שתף קטע נבחר

מגלים את אמריקה: 10 המחוזות שיבשרו את זהות הנשיא הבא

לבנים מול שחורים, משכילים מול פועלים, עירוניים מול כפריים וצעירים מול מבוגרים: מי ינצח בבחירות לנשיאות ארה"ב שייערכו מחר? התשובה נמצאת כנראה ב-10 מחוזות, כולם במזרח המדינה ובמדינות המתנדנדות שהרכב האוכלוסייה בהם ומצבם הסוציו-אקונומי עשויים להצביע על התוצאה

 

האם דונלד טראמפ יצליח לזכות ברגע האחרון בתמיכתם של הלבנים בעלי ההשכלה האקדמית שלא מרגישים בנוח עם מועמדותו לנשיאות של המיליארדר וכוכב הריאליטי? האם הוא הצליח להניע גל של מצביעים לבנים ממעמד הביניים שיבואו לקלפיות לשים את הפתק "דונלד טראמפ"? האם הילרי קלינטון הקימה מחדש את הקואליציה המנצחת של ברק אובמה – מצביעים צעירים, עירוניים-ליברליים ומיעוטים – והצליחה למשוך לצדה רפובליקנים מתונים?

 

כל החדשות החמות על המרוץ לבית הלבן - בעמוד הבחירות המיוחד של ynet

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

השאלות הללו מהותיות כדי לדעת מי ינצח בבחירות לנשיאות ארצות הברית שייערכו מחר (יום ג'), ונראה שמספר קטן של אזורים ברחבי המדינה עשוי להשיב עליהן. 

 

 

 

סוכנות הידיעות AP זיהתה עשרה מחוזות שנתפשים קריטיים לקמפיינים של טראמפ וקלינטון. כל המחוזות נמצאים במדינות המתנדנדות באזור הזמן המזרחי, שם ייסגרו הקלפיות בשעה מוקדמת מיתר המדינות. דמוקרטים ורפובליקנים, כמו גם אנליסטים בסוכנות הידיעות AP, מעריכים כי חשיבות המחוזות הללו גדולה ביותר לתוצאה הסופית של המרוץ לבית הלבן. אלה עשרת המחוזות:

 

פלורידה

ב-2012 ניצח ברק אובמה במדינה את מיט רומני הרפובליקני בפער של 74 אלף קולות (0.9 אחוזים) 

דובאל: במחוז שנוטה לרפובליקנים, שבו שוכנת העיר הגדולה ג'קסונוויל, יש רוב לבן מוצק ומיעוט שחור קטן, כך שהוא נראה יותר כמו חלק מ"הדרום העמוק" (אלבמה, ג'ורג'יה, לואיזיאנה, מיסיסיפי ודרום קרוליינה, מזרח טקסס וצפון פלורידה) מאשר מדרום פלורידה. סחף גדול של מצביעים במחוז לכיוונו של טראמפ משמעותו כנראה חזרה לתוצאה של 2004, אז ניצח ג'ורג' בוש הבן את ג'ון קרי הדמוקרטי בפער של 60 אלף קולות. ב-2012 ניצח רומני את אובמה במחוז דובאל בפער של 16 אלף קולות בלבד .

 

הילסבורו: בוש הבן ואובמה ניצחו בהילסבורו פעמיים ושניהם גם כיהנו שתי קדנציות רצופות. מה שהופך את המחוז הזה לחשוב כל כך בבחירות לנשיאות ב-2016 הוא האוכלוסייה הצומחת בו בקרב האמריקנים ממוצא מכסיקני. בימים האחרונים יש סימנים לכך שעמדתו הנוקשה של טראמפ בנושא ההגירה הביאה לעלייה גדולה בשיעור המצביעים ההיספנים. רבע מההיספנים שהצביעו בימים הראשונים של ההצבעה המוקדמת לא הצביעו בכלל בבחירות לנשיאות ב-2012. עלייה במספר המצביעים במחוז (ב-2012 הצביעו בו 543 אלף) שאינם לבנים רק תיטיב עם קלינטון.

 

זוכה לתמיכה גדולה בקרב האמריקנים ממוצא קובני. הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו במחוז מיאמי-דייד (צילום: AP) (צילום: AP)
זוכה לתמיכה גדולה בקרב האמריקנים ממוצא קובני. הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו במחוז מיאמי-דייד(צילום: AP)

מיאמי-דייד: במחוז המאוכלס ביותר בפלורידה, אמריקנים-קובנים מבוגרים הצביעו לרפובליקנים ב-2012 (333 אלף קולות) ואילו אמריקנים-קובנים צעירים, היספנים אחרים ומצביעים שחורים הצביעו ברובם הגדול לדמוקרטים לפני ארבע שנים (541 אלף).

 

אם קלינטון מפגרת בסך קולות הבוחרים השחורים בהשוואה לאובמה, אז יראו את זה במחוז מיאמי-דייד. טראמפ, בינתיים, נאבק להשיג את שיעור התמיכה שבהם זכו הרפובליקנים במחוז בקרב האמריקנים-קובנים. מעניין יהיה לראות אם סך המצביעים בטראמפ מקרב האמריקנים-קובנים יהיה קרוב או יפגר בהרבה אחר סך המצביעים לסנאטור הרפובליקני ממוצא היספני מרקו רוביו, שזוכה לתמיכה רבה בקרב האמריקנים-קובנים.

 

צפון קרוליינה

ב-2012 אובמה הפסיד במדינה בפער של 92 אלף קולות (2 אחוזים) 

ניו האנובר: רפובליקנים ודמוקרטים שנרשמו להצבעה חצויים באופן כמעט שווה בעיר וילמינגטון וסביבתה במחוז ניו האנובר, ואילו מספר המצביעים העצמאיים עלה בעשרת אלפים מאז הבחירות ב-2012 ומספרם עולה על מצביעי שני המפלגות גם יחד. אובמה הפסיד במחוז הזה ב-1.5 אחוזים ב-2008 וב-4.5 אחוזים ב-2012. הפער בקולות בניו האנובר בהצבעה מחר עשוי להראות למי מצביעים רוב העצמאיים בצפון קרוליינה ומעבר לה, ביתר המדינות.

 

הפסיד לרומני במדינה בפער של 92 אלף קולות. אובמה בצפון קרוליינה (צילום: AP) (צילום: AP)
הפסיד לרומני במדינה בפער של 92 אלף קולות. אובמה בצפון קרוליינה(צילום: AP)

ווייק: במחוז המאוכלס ביותר בצפון קרוליינה, שיעור המצביעים שלא משתייכים לשום מפלגה עלה בכמעט 50 אלף איש (24 אחוזים) מאז הבחירות לנשיאות ב-2012, ואילו מספר המצביעים הרשומים מקרב הדמוקרטים והרפובליקנים נותר בערך באותה רמה. איך ישפיעו מצביעים חדשים אלה במחוז שבו אובמה ניצח בפער של 56 אלף קולות (11 אחוזים)? התשובה לשאלה תעזור לדעת אולי את התוצאה בצפון קרוליינה כולה, ועשויה לבשר על נטיות ההצבעה של העירוניים העצמאיים במקומות אחרים.

 

וואטוגה: וואטוגה הוא אחד מהמחוזות הבודדים במדינה שכמעט כל האוכלוסייה בהם לבנה שפעם אחת הצביע לאובמה ופעם אחת ליריבו הרפובליקני. ב-2008 ניצח אובמה במחוז בפער של 4 אחוזים, אולם ב-2012 הוא רשם נפילה באזור והפסיד בפער של 3 אחוזים.

 

אוניברסיטת המדינה אפלצ'יאן בעיר בון משקפת את אוכלוסיית המחוז, אוכלוסייה שהיא יותר משכילה מיתר ציבור הבוחרים בצפון קרוליינה וכזו שכוללת אלפי סטודנטים - בוחרים חשובים ביותר שנמצאים על הכוונת של קלינטון.

 

אוהיו

ב-2012 ניצח אובמה במדינה בפער של 166 אלף קולות (3 אחוזים) 

בלמונט: בלמונט הוא אחד מבין שלושה מחוזות שעל גדות נהר אוהיו שבהם ניצח אובמה ב-2008, אבל הפסיד ב-2012. 90 אחוזים מתושבי המחוז הם לבנים. מספר המצביעים במחוז עם השכלה אקדמית קטן בהשוואה לאוכלוסייה הכללית במדינה, וההכנסה החציונית במחוז נמוכה מאשר הנתונים ברמה הלאומית - גורמים שמשחקים לטובתו של טראמפ בבחירות שייערכו מחר. טראמפ ניצח בקלות בבלמונט בפריימריז הרפובליקניים והנחיל הפסד מר למושל המדינה ג'ון קייסיק.

 

בעיר סינסינטי שבמחוז המילטון יש אוכלוסייה שחורה גדולה, ובאזורים שסובבים אותה עצמאיים משכילים ולבנים ממעמד הפועלים (צילום: AP) (צילום: AP)
בעיר סינסינטי שבמחוז המילטון יש אוכלוסייה שחורה גדולה, ובאזורים שסובבים אותה עצמאיים משכילים ולבנים ממעמד הפועלים(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שיעור ההצבעה באובמה בבלמונט ב-2012 ירד ב-13 אחוזים ועמד על 14 אלף קולות, ואילו הרפובליקנים התחזקו במחוז וקיבלו כ-17 אלף קולות. נתון זה בלבד לא יטה את הכף בכל מדינת אוהיו לטובתו של טראמפ, אבל ניצחון של טראמפ במחוז עשוי לבשר על ניצחונות נוספים במחוזות עם פרופיל סוציו-אקונומי דומה ברחבי המדינה, שבה יש שיעור גבוה של לבנים ממעמד הפועלים בהשוואה למדינות מתנדנדות אחרות. 

המילטון: במחוז מגוון זה, שבו שוכנת העיר סינסינטי, יש כל מה שהמועמדים לנשיאות מחפשים. בסינסינטי יש אוכלוסייה שחורה גדולה. באזורים שסובבים את העיר יש עצמאיים בעלי השכלה אקדמית ורפובליקנים לבנים מתונים שקלינטון רוצה מאוד את תמיכתם, ולבנים ממעמד הפועלים שצפויים להצביע לטראמפ. אובמה קיבל 225 אלף קולות ו-220 אלף קולות וניצח פעמיים במחוז בפער של כ-6 אחוזים. פער קטן יותר יבשר טובות לטראמפ.

 

פנסילבניה

אובמה ניצח במדינה ב-2012 בפער של 310 אלף קולות (5.4 אחוזים) 

צ'סטר: אובמה הפסיד במחוז ב-2012 בפער של 0.2 אחוזים, המחוז היחיד במטרופוליטן פילדלפיה שבו הפסיד הנשיא לאחר שזכה בו בניצחון סוחף ב-2008. אוכלוסיית צ'סטר לבנה ברובה וכמעט מחצית מהתושבים מחזיקים בתואר אקדמי, וההכנסה החציונית הממוצעת במחוז גבוהה מההכנסה ברמה הלאומית. על רקע נתונים אלה יהיה מעניין לראות איך יצליח טראמפ בקרב המצביעים מהפרברים שלרוב תומכים ברפובליקנים, אבל סקפטיים לגביו.

 

קרב אבוד מראש במחוז? טראמפ בפילדלפיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרב אבוד מראש במחוז? טראמפ בפילדלפיה(צילום: AFP)

פילדפיה: כשאובמה נבחר מחדש ב-2012, פער הקולות בינו לבין רומני היה גבוה בהרבה במחוז פילדלפיה מאשר הפער ביניהם במדינת פנסילבניה כולה.

בשעה שמחוזות שבהם יש כפרים וערים קטנות נוטים יותר להצביע לרפובליקנים, הלחץ הגדול על קלינטון יהיה לשחזר את הישגו האדיר של אובמה במחוז פילדלפיה - יותר מ-557 אלף מצביעים לטובתו לעומת 91,840 מצביעים לרומני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP , EPA
הוא חזק בקרב מעמד הפועלים, היא בקרב הסטודנטים. טראמפ וקלינטון
צילום: AP , EPA
מומלצים