שתף קטע נבחר

חולמים לפתוח עסק? הכירו את העלויות הנסתרות

היתרונות של עסקים קטנים הם רבים, אך כדאי שתבדקו טוב את העלויות הנסתרות של העסק לפני הגשמת החלום. אתם לקראת פתיחת עסק? קבלו כמה טיפים שיחסכו לכם הרבה כסף וכאב ראש

בשיתוף הוט עסקים

 

חולמים לפתוח מסעדה, חנות בגדים או בכלל משתלה? היתרונות של עסקים קטנים הם רבים, אך כדאי שתבדקו טוב את העלויות הנסתרות של העסק לפני הגשמת החלום

 

מרבית העסקים בישראל, נופלים תחת הקטגוריה של עסקים קטנים עד בינוניים ומהווים את הנתח הגדול ביותר של המגזר העסקי בארץ. הבנקים הגדולים מגדירים בצורה שונה מה הוא עסק קטן לפי מחזורו השנתי ומספר העובדים המועסקים בו. אמנם עסקים קטנים הם בעלי גמישות לשינויים ולתנודות בשוק, אך פעמים רבות בשל היעדר ניסיון עסקי וחוסר בעתודות המאפשרות להתמודד עם תקופת שפל, יציבותם של עסקים אלו מעורערת. רגע לפני שאתם פותחים את עסק, קחו בחשבון את העלויות הנסתרות שנלוות לכל התהליך

 

עלויות אשראי: עסק קטן, ריבית גבוהה

אשראי בנקאי הוא מקור המימון העיקרי של עסקים קטנים ולמרות זאת סיפר ל-ynet מאור שהרבני, מנהל שותף ביחידת המימון ב-IBI בית השקעות כי "היקף צריכת האשראי של עסקים קטנים הינו קטן ביחס לעסקים גדולים". "סך העסקים הקטנים בארץ צורכים כ-64 מיליארד שקלים, לעומת הגדולים שהם כ-240 מיליארד שקלים". כגוף המימון העיקרי של העסק, עליכם להיות מודעים לעלויות השונות ולעתים הגבוהות, של האשראי לעסק "שיעור הריבית של עסק קטן היא גבוהה, ב-2014, שילמו עסקים קטנים כ-6% ממוצע של ריבית שנתית" מציין שהרבני.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הבנקים אכן מציעים הטבות רבות לעסקים, אך ככל שהעסק קטן יותר, כך ההטבה שלו קטנה "בגלל הסיכון בעסק קטן, הבנק מבקש בטוחות כמו פיקדון או נכס נדל"ן, שימו לב כי לעתים הפיקדונות אינם משיגים את התשואה המתאימה וכך הריבית גדלה", סיפר שהרבני. חשוב מאוד לקחת בחשבון את עלויות האשראי הנלוות לריבית של העסק כמו: עמלת הקצאת אשראי, דמי ניהול רבעוניים וטיפול במסגרת אשראי.

 

עלויות ספקים - פגישה נוספת בבנק

מעבר לעלויות האשראי הנלוות שדורשים הבנקים, ספקי סחורות ושירותים רבים מבקשים ערבויות בנקאיות מבעלי העסק, על מנת להבטיח את התשלום. "למשל, מסעדות בקניונים צריכות להעמיד ערבות בנקאית כנגד דמי השכירות, הבנק בתמורה לערבות זו מבקש עלויות גבוהות ומחשיב את הערבות כחלק מקו האשראי" אומר שהרבני.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

"עסקים רבים שנסגרו, סבלו ממחסור בתזרים מזומנים, מהסיבה הפשוטה שהתנהלות בעלי העסק בנושא התזרים לקויה". בישראל לא קיימים תנאי אשראי קבועים ועסקים רבים מגיעים להסדרים יקרים עם ספקים של "שוטף+120", זכרו שככל שתשלמו מוקדם, כך תוכלו לקבל מזומן מהספק כפיצוי על הקדמת התשלום.

 

עליות קבועות ומשתנות - תעקבו:

"פעמים רבות, בעלי עסקים נכנסים להשקעה ללא בדיקה עמוקה של עלות המוצר, תמחור נכון של המוצר, עלויות קבועות ומשתנות. לדוגמא, חנות תאורה צריכה לקחת בחשבון שכל גוף תאורה שהיא מוכרת צריך לגלם לא רק את עלות הרכישה של אותו גוף תאורה על ידה אלא גם עלויות קבועות הקיימות בעסק, למשל שכר דירה, ועלויות משתנות, למשל, שכר עובדים, עלות רכבים ועוד" אומר שהרבני.

 

חשוב לעקוב מקרוב אחר העלויות הקבועות והמשתנות של העסק, כי בטווח הארוך ניתן לצמצם גם את העלויות הנחשבות לקבועות. שימו לב, למשימות חיוניות לעסק בחיתוליו שיכולות להצטמצם עם הזמן ובכך לחסוך עלויות.

 

עלויות תקשורת - עדיפות לחבילה אחת

אחת מן הבעיות של עסק קטן, היא יכולת המיקוח הדלה שלו, לעומת חברה גדולה שצורכת שירותים רבים. אחד השירותים החיוניים ביותר לעסק חדש, הוא כמובן חבילת התקשורת בה בעל העסק צריך להצטייד. עסקים רבים מפזרים את הוצאות התקשורת שלהם בכמה מקומות, תשתית אינטרנט בחברה אחת, טלפון קווי בחברה נוספת, שירותי טלוויזיה לעסקים ואף סלולארי במקום אחר. בדקו את האפשרות לחברת תקשורת שתספק לכם את כל השירותים תחת קורת גג אחת בחיסכון לכיס ושירות טוב ללקוח".

 

עלויות העסקת עובד - מה זה ברוטו?

עובדים הם חלק בלתי נפרד מהצלחת העסק, חשוב שתעסיקו עובדים אמינים וטובים, אך שימו לב כי חלק גדול מעלויות העובד, באות לידי ביטוי אחרי תקופה העסקה ממושכת. את המונח "משכורת ברוטו", צריך להבין לעומקו, כי עלות שכרו של העובד למעסיק כוללת בין היתר עלויות נוספות שחובה עליכם להפריש כמו: נסיעות, ביטוח לאומי, ימי מחלה וימי חופשה. בשל העלות הגבוהה והסיכון בהעסקת עובד שאיננו מתאים, כדאי שתשקלו לבצע גיוס מקצועי בעזרת חברות השמה או יועצים ארגוניים, על מנת להפחית עלויות עתידיות ולהגדיל את הסיכויים לרווחים.

 

עלויות יועצים - שכר טרחה נסתר

לפי הסתברות סטטיסטית, עסקים קטנים הם בעלי שרידות נמוכה, בייחוד בשנה הראשונה להקמתם.

 

כדי לשרוד לאורך זמן, על עסק ללמוד להסתגל לסביבה משתנה, להיות מעודכן בשיטות עבודה, במודלים עסקיים וחדשניים ולשמור על ערנות מרבית לשוק. לשם כך, יש חשיבות רבה לייעוץ חיצוני לעסק, שעתיד לחסוך מבעלי עסק חדשים טעויות שעולת הרבה כסף.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

שכר הטרחה של יועצים חיצוניים, היא חלק מהעלויות הנסתרות של עסק, שלעתים אינן נלקחות בחשבון כשאתה בונה את עסק חלומותייך. אנשי מקצוע רבים, ישמחו לייעץ לעסק החדש, בין רואי חשבון, כלכלנים, יועצי מס ואנשי שיווק, שעובדים בתלוש שעתי לא מבוטל. בגלל החשיבות הרבה בייעוץ חיצוני לעסק טרי, מומלץ להשתמש בשירותים הממשלתיים המוצעים לכם. הסוכנות לעסקים קטנים מפעילה יועצים מקצועיים בסבסוד משרד הכלכלה, הכוללים ייעוץ עסקי במגוון רחב של תחומים, הקניית כלים ניהוליים, ייעוץ בתחום הייבוא והייצוא ואף פרויקט התייעלות.

 

בשיתוף הוט עסקים


פורסם לראשונה 08/12/2016 11:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הכירו את העלויות הנסתרות
צילום: shutterstock
צילום: יח"צ
מאור שהרבני
צילום: יח"צ
מומלצים