שתף קטע נבחר

סערת חוק ההסדרה: ההצבעה נדחתה בשבוע בניגוד לעמדת בנט

מתיחות בקואליציה: בעיצומה של ישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה זימן ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשי המפלגות לדיון על החוק להסדרת היישוב עמונה. השרים סיכמו לדחות בשבוע את הדיון לנוכח התנגדות היועמ"ש. גם הדיון על תאגיד השידור הציבורי נדחה בשבוע

 

עמונה (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
עמונה(צילום: תומריקו)

מתח בקואליציה ברקע שתי הצעות חוק מעוררות מחלוקת: בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה על התנגדותו ל"חוק ההסדרה" שנועד להסדיר את סוגיית פינוי המאחז עמונה שבאזור בנימין, נדחתה היום (א') בשבוע ההצבעה על ההצעה. קודם לכן יצאו שרי הבית היהודי מהישיבה להתייעצויות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. במקביל, הדיון בהצעת החוק לסגירת תאגיד השידור הציבורי הוביל את שר האוצר משה כחלון להחרים את ישיבת הממשלה ואת ישיבת ראשי סיעות הקואליציה.

 

לקראת ישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה ביקש הבוקר היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט משרי הליכוד לדחות את ההצבעה על חוק ההסדרה. מנדלבליט הבהיר לשרים כי אם לא תידחה ההצבעה על החוק, הוא יתקשה לפנות לבג"ץ ולבקש דחייה בביצוע פסק הדין המורה לפנות את היישוב. הנושא הובא הבוקר לידיעת שרי הליכוד בישיבה השבועית ולאחר דיון הוחלט להעלות אותו לוועדת שרים לענייני חקיקה. 

 

במהלך הישיבה של ועדת השרים לחקיקה חזר המשנה ליועמ"ש אבי ליכט ואמר שמנדלבליט מתנגד לחוק ההסדרה: "הוא לא יעמוד במבחן בג"ץ, ואם תאשרו אותו אין טעם לבקש מבג"ץ הארכה לעניין עמונה". בעקבות הדברים הופסקה הישיבה לבקשת ראש הממשלה נתניהו, והוא קרא את השרים נפתלי בנט ואיילת שקד להתייעצות.

  

 

 

ממטה המאבק בעמונה נמסר בתגובה כי "שוב ראש הממשלה, שרת המשפטים, שר החינוך ושר הביטחון גוררים רגליים ומחפשים להאשים אחרים. שוב נוטעים בציבור תקווה בלילה ובבוקר התקווה הזו מתנפצת בציניות אל סלע הפוליטיקה. האחריות על עתיד עמונה והיישוב היהודי ביו"ש המצוי בסכנת חורבן, הוא על ראש הממשלה, שרת המשפטים ושר החינוך ועליהם לתת את הדין על אי הסדרתו. היום הם יכלו לתת מזור לאלפי משפחות ועשרות אלפי אזרחים נאמנים אבל הם בחרו שלא לעשות זאת מסיבותיהם הם. אותנו תושבי יו"ש ותושבי עמונה הסיבות הללו לא מעניינות. אנחנו דורשים במפגיע הסדרה".

 

עוד נמסר מהמטה: "הגיע הזמן שאלו המתיימרים להוביל את המחנה הלאומי יבינו שאת האחריות על היישוב היהודי ביו"ש יש ליישם במעשים ולא בדיבורים. הציבור ביו"ש שבע דיבורים ואכזבות ובגידות. אם מנהיגי הליכוד והבית היהודי לא יסדירו במושב הכנסת הנוכחי את היישוב היהודי ביו"ש מצביעי המחנה הלאומי יפרעו מהם כבר בבחירות הקרובות והם ישלמו על כך בכיסאם - והרשימה ארוכה".

 

בדצמבר 2014 החליט נשיא העליון דאז השופט אשר גרוניס שבתי עמונה הנמצאים על קרקע פלסטינית פרטית ייהרסו תוך שנתיים. הניסיונות של התושבים וגורמי ימין להביא להסדרה לא צלחו. חוק ההסדרה אמור להסדיר את הפקעת הקרקעות של אלפי יחידות דיור שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית.

 

כבר ביולי האחרון הצהיר מנדלבליט שהוא מתנגד לחוק בטענה שהוא אינו חוקתי. "החוק לא יעבור את מבחן בג"ץ, והוא מזיק להתיישבות", אמר מנדלבליט. בשבוע שעבר אמרה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) כי "ליועמ"ש אין זכות וטו על חוקים. הייעוץ המשפטי הוא כמו יחסי עורך דין-לקוח. בסוף, מקבל ההחלטות צריך להיות נבחר ציבור".

 

התאגיד: ההצבעה נדחתה

בעניין אחר הוחלט בישיבת שרי הליכוד הבוקר לדחות בשבוע את ההצבעה על "חוק הג'ובים" שמקדם יו"ר הקואליציה,

ח"כ דוד ביטן.

 

החוק נועד להעניק לחברי הכנסת ושרים שכיהנו שלוש שנים בתפקידם מינוי אוטומטי כדירקטורים בחברות הממשלתיות ללא הוכחת כישורים נוספים. הדחייה התקבלה לבקשת מנדלבליט בשל התנגדותו של שר האוצר משה כחלון לחוק.

 

בתוך כך התקיים היום דיון בפורום ראשי המפלגות על חוק תאגיד השידור הציבורי, בעקבות יוזמת חקיקה של ביטן המבקשת שלא לפתוח אותו בטענה לבזבוז כספי ציבור. כאמור השר כחלון החרים את הישיבה, והדיון בהצעה נדחה לישיבת הממשלה בשבוע הבא.

 

בישיבת ראשי סיעות הקואליציה הוצגו נתונים כלכליים על ידי מנכ"ל משרד התקשורת. נתניהו אמר למשתתפים שבישיבת הממשלה הבאה יתקיים דיון במסגרתו תעלה לאישור הצעת החוק של ביטן. כלומר, ביום ראשון הבא תתקיים הצבעה בממשלה, שם יש לנתניהו רוב.


פורסם לראשונה 30/10/2016 12:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
מבט מהאוויר על עמונה
צילום: תומריקו
מומלצים