שתף קטע נבחר

היועמ"ש קבע: אין מניעה משפטית לדיון נוסף בהרחבת בתי הזיקוק

היועמ"ש קבע כי בהמשך להחלטתה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה להבאת הרחבת בז"ן במפרץ חיפה, אין מניעה משפטית לדיון חוזר. במכתבו ציין כי "מצאנו לנכון שדיון נוסף יהיה במתחם הסבירות, ולא מצאנו עילה משפטית למנוע אותו". הירוקים בתגובה: "מקבלי ההחלטות צריכים להפנים כי הרחבת המפעלים תמיט אסון על תושבים, ואנחנו לא ניתן לזה לקרות"

היועץ המשפטי לממשלה (האזרחי) אישר אתמול (ד') דיון נוסף בתוכנית הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה. לאחר שהוועדה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה את הדברים, היא ציינה שהדיון יתקיים רק בכפוף לאישור היועמ"ש, שכאמור אישר, וציין כי לנוכח הנסיבות החדשות שהתגלו מאז התקבלה ההחלטה ועד היום, דיון נוסף הינו "במתחם הסבירות".

 

כתבות נוספות בנושא הרחבת בז"ן  

 

המשנה, ארז קמיניץ, מפנה את מכתבו ליו"ר הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה אביגדור יצחקי, ומונה את הפנייה של המשרד להגנת הסביבה לבתי הזיקוק וההתראה על חריגות מהיתרי הפליטה בשנים 2016-2014. "בתחילה ההתראות לא הוצגו בפני ועדת המשנה לעררים, ולכשכן הועברו ניתנו בתזמון מאוחר למתן החלטה".

 

נוסף על כך, ובעקבות מספר תקלות שקרו לאחרונה במפעלי בז"ן, פורסם כי מנכ"ל קבוצת בז"ן הוזמן לשימוע על ידי המשרד להגנת הסביבה, טרם החלטתו על נקיטת צעדי אכיפה נגד חברת כרמל אולפינים מקבוצת בז"ן. בהודעה נכתב, כי השימוע יערך בגין הפרה לכאורה של תנאי היתר הפליטה.

 

עוד צויין במכתבו קמיניץ כי "עיריית חיפה החליטה על הוצאת צו הפסקה מינהלי, קודם לקיום השימוע, בעקבות פעילות המפעל בניגוד לכללים והפרת תקני איכות הסביבה. עוד יצוין, כי כפי שנאמר בדיון שנערך לאחרונה בוועדה לענייני ביקורת המדינה בעניין זיהום אוויר במפרץ חיפה, משרד מבקר המדינה מכין דו"ח בכל הנוגע לזיהום האוויר באזור האמור. מבחינת כתבי הטענות בעררים ולאחר עיון בהחלטה המפורטת, עולה כי הטענות בדבר הפרה חוזרת ונשנית של תנאי היתרי הפליטה לא היו בפני ועדת המשנה כשזו בחנה ואישרה את התכנית".

 

בסופו של דבר, קבע קמיניץ כי הוועדה היא שצריכה לקבוע אם יש בנסיבות החדשות כדי להצדיק פתיחת הדיון. אולם לדבריו, "מצאנו לנכון לציין, כי לטעמנו, החלטה לקיים דיון נוסף בשל עילה זו תהא החלטה שבמתחם הסבירות... ולא מצאנו כי קיימת עילה משפטית למנוע דיון".

 

ראש העיר חיפה, יונה יהב, אמר בעקבות ההחלטה: "אין לעיריית חיפה כל ספק כי רוב גדול של חברי המועצה הארצית יסברו כי בנסיבות הקיימות יש חובה ציבורית ואחריות מוסרית לקיים דיון מחודש ולדחות את התכנית".

 

ראש סיעת הירוקים במועצת העיר חיפה, אביהו האן, הביע סיפוק מההחלטה, ואמר כי גם יו"ר הוועדה יצחקי וגם שר האוצר כחלון הבטיחו דיון נוסף במידה וזה יתאפשר מבחינה משפטית. "אין לי ספק שהמועצה תקבל את ההחלטה הנכונה לפתוח את הדיון לבחינה מחודשת במיוחד לנוכח הממצאים הבעייתיים והמדאיגים הנחשפים במפרץ חיפה, שנחשפו רק לאחר קבלת ההחלטה של ועדת המשנה לעררים".

 

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, מארגון אזרחים למען סביבה, אמרה כי מדובר בהחלטה חשובה מאוד, לא רק בהקשר של מפרץ חיפה, אלא בהיבטים תכנוניים-ארציים. "היועץ אמנם לא מורה למועצה הארצית לקיים דיון חוזר אבל קובע מפורשות שאין מניעה חוקית שהמועצה תיזום דיון חוזר בעצמה, גם אם ההחלטה התקבלה פה אחד, ואף חבר ועדה לא ביקש דיון חוזר. הוא אף ממליץ לוועדה באיזה נימוקים להתמקד. לדעתי זו אמירה חיובית מאד המעידה על הכרה מטעם היועמ"ש בהשלכות של התכניות האלה ובחשיבות שיש להפרות המתמשכות של המפעלים על אישורה".

 

עו"ד עמית ברכה, מנכל אדם טבע ודין בירך על חוות הדעת של המשנה ליועמ"ש, ואמר שאין ספק כי היא מעידה שהאינטרס הציבורי לנגד עיניו, וכי לאור המידע החדש אין להעתר באופן אוטומטי ולאשר את הרחבת המפעלים המזהמים ביותר בישראל. "כעת מוטלת על חברי המועצה הארצית החובה לדאוג לבריאות תושבי מפרץ חיפה, להסדיר את הפעילות בבז"ן בהתאם לסטנדרטים סביבתיים מחמירים ולבטל את הרחבת בזן במתכונתה הנוכחית"

 

בארגון זזים, המאגד מספר ארגונים חברתיים וסביבתיים לקמפיין בנושא הדיון המחודש, אמרו היום כי החלטת היועץ מעידה שלחץ ציבורי מהווה שיקול בקבלת החלטות. "אנו מקווים שאף גורם ממשלתי לא יחכה לאסון הבא כדי לקבל החלטות לטובת בריאות תושבי הצפון. על מקבלי ההחלטות בממשלה ובוועדות התכנון להפנים כי הרחבת המפעלים המזהמים תמיט אסון על תושבי מפרץ חיפה ועכו, ואנחנו לא ניתן לזה לקרות".

 

בתי הזיקוק אמרו בתגובתם כי התב"ע אושרה על פי חוק על ידי כל גורמי התכנון המוסמכים, ויש בה כדי להבטיח את המשך קיום התעשייה תוך שמירה על הסביבה ועל בריאות הציבור. גם חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה קובעת כי ההליכים הממושכים שננקטו הם נאותים ומספקים, וכי רק בנסיבות חריגות ביותר, שאנו סבורים שלא מתקיימות, ניתן לקיים דיון מחודש בתב"ע מסוג זה במועצה הארצית לתכנון ובניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים