ר יעקב וינרוט, ד"ר יחיאל וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר, מסרו בתגובה להגשת כתב האישום: "בשנת 2010 נחקר לראשונה בועז הרפז בגין חשד לזיוף המסמך המכונה בטעות 'מסמך הרפז'. מאז חלפו שש שנים ארוכות שבהן חרבו המתהפכת של המשפט הפלילי מרחפת מעל ראשו. לצערנו, הגם שחלפו שנים כה רבות, לא נמצא הזמן לאפשר קיום שימוע כדין לפני הגשת כתב האישום. עם זאת, אנו רואים בהגשת כתב האישום הזדמנות לחשוף את מה שבאמת קרה לפני שש שנים ולהוכיח שלא נפל רבב במעשיו של בועז, בעוד חומר הראיות מלמד שדווקא אחרים הם שחטאו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים