שתף קטע נבחר

תרחמו על בעלי החיים - ואלוהים ירחם עליכם

המדרש מספר שנוח ובניו ניצלו מהמבול משום שטיפלו ברחמנות בבעלי החיים. על אחת כמה וכמה כאשר בני האדם לא מרחמים האחד על השני, כפי שהיה בדור המבול - גם היושב במרומים לא מרחם עליהם

 

 

המדרש מספר שאברהם אבינו פגש את שם, בן נח, סב-סבו של אברהם אבינו, ושאל אותו: סבא, מה הציל אתכם? איך שרדתם את המבול הנורא, כשכל היקום נמחק? איך ניצלתם? בזכות מה?

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

ושם ענה: משום שגילינו מסירות נפש לכל בעלי החיים שבתיבה; האכלנו אותם, השקנו חיות, בהמות ועופות, דאגנו לכל בעלי החיים באוויר וביבשה, טיפלנו בהם - ועשינו הכל מתוך אהבה וחסד. כנראה שהקב"ה ראה את החמלה שאבא, אחיי ואני הרעפנו על בעלי החיים, והחליט לחמול עלינו ולהציל אותנו מן המבול.

 

 

אילו היו אנשי דור המבול מגלים יותר יחס לזולתם, יותר אהבת הרע (החבר), ותמיכה וסיוע לאחרים – ייתכן שהקב"ה היה מבטל את גזר הדין הנוראי, ומשאיר אותם על פני האדמה.

 

עובדה שאנשי דור הפלגה שחטאו חטא נורא כלפי שמים - רצו להילחם בקב"ה – רק נפוצו ולא הושמדו, וזאת משום שהם דברו שפה אחת ודברים אחדים. לא היה פתרון סופי לדור הפלגה כפי שהיה לדור המבול, כי היחסים בין אדם לחברו היו ראויים. כאשר בני האדם לא מרחמים האחד על השני, כפי שהיה בדור המבול - גם היושב במרומים לא מרחם עליהם.

 

זהו לִקחה של תיבת נוח: אם אתה מרחם על בעלי חיים - מביצי כינים עד קרני ראמים - מן השמים ירחמו עליך.

פורסם לראשונה 04/11/2016 13:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים