שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו: "נשקם את רשות השידור". ריבלין: "לא להפוך לשופר של קומיסרים"

  רה"מ נאם בפתח מושב החורף והצהיר כי יפעל לסגירת תאגיד השידור. "נעשה זאת באחריות כספית", אמר נתניהו. קודם לכן נאם ריבלין, ואמר: "מי שרוצה שידור ציבורי חייב להבטיח את היותו בלתי מוטה באופן חוצה מפלגות". שר האוצר כחלון, שמתנגד לסגירת התאגיד, החרים את הישיבה

   

  נתניהו בכנסת: אשקם את רשות השידור    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  נתניהו בכנסת: אשקם את רשות השידור    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  התבטאות ראשונה של ראש הממשלה מאז החלה הסערה סביב תאגיד השידור הציבורי : בנאומו במושב הפתיחה של הכנסת אחר הצהריים (יום ב') הצהיר בנימין נתניהו כי יפעל לסגירת תאגיד השידור הציבורי "כאן", הנמצא בשלבי הקמה ואמור היה להתחיל לשדר בחודשים הקרובים. נתניהו הצהיר על חזרה לאחור ושיקום רשות השידור - שעל סגירתה הוחלט לפני כשנה וחצי. "אנחנו נשקם את הרשות ונעשה זאת באחריות כספית", אמר נתניהו.

   

  מושב הכנסת נפתח כשברקע שתי סוגיות בוערות: התאגיד ופינוי עמונה. שר האוצר משה כחלון, שמתעמת בימים אלה עם נתניהו על רקע נושא התאגיד, החרים את הישיבה. לקראת תחילת נאומו של נתניהו עזבו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת את המליאה.  

   

  על פינוי עמונה אמר נתניהו: "ביקשנו מבית המשפט דחייה חשובה בעניין עמונה כדי לטפל בנושא בצורה אחראית. אנחנו מדינת חוק. בסופו של דבר גם המתיישבים יפעלו באחריות".

    

  קודם לכן נאם הנשיא ראובן ריבלין והעביר מסר חריף לנתניהו על רקע כוונתו לסגור את התאגיד: "מי שבעד שידור ציבורי לא יכול להפוך אותו לשופר של קומיסרים ומי שנגד שידור ציבורי יבוא ויאמר את דברו באופן ברור. מי שרוצה שידור ציבורי חייב להבטיח את היותו בלתי מוטה באופן חוצה מפלגות, שהרי כולנו מבינים שעל גלגל הענק הפוליטי פעם אתה למעלה, פעם אתה למטה, העיקר שתישאר על הגלגל".

  מליאת הכנסת, אחה"צ. נתניהו ליד הכסא הריק של שר האוצר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מליאת הכנסת, אחה"צ. נתניהו ליד הכסא הריק של שר האוצר(צילום: גיל יוחנן)

   

  ריבלין בכנסת: "שידור ציבורי אינו שופר"    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  ריבלין בכנסת: "שידור ציבורי אינו שופר"    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הרצוג לנתניהו: "כל ראש ממשלה חטף. תתבגר"

  יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג פנה בנאומו לנתניהו והאשים אותו בביצוע "הפיכה בחסות הדמוקרטיה". הרצוג: "מיומך הראשון כראש ממשלה אתה מוביל שיח בלתי פוסק של שנאה והסתה. אתה ממשיך בלגיטימציה להלכי רוח גזעניים, הפחדה והטלת אימה. זה מתחיל בשנאה כלפי האחר, הערבי, עובר לשנאה נגד אמנים ויוצרים, אחר כך אנשי תקשורת וממשיך למערכת המשפט, למפקדי צה"ל ולבכירים במערכת הפוליטית. קולך לא נשמע מול תופעות חברתיות ומוסריות קשות בחברה הישראלית. הסכסוכים היחידים שאותם אתה באמת מנהל במרץ וללא לאות הם הסכסוך בתוכנו ובינינו אזרחי ישראל".

  יו"ר האופוזיציה הרצוג, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  יו"ר האופוזיציה הרצוג, היום(צילום: גיל יוחנן)

   
  כחלון על התאגיד: "אם צריך אטיל וטו"    (צילום: ערוץ הכנסת)

  כחלון על התאגיד: "אם צריך אטיל וטו"    (צילום: ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הרצוג הוסיף: "כעת אתה ממשיך באותו מסר של שנאה בהרס נדבך נוסף - חירות הביטוי והבעת הדעה. אתה לא חדל מלהתערב בתקשורת החופשית, שהיא לב לבה של הדמוקרטיה. אתה משחק בה, מתייג אותה ומנמיך את קומתה. ראש ממשלה שהוא שר תקשורת זו אנומליה. זה ניגוד מובנה. לכולנו אישי הציבור יש עימותים עם התקשורת. לא מעט פעמים הם חוטאים ביוהרה ושטחיות. אבל תפקידם חיוני במערכת דמוקרטית חופשית, חזקה ובטוחה בעצמה. אם אנחנו מאמינים בדמוקרטיה - ולא מן השפה אל החוץ - עלינו לדעת לכבד את מקומה של התקשורת. לא להלך אימים, לא לאיים בפירוק, לא לייבש, לא לערבב, לאיים ולזגזג.

   

  "בכוונת מכוון אתה פועל לשיתוק עולם התקשורת. מנסה להשפיע פסיכולוגית על כל מי שמותח עליך ביקורת. מתווכח עם כל עיתונאי וכל אולפן. כל ראש ממשלה חטף פה כהוגן, כל קודמיך היו בקו האש. זה המקצוע. אגב לא רק בממשלה, אלא גם באופוזיציה. תתבגר כבר, זו הזירה שבה אנו חיים. התנהגותך בנוגע לשידור הציבורי משקפת את תפיסתך על עולם התקשורת כולו והיא ביזיון מתמשך. שנים שהתעללת ברשות השידור כדי לרסקה ושנים שעשית הכול על מנת שרשות השידור תחוסל, תפורק, תוחלש, תגומד, או כפי שאמרה הקומיסרית מטעמך הגברת רגב: 'לא יכול להיות שנקים תאגיד שלא נשלוט בו'".

   

  אדלשטיין: לטהר את האווירה הציבורית

  קודם לכן נאם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שרמז לפרשות אורן חזן: "יש לנו אחריות רבה לעיצוב דמותה של החברה. כמעט כל התנהגות ואמירה של ח"כ מעוררת תגובות, וכשם שהיא יכולה לייצר שיח חיובי לעיתים, היא גם מלבה יצרים. אחריות ציבורית היא גם התנערות מכל איש ציבור המוזיל בהתנהוגותו או באופיו את דימויה של הכנסת ובכך הופך אותה ואת כבודה למרמס".

  יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין(צילום: גיל יוחנן)

  עוד הוסיף אדלשטיין: "כל ישראלי וישראלית נושא ונושאת בדרכו באחריות לטיהור האווירה הציבורית להנמכת להבות גילויי השנאה כלפי הזר, השונה ומי שחושב אחרת. אני קורא מכאן ביום הזה לכולנו בואו ניקח אחריות, נירתם למאמץ ולמשימה הקריטית כל כך לעתידנו, לפתיחת דף חדש של שיח ראוי לכבד ומכובד".

   

  כחלון הבוקר: "אם אצטרך - אטיל וטו"

  מוקדם יותר התייחס יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), לדברים שהשמיע שר האוצר משה כחלון בנוגע לסגירת תאגיד השידור הציבורי ואמר כי מה ששמע משר האוצר נשמע לו כ"ניסיון לרדת מהעץ", לדבריו.

   

  יום לאחר שהחרים את ישיבת הממשלה ואת ישיבת ראשי סיעות הקואליציה, התייצב הבוקר כחלון לדיון בוועדת הכספים של הכנסת, והתייחס בפעם הראשונה בפומבי לסערת תאגיד השידור הציבורי. "הייתה הצעה לדחות את פתיחת התאגיד. אני לא רואה שום צורך לשנות את ההסכמה הקיימת. בהסכמים הקואליציוניים מופיע שראש הממשלה מתעסק על התקשורת וזה בסדר, אבל גם מופיע שכל סכום מעל 10 מיליון הוא באחריות שלי, ואם אצטרך להטיל וטו בממשלה - אטיל אותו".

   

  כחלון הדגיש כי אין לו שום כוונה להביא ל"קיצוץ של אגורה" במשרדי הממשלה במקרה של סגירת התאגיד. לדבריו, ביטול התאגיד יביא להפסד מיידי של 1.7 מיליארד שקל. על כך השיב יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן: "אין גירעון ולא יידרש קיצוץ. באף משרד".

   

  גם השר נפתלי בנט התייחס לדבריו של כחלון, כשאמר בכנס במכללה האקדמית תל-אביב כי "כשיעלה הנושא בממשלה ביום ראשון הקרוב נצביע נגד החוק שמטרתו לסגור את התאגיד".

   

  ח"כ ביטן אמר אחר הצהריים: "למה האוצר קופץ היום? כדי להשפיע על עמדות השרים. להלחיץ אותם. אנחנו הולכים על זה וזה חשוב לנו וחלק מהאג'נדה שלנו. אם נלך רק לפי עמדות האוצר אז בסדר. בואו ניתן להם לנהל את המדינה".

   

  ביטן המשיך: "לא צריך להתייחס לכל מה שאומרים כייהרג ובל יעבור. ברגע שכחלון דיבר רק על הכסף בסוגיית התאגיד, זה אומר שהוא מחפש סולם לרדת מהעץ".

   

  עובדי התאגיד שלחו בערב מכתב לשר האוצר כחלון, שבו ביקשו לעצור את החיסול המסתמן של הארגון ופיטוריהם של מאות עובדים. הם כתבו כי הם רואים בכחלון את מי שיכול וצריך להציל את התקשורת החופשית. "מאות עובדים עזבו מקומות עבודה בעקבות חוק וכעת ניצבים מול עתיד עגום", כתבו.

   

  בהכנת הידיעה השתתף רן בוקר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים