שתף קטע נבחר

שביט הודיע: "לוקח פסק זמן". העיתונאית האמריקאית: "הוא לא התנצל, הפעיל כוח ורמז שהיה רוצה להכניס אותי להריון"

דניאל ברין, שתיארה תקיפה מינית שעברה מצד העיתונאי לפני כשנתיים וחצי, הגיבה להודעתו ולפיה הבין את המפגש ביניהם כ"חיזור", והוסיפה פרטים: "הוא תפס את כף ידי, רכן כדי לנשק, משך וליטף בגסות ולחץ לעבור לחדרו במלון". אחרי תגובתה - הודיע "הארץ" כי שביט החליט לקחת "פסק זמן" מעבודתו העיתונאית

העיתונאית האמריקנית דניאל ברין פרסמה בערב שישי תגובה להודעתו של ארי שביט, עיתונאי "הארץ" שלדבריה תקף אותה מינית לפני כשנתיים וחצי. היא טענה ששביט לא באמת התנצל, שטענתו לפיה היו "אלמנטים של חיזור" היא אבסורדית - וגם חשפה עוד פרטים על אותו הערב שבו נפגשו לראיון.

 

לאחר פרסום דבריה החדשים של ברין פרסם "הארץ" הודעה לפיה שביט החליט "לקחת פסק זמן מעבודתו העיתונאית". מוקדם יותר אתמול, שביט לא השתתף כמידי שבוע בתוכנית "שישי" בערוץ 10.

דניאל ברין. "הוא לא התנצל על התקיפה המינית" ()
דניאל ברין. "הוא לא התנצל על התקיפה המינית"

ארי שביט. "חשתי שהיו גם יסודות של חיזור" (צילום: שגרירות ארה"ב) (צילום: שגרירות ארה
ארי שביט. "חשתי שהיו גם יסודות של חיזור"(צילום: שגרירות ארה"ב)
 

"בשבוע שעבר כתבתי מאמר על תקיפה מינית שעברתי בפברואר 2014 בידי עיתונאי ישראלי בכיר", היא הזכירה. "אחרי ספקולציות רבות ולחץ מהתקשורת הישראלית והיהודית, ארי שביט חשף את עצמו. הוא הודה שניסה לחזר אחרי באופן מיני במה שאמור היה להיות ראיון מקצועי ולא חלק על אף עובדה שתיארתי במאמרי.

 

"בחרתי לא לנקוב בשמו בעצמי מפני שכוונתי הייתה לא לעסוק באדם אחד, אלא בנושא התקיפה המינית. רציתי להסב את תשומת הלב לכך שנשים לא צריכות לפחד לדבר על חוויותיהן בשל התנהגות בלתי נסלחת שכזו. במשך שנתיים וחצי, לא ציפיתי שאספר באופן פומבי את הסיפור, מה שמצביע על כך שיותר מדי נשים חיות עם פגיעה מינית ותקיפה כחלק מסביבת העבודה. היתקלות ועיסוק בהתנהגות מינית פוגענית היא בלתי נמנעת בהיותך אישה".

 

ברין המשיכה והתייחסה ישירות לתגובה: "אתמול, ארי שביט פרסם התנצלות - שלא כוונה אישית לאף אחד - על כך ש'פירש באופן שגוי לחלוטין את האינטראקציה בינינו', שאותה הבין כ'גם יסודות של חיזור'.

 

"הטענה שלו אבסורדית. הדבר היחיד שרציתי מארי שביט היה ראיון על הספר שלו. כל אדם בעל כושר שיפוט סביר היה מפרש את התנהגותו כלפיי כמגע מיני בלתי רצוי ואגרסיבי. כפי שציינתי במאמר, הוא הפעיל כוח פיזי - תפס את כף ידי, רכן כדי לנשק, משך וליטף בגסות ולחץ לעבור לחדרו במלון. 'אנחנו לא חייבים לשכב', הוא אמר לי. 'אני רק רוצה לחבק אותך'. אלא שהוא גם רמז שהיה רוצה להכניס אותי להריון והציע שאהיה המאהבת שלו. בכל האינטראקציה בינינו, הוא נגע בי באופן שלא הייתי רוצה שיגעו בי וגרם לי לחשוש לביטחוני.

 

"שום דבר מזה לא היה חיזור", כתבה ברין. "זו הייתה התקפה על כבודי ועל המקצועיות שלי, שהפחידה והטרידה אותי. לפי משרד המשפטים האמריקני, ההגדרה של תקיפה מינית היא 'כל סוג של מגע מיני או התנהגות שמתרחשת בלי הסכמה מפורשת'. הטענה של שביט שזה היה 'חיזור' אינה רק מטעה, היא גורסת שהייתי שותפה בתוכניתו בעוד למעשה הייתי הקורבן. פחדתי שהוא יתקוף עוד יותר אם לא אמלט".

 

העיתונאית ציינה שרבים מהיבטי אותו לילה נותרו בהירים בזיכרונה - "חוסר הנוחות שחשתי, תחושת הפלישה, המלכוד. אבל אני זוכרת גם כמה התרגשתי לראיין את מחבר 'My Promised Land', ספר עם תובנות והרהורים-עצמיים מדהימים. אני מתפלאת כיצד מישהו בעל הבנה כה עמוקה לסכסוך הישראלי-פלסטיני יכול להיות כה אטום בענייני יחסים בין-אישיים.

 

"אני שמחה שארי שביט לפחות מכיר שהיה בינינו מפגש. כמי שמחויבת ליהדות, אני תמיד מוכנה לקבל אפשרות של סליחה ומחילה. אבל ארי שביט עוד לא התנצל על מה שבאמת עשה. הוא לא התנצל על תקיפה מינית", היא סיכמה.

 

בהודעה שמסר שביט אחרי הפרסום הראשוני של ברין הוא כתב: "את מה שאני ראיתי כחיזור, ברין ראתה כהתנהגות לא הולמת ואף מטרידה מצדי".

 

שביט הוסיף ואמר כי "לפני יותר משנתיים וחצי, בפברואר 2014, פגשתי את גברת דניאל ברין לשיחה בלוס אנג'לס. היום אני מבין, בצער, שפירשתי באופן שגוי לחלוטין את האינטראקציה בינינו באותה פגישה. עד שקראתי השבוע את המאמר אותו פרסמה, חשתי שהיה לנו מפגש ידידותי שכלל, בין היתר, גם יסודות של חיזור. לרגע לא חשבתי שמדובר בהטרדה מינית.

 

"כמי שמכבד כל אישה וכל אדם, וכמי שסולד מהטרדות מיניות, אני מתנצל מעומק לבי על אי הבנה זו. לא התכוונתי לעשות דבר שאינו מקובל על גברת ברין ובוודאי שלא הייתה לי כל כוונה לגרום לה לתחושת אי נוחות או לפגוע ברגשותיה". 

 

לאחר פרסום דבריה החדשים של ברין, פרסם "הארץ" את ההודעה הבאה: "'הארץ' מתנגד בכל תוקף להטרדות מיניות ורואה בהן התנהגות פסולה שיש לעקור מהשורש. 'הארץ' מצפה מעובדיו להקפיד על התנהגות מקצועית. ארי שביט הוא עיתונאי בכיר ורב הישגים ב'הארץ' יותר מעשרים שנה. היום הוא הודיע לנו שבעקבות הפרסומים האחרונים, החליט לקחת פסק זמן מעבודתו העיתונאית". 

 

שביט מופיע מידי ערב שישי גם בערוץ 10. עד כה, מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז טרם מסר את עמדתו בנושא.


פורסם לראשונה 28/10/2016 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שגרירות ארה"ב
שביט וברין
צילום: שגרירות ארה"ב
מומלצים