שתף קטע נבחר

ההיסטוריה המשכרת של נשיאי ארצות הברית

עדיין לא ברור אם הילרי קלינטון או דונלד טראמפ יהיו אלה שיפתחו שמפניה במסיבת הניצחון שלאחר הבחירות המתקרבות, אבל דבר אחד בטוח - שניהם אוהבים את החיים הטובים שכוללים גם, אלכוהול, אבל הם לא לבד: היסטוריית האלכוהול של נשיאי ארצות הברית לדורותיהם

ההיסטוריה של ארצות-הברית משופעת בנשיאים שחיבבו את הטיפה המרה ולעיתים אף יותר מדי, כמו גם בעובדות משעשעות על תחום היין והכהילים. החיבה האמריקאית לאלכוהול אינה כה מפתיעה, שכן אם חופרים בהמנון של האחות הגדולה מגלים כי הלחן של "Star-Spangled Banner" הוא למעשה לא אחר מאשר לחן של שיר ברים זול שהיה פופלארי במיוחד באותה תקופה, ומילותיו המשכרות הקודמות הושמטו לטובת המילים שמפארות כיום את האומה האמריקנית.

 

נתחיל דווקא בברק אובמה, המסיים בימים אלו את הקדנציה השנייה שלו כנשיא, אשר אינו נחשב לחובב גדול של כהילים, על אף שבעבר הודה שבמהלך התיכון היה נוהג לשתות אלכוהול ואף השתמש בסמים קלים).

 

למרות העובדה שאינו מעריץ נלהב של אלכוהול, בשנת 2012 נחשף כי הבית הלבן הקים מבשלת בירה קטנה המפיקה בירת דבש בהירה וכהה. לבירה, הנקראת "אֵיְיל דבש הבית הלבן" (White House Honey Ale), הוסיפו דבש טבעי, תוצרת המכוורות השוכנות במדשאות הבית הלבן.

ברק אובמה מביע שביעות רצון מהבירה שמיוצרת בבית הלבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ברק אובמה מביע שביעות רצון מהבירה שמיוצרת בבית הלבן(צילום: רויטרס)
  

דובר הבית הלבן, ג'יי קארני, פרסם בזמנו ש"הבירה היא בישול ביתי ואם לדייק, בישול בבית הלבן". עוד הוסיף הדובר: "טעמתי את הבהירה, והיא בהחלט מרעננת".

 

את חיבתו למשקה האלכוהולי הפגין אובמה כבר בשנת 2010, אז התערב עם ראש ממשלת בריטניה לשעבר, דיוויד קמרון, כי קבוצת הכדורגל של ארצות הברית תנצח את קבוצת הכדורגל של אנגליה בגביע העולם. בסופו של דבר, וללא קשר לתוצאות המשחק, שני הבכירים החליפו ביניהם בקבוקי בירה - אובמה העניק לקמרון בירה משיקגו הנקראת "גוס איילנד 312", ואילו ראש ממשלת בריטניה החזיר מחווה עם בירת הובגובלין (הנמכרת גם בישראל), המבושלת באוקספורדשייר תחת זיכיון של מבשלת וויצ'ווד.

אובמה וקמרון מרימים לחיים! (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה וקמרון מרימים לחיים!(צילום: AFP)
 

הנשיא שקדם לאובמה, ג'ורג' ווקר בוש, ניהל בנעוריו אורח חיים פרוע שכלל צריכה מופרזת של אלכוהול, ויש האומרים גם שימוש בקוקאין. פעם אחת אפילו נעצר על נהיגה תחת השפעת אלכוהול. באופן מפתיע, או שלא, במהלך כהונתו כנשיא נעצרו גם שתי בנותיו על נהיגה בשכרות. מה שנקרא - "התפוח לא נפל רחוק מהעץ". עם זאת, בגיל 40 שינה את דרכיו, "נולד מחדש" והפך לנוצרי מאמין שאינו מתקרב לאלכוהול.  

   

הגנרל שהפך לנשיא הראשון, ג'ורג' וושינגטון, לא היה שתיין רציני מעולם. לעומת זאת, אשתו, מרתה וושינגטון, נהגה לקיים שעת "האפי האוור" עם צוות הבית הלבן, שהחלה מדי יום בשעה 15:00 והסתיימה עם תחילת ארוחת הערב.

 

הנשיא תומאס ג'פרסון היה לנשיא השלישי של ארצות-הברית, ונחשב לפוליטיקאי האמריקני הראשון שהבין ביין. בחוותו בוירג'יניה שיחזרו היסטוריונים את הכרמים שבהם העסיק עבדים רבים, כולל את היקב המפורסם: מונטיצ'לו. לפני שנים בודדות נפתח מרכז מבקרים ביקב המחודש, וניתן אף לצפות שם בשחזור של היין המקורי (הצוות במקום אף שיחזר את המיכלים המקוריים) ולטעום את "יין הנשיא".

אחוזת מונטיצ'לו (צילום: AP) (צילום: AP)
אחוזת מונטיצ'לו(צילום: AP)
 

אברהם לינקולן, הנשיא ה-16 של ארצות-הברית, ייצג את הצבא הצפוני במלחמת האזרחים, וכשנודע לו שהגנרל יוליסס גראנט, שייצג את הצבא הצפוני, היה שותה וויסקי בזמן שהוביל את הלוחמים, אמר בקונגרס: "מצאו לי את שם המותג שהוא שותה, כדי שאתן זאת לשאר הגנרלים שלו".

 

אולם כמה מפתיע, לינקולן בעצמו, בטרם סיים לימודי משפטים ורץ לתפקידים פוליטיים, היה בעליה של חנות מכולת שהתמחתה במכירת אלכוהול. כיום, ניתן לראות את הרשיון למכירת אלכוהול של חנותו משנת 1833 במוזיאון אוסקר גץ לוויסקי בעיירה ברדסטון שבקנטאקי.

 

כמה שנים לאחר מכן עבר חוק הבורבון בקונגרס. קיצורו: "וויסקי אמריקני העשוי מתירס, הוא המשקה הכוהלי הרשמי של ארצות-הברית, כך נקבע בחוק הקונגרס משנת 1892". שנים לאחר מכן עבר בקונגרס חוק היובש, האוסר על ייצור ומכירת אלכוהול ברחבי ארצות-הברית. לטענת השמרנים, סיבות רבות היה מוצדקות להעביר את החוק, אחת מהן הייתה כי הנשיא מרטין ואן ביורן היה שתיין כבד והשמועות טוענות שהוא נפטר משחמת הכבד. במהלך שהותו בבית הלבן, היה מסיים כשני בקבוקי וויסקי בשלושה ימים.

המשקה הרשמי של ארה"ב. וויסקי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
המשקה הרשמי של ארה"ב. וויסקי(צילום: shutterstock)
  

המשעשע בכל הסיפור הוא שהנשיא פרנקלין ד. רוזוולט נבחר ברוב גדול מאוד להיות נשיא ארצות-הברית בשנת 1932, תחת ההבטחה להפסיק את תקופת היובש הלאומית ששרתה שם במשך שנים. .

 

אנקדוטה משעשעת נוספת מההיסטוריה האמריקנית מספרת על הנשיא לינדון ב. ג'ונסון שהיה נוסע במכונית עם גג פתוח סביב החווה הפרטית שלו בטקסס, ותוך כדי נסיעה היה שותה וויסקי עם סודה בכוס פלסטיק גדולה. מדי פעם ג'ונסון היה מאט את הרכב, מושיט את ידו השמאלית מחוץ לחלון ומשקשק את הכוס עם הקרח. באותו רגע סוכן של השירות החשאי רץ לרכב, לוקח את הכוס וחוזר לקרונית של המאבטחים (שעקבה אחרי הרכב של הנשיא). סוכן אחר היה ממלא את הכוסית בקרח, וויסקי וסודה ומביא אותה לסוכן הראשון. האחרון היה רץ חזרה למכונית של הנשיא, שהמשיכה לאורך כל הזמן הזה לנסוע באיטיות על הכביש, ומגיש לו את המשקה. 

 

אווירה משכרת בבית הלבן  

בטי פורד, אשתו של נשיא ארצות הברית ג'רלד פורד והגברת הראשונה של ארצות הברית, הייתה מכורה למשקאות אלכוהוליים ולתרופות הרגעה ונאלצה לעבור מספר טיפולי גמילה.

בטי וג'רלד פורד (צילום: AP) (צילום: AP)
בטי וג'רלד פורד(צילום: AP)

בשנת 1982, עם סיום ההתאוששות והגמילה, הקימה בקליפורניה את מרכז הגמילה בטי פורד בראנצ'ו מיראז, ואף כיהנה כיושבת ראש חבר המנהלים של המרכז. כיום, המרכז נחשב לאתר גמילה מרכזי שמשמש את בכירי הוליווד וידוענים נוספים מרחבי העולם.

לינדזי לוהן. גם היא בילתה לא מעט במרכז הגמילה של בטי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לינדזי לוהן. גם היא בילתה לא מעט במרכז הגמילה של בטי(צילום: AFP)

אגב, באותה שנה בדיוק, אמו של הנשיא ג'ימי קרטר אמרה: "אני נוצרייה, אך זה לא אומר שאני משעממת. אני בהחלט אוהבת בורבון. בכל שעה".  

 

לא מעט נשיאים חיבבו את הטיפה המרה שכללה לעיתים יין, לעיתים בירה וחלקם אף אהבו את האלכוהול שלהם נקי לגמרי. כך למשל, ג'ראלד פורד חיבב ג'ין וטוניק, הרברט הובר העדיף מרטיני נקי, ריצ'ארד ניקסון אהב את הקולה שלו עם רום, לעומתו פרנקלין רוזוולט לגם וויסקי סקוטי או ברנדי. הארי טרומן הלך על בורבון עם קרח, לינדן ג'ונסון על וויסקי עם סודה ולוורן הארדינג לא הייתה העדפה מיוחדת, והוא פשוט אהב את הכל.

 

לעומת זאת, הנשיא קלינטון צוין לשבח במהלך כהונתו בשל העובדה שהצליח להוריד את רמת תאונות הדרכים הנגרמות עקב אלכוהול לממוצע הנמוך ביותר מאז שכלי רכב עלו על כבישי ארצות הברית. אגב, קלינטון עצמו שותה בעיקר באירועים ומעשן סיגרים גם מחוץ לאירועים מיוחדים.

ביל קלינטון עם הסיגר (צילום: getty umage bank) (צילום: getty umage bank)
ביל קלינטון עם הסיגר(צילום: getty umage bank)
 

ואם ננסה לנחש מי יזכה בבחירות בעזרת האלכוהול, נראה כי אובמה, למשל, נבחר בזכות אוהבי היין - 9 מתוך 10 המדינות הגדולות בארצות הברית שמייצרות יין (מלבד טקסס, שידועה כמדינה שאוהדת מועמדים רפובליקנים) הצביעו עבורו. בנוסף, על פי הסקרים נראה כי אוהדי הבורבון והמונשיין (תזקיק כוהל ביתי) יצביעו עבור טראמפ, ואילו חובבי היין יצביעו עבור קלינטון.

 

למרות זאת, קשה להיאחז בסקרים ובינתיים ניאלץ כולנו להמתין עוד מספר ימים עד לקבלת תוצאות האמת והרמת הכוסית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
היסטוריית האלכוהול של נשיאי ארצות הברית
צילום: רויטרס
מומלצים