שתף קטע נבחר

אלפים ציינו 60 שנה לטבח בכפר קאסם: "הממשלה מזלזלת"

המונים צעדו ברחובות כפר קאסם והניפו תמונות של 49 תושבי הכפר שנרצחו בשנת 1956 על ידי לוחמי משמר הגבול. "הממשלה מזלזלת בהרוגים", זעמו המוחים. "לא מספיק רק להתנצל, על הממשלה לחשוף את המניע לרצח"

 

 

 

 

התהלוכה הבוקר בכפר קאסם ()
התהלוכה הבוקר בכפר קאסם
אלפים השתתפו הבוקר (שבת) בצעדה שנערכה בכפר קאסם לציון 60 שנה לרצח 49 אנשים תושבי הכפר בשנת על ידי לוחמים ישראלים. המוחים הניפו תמונות של הנרצחים ודרשו מממשלת ישראל להכיר בטבח. "הממשלה עדיין מזלזלת בכל מה שהתרחש ומתייחסת לשהידים כאילו הם לא בני אדם", מחו המשתתפים בתהלוכה.

 

הטבח בכפר קאסם אירע ב-29 באוקטובר 1956. לוחמי משמר הגבול הישראלי ירו למוות ב-49 מתושבי העיר ופצעו 13, בהם גם ילדים ונשים. בשנות ה-50 היו נתונים ערביי ישראל תחת ממשל צבאי ישראלי. באותו יום הטיל צה"ל עוצר על כמה כפרים ובהם גם כפר קאסם.

 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)
 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)

 

 

 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)

ראש העיר כפר קאסם, עאדל בדיר, מסר: "אנו תושבים שלא אוהבים לנקום. כולנו מחפשים לחיות בכבוד. בטבח כפר קאסם רצו לגרש אותנו אבל כאן נישאר, ולא נשכח ולא נסלח לרצח החללים שלנו. שוב אנו דורשים מממשלת ישראל להכיר בטבח ולחשוף את המניע שגרם לרצוח 49 בני אדם בדם קר".

 

אחמד סרסור, תושב כפר קאסם שלקח חלק בצעדה אמר: "זה יום קדוש לנו ולכל החברה העברית. על ממשלת ישראל להפסיק את הזלזול בטבח של כפר קאסם ולהפסיק להתייחס לשהידים כאילו הם לא בני אדם. על תפיסת סכין בירושלים, באשדוד או בתל אביב תוך שניות אומרים שזה פיגוע טרור, אבל ברצח שהידים ללא שום סיבה על ידי חיילים ישראלים – הממשלה שותקת ומתנגדת להכיר בטבח האכזרי. ככל הנראה הדם הערבי זול".

 

"נמשיך לדרוש להכיר בטבח", הוסיף סרסור. "אני מציע לצאת במאבק לא ליום אחד, אלא כל הזמן, עד שתחשוף הממשלה את נסיבות הרצח. כאן נישאר, ואנחנו מוכנים להקריב את חיינו למען אדמותינו ולא נשתוק לכל הניסיונות לפגוע בנו".

 

מרים, תושבת נוספת של הכפר, השתתפה גם היא בצעדה המחאה. "מה שחשוב לנו לציין כאן, זה שעל ממשלת ישראל להכיר בטבח", אמרה. "אם היא לא תעשה זאת, זה יכול לגרום לכעס וזעם בעתיד. לא רוצים עוד טבח בגלל התנערות וזלזול הממשלה בטבח".

 

ראש ועדת המעקב לאוכלוסייה הערבית, מחמד ברכה, מסר: "אנחנו דורשים מממשלת ישראל, בשם כל האזרחים הערבים, להכיר באחריותה המלאה והרשמית בטבח בכפר קאסם ולא רק להתנצל. אנחנו מוותרים על התנצלותכם. זאת דרישה של השהידים וכל החברה הערבית. לא נפקיר את דם השהידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור פז
אלפים בכפר קאסם, הבוקר
צילום: ליאור פז
מומלצים