שתף קטע נבחר

רגע ההכרעה. מי יהיה נשיא ארה"ב?

התורים הארוכים בקלפיות מלמדים שהאמריקנים לא נשארו אדישים להילרי קלינטון ולדונלד טראמפ. אחוזי ההצבעה צפויים להיות גבוהים, ומחר נדע מי מהשניים ייבחר לנשיא בסופה של מערכת הבחירות הסוערת. טראמפ: "דיווחים על הטיית קולות". מטה טראמפ הגיש תלונה על אי סדרים בנבאדה. מדגמים ראשונים יתפרסמו מ-02:00 שעון ישראל. שידור חי ב-ynet כל הלילה

מערכת הבחירות הסוערת והמכוערת מגיעה לקו הסיום, ולפנות בוקר נדע מי יהיה הנשיא ה-45 של ארה"ב. המנצח יזכה להנהיג אומה חרדה וכועסת, שלא נותנת אמון בפוליטיקאים בוושינגטון. זהות המנצח לא ידועה, אך לפי התורים הארוכים בקלפיות (ובמיוחד במדינות המפתח) נראה שלמרות חוסר הפופולריות של שני המועמדים - הציבור האמריקני לא נשאר אדיש.

 

כל עדכוני הבחירות - דקה אחרי דקה

 

ברויטרס מצפים לשיעור הצבעה של 60%. אם אכן כך יהיה מדובר באחוז ההצבעה הגבוה ביותר מאז הבחירות ב-1968 בין ריצ'רד ניקסון להוברט המפרי. לפי התחזיות הסיכויים של הילרי קלינטון לנצח גבוהים, אך הסקרים במדינות המפתח מראים שהקרב עשוי להיות צמוד. הערב, בזמן שהאמריקנים עדיין מצביעים, אמר דונלד טראמפ כי הוא מקבל דיווחים על הליך הצבעה לא כשיר והטיית קולות לטובת הדמוקרטים.

שני המועמדים היום בקלפיות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שני המועמדים היום בקלפיות(צילום: AFP)
 

לא להציץ. דונלד ומלניה טראמפ במנהטן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא להציץ. דונלד ומלניה טראמפ במנהטן(צילום: רויטרס)

קלינטון בקלפי בצ'פקואה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלינטון בקלפי בצ'פקואה(צילום: AFP)
 

הקלפיות ברחבי פלורידה היו עמוסות במהלך היום, אחרי שיעור הצבעה גבוה כבר בהצבעה המוקדמת. בפלורידה, שיחד עם אוהיו נחשבת מסורתית למדינה שמכריעה את הבחירות, הצביעו כבר 6.4 מיליון בני אדם. במהלך המרוץ הצמוד בין ג'ב בוש לאל גור בשנת 2000 הצביעו 5.9 מיליון תושבים. הפער במדינה בין המועמדים היה אתמול מזערי, ועמד בממוצע הסקרים של Real Clear Politics על 0.2% בלבד לטובתו של המועמד הרפובליקני. במחנה קלינטון בונים בפלורידה על אחוזי הצבעה גבוהים של היספנים, גם בעקבות האמירות של טראמפ נגד מהגרים, ובינתיים מעודדים מהנתונים: עלייה של 36% במספר ההיספנים שמצביעים לעומת הבחירות לפני ארבע שנים.

 

בפלורידה ובנבאדה, שגם בה יש אוכלוסייה היספנית גדולה שהתגייסה למען קלינטון, דיווחו על שיאים באחוזי ההצבעה המוקדמת. בפלורידה הצביעו עד כה יותר מ-453 אלף היספנים – כמעט כפול מב-2012. בנבאדה מובילה קלינטון בסך הכול ביתרון של שישה אחוזים על טראמפ – 42 מול 36. גם באוהיו ובצפון קרוליינה, שתי מדינות מפתח נוספות, המרוץ מסתמן כצמוד. הסקרים האחרונים הראו שבצפון קרוליינה ובאוהיו המגמה השבוע עברה ממדינות שנוטות לקלינטון למדינות שבהן המרוץ צמוד מכדי להכריע.

 

  

 

הפער בסקרים לטובת קלינטון בימים האחרונים נע בין 3 ל-5 אחוזי תמיכה. מכיוון שמה שמכריע את הבחירות הוא מספר האלקטורים שמועמד מקבל (כדי לנצח דרושים 270), יכולה קלינטון להיות מעודדת מהתחזית של סוכנות הידיעות רויטרס. הסוכנות חוזה שקלינטון תשיג 303 אלקטורים ושהסיכויים שלה להיבחר עומדים על 90%. במחנה טראמפ רחוקים מלאבד תקווה, ואומרים שם שדעת הקהל בסקרים לא משקפת את התמיכה האמיתית במועמד הרפובליקני. לדבריהם מדובר במצב זהה לתוצאות משאל העם בבריטניה, וגם הם מצפים ל"ברקזיט" שלהם הלילה.

 

למרות החששות (וההפחדות) של הרפובליקנים על הונאה בבחירות, משעות הבוקר התעוררו בעיות מעטות. בוועדת הבחירות ביוטה מסרו שתקלות במכונות הצבעה בדרום המדינה אילצו את המתנדבים בקלפיות לעבור להצבעה של עשרות אלפי בוחרים באמצעות פתקים. הערב אותת צוות הקמפיין של טראמפ על כוונותיו לחקור לעומק את הליך ההצבעה. עורכי הדין של טראמפ הגישו תביעה נגד רשם הקולות במחוז בנבאדה בגלל תחנת הצבעה בלאס וגאס שנשארה פתוחה ב-4 בנובמבר מעבר לשעות שנקבעו מראש. לטענת עורכי הדין מדובר בשיתוף פעולה מכוון עם פעילים דמוקרטיים כדי להטות את תוצאות הבחירות. בית משפט בנבאדה דחה את התלונה. השופט שדן בתלונה ציין כי בקשת המטה לקבל שמות של מתנדבים שעבדו בקלפיות היא "מטרידה".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 

"אנחנו חייבים לשמור על המערכת הוגנת", הסביר טראמפ בראיון ל"פוקס". טראמפ, שעורר סערה כשאמר שאינו מתחייב לקבל את תוצאות הבחירות מכיוון שהוא צופה שיהיו הונאות, אמר כי יש דיווחים על בעיות במכונות הצבעה במקומות רבים שבהם קולות הרפובליקנים הופכים לדמוקרטים. כשנשאל אם הוא חושב שהבחירות לא יסתיימו הלילה בגלל טענות לזיוף קולות ענה טראמפ: "אני אצטרך לראות מה קורה. אני מקווה שלא נצטרך לדאוג מזה, מה שאומר שננצח. אני רוצה לראות שהכול כשיר".

 

בתור לקלפי: בין "מלאים באופטימיות" ל"עייפים מהשמצות"

הקלפיות ברחבי ארה"ב נפתחו בשעות שונות בגלל ההבדלים בין אזורי הזמן, ולכן גם ייסגרו בשעות שונות. בהתאם לשעות הסגירה יפורסמו המדגמים מהמדינות השונות. מדגמים ראשונים ממדינות המזרח כמו ורמונט, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה צפויים להתפרסם ב-02:00 בלילה שעון ישראל, וממדינות המערב יגיעו מדגמים ראשונים רק ב-06:00 בבוקר. עם זאת, בהתאם למספר האלקטורים שיצברו המועמדים במזרח ארה"ב ובמרכזה המרוץ עשוי להיות כבר מוכרע עד אז.

 

בתורים הארוכים לקלפיות בוחרים רבים מרגישים הקלה מכך שסוף מערכת הבחירות המכוערת הזו נראה באופק, אחרי קרוב לשנתיים של קמפיין סוער. "אני עייפה מההשמצות", אומרת לורה שמידט, רפובליקנית בת 54 מוודבורי במינסוטה שמצביעה לטראמפ. "אני כל כך שמח שזה נגמר", אומר רמירוס ווירס בן 50 מאינדיאנפוליס שמצביע לקלינטון. לרוב הבוחרים יש דעה שלילית על שני המועמדים. מארי ווילר בת ה-94 הצביעה בפלורידה וסיפרה שבכוונתה להצביע טראמפ. "הוא יכול לעשות מעצמו צחוק אבל אולי ליישר קצת את ההדורים". בקליבלנד תימותי סומרפלט בן ה-30 הצביע לקלינטון. "אני לא חושב שדונלד טראמפ יעשה עבוד טובה. ההצבעה שלי היא הצבעה נגד דונלד, בוודאי".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

 

 

"התורים ארוכים וההמתנה היא בין 20 ל-30 דקות", אמר ל"גרדיאן" אדם שהסיע אנשים לקלפי באריזונה. "אני עוזר בעיקר ללטינים ושחורים". יואנה בראשי הגיעה עם בתה להצביע לקלינטון במנהטן. "אני מקווה שאני עוזרת לבחור את הנשיאה הראשונה של ארה"ב. הגיע הזמן". אמנדה פצ'ילי מוורמונט לא סיפרה למי תצביע. "אם המועמד שלי יפסיד זה לא יאכזב אותי. לא משנה מה, אני אקבל את מי שייבחר בגלל שאני מרגישה שהנשיא הוא רק הפנים של שאר הממשל והעם שלנו. יש הרבה אנשים מאחורי הנשיא שבאמת גורמים לדברים לקרות. הייתי מעדיפה שתהיה מועמדת חיובית יותר מהילרי קלינטון".

 

"אני רוצה שהדמוקרטים ינצחו", אומר פיטר מקגו בן ה-58 מניו יורק, שמגדיר את עצמו "איש של ברני סנדרס". הוא מוסיף: "אני מלא באופטימיות. אני מרגיש שהיא עושה את כל שביכולתה כדי לאחד את האומה שלנו ולהביא מסר של תקווה לאמריקה". דונלד טראמפ קיבל את קולותיהם של ג'ון וקולין קריימר, גמלאים ממיזורי. "אם טראמפ לא ייבחר יהיו לנו שתי חברות נפרדות במדינה", אמר ג'ון. קולין אמרה שלא אכפת לה להצביע לאישה נשיאה. "אין לי בעיה עם אישה בנשיאות, יש לי בעיה עם האישה שרצה היום. זה לא רק מגדר".

סומך על העם האמריקני. אובמה בדרך למשחק הכדורסל המסורתי (צילום: AP) (צילום: AP)
סומך על העם האמריקני. אובמה בדרך למשחק הכדורסל המסורתי(צילום: AP)
 

צ'לסי קלינטון על ההצבעה  ()
צ'לסי קלינטון על ההצבעה

אריק, בנו של טראמפ, מעלה ציוץ מהקלפי בניו יורק - שאוסרת לצלם בקלפיות ()
אריק, בנו של טראמפ, מעלה ציוץ מהקלפי בניו יורק - שאוסרת לצלם בקלפיות

תורים ארוכים נרשמו בניו יורק ובערים גדולות אחרות בחוף המזרחי – וגם במדינות המפתח אוהיו, פלורידה וצפון קרוליינה. "לא משנה אם הם מצביעים בעד מישהו או נגדו", אמר אנדרו שוירה בן ה-64, שמתנדב בקלפי באוהיו. "הם יוצאים להצביע ואנחנו מקבלים אותם בברכה בזרועות פתוחות ואומרים 'שמחים לראות אתכם היום'". בסוכנויות ההימורים קלינטון מובילה בגדול, והסיכויים שלה להיבחר נעים בין 75% ל-81%. בחברת "לדברוקס" הבריטית עומדים סיכוייה של המועמדת הדמוקרטית על 76%, ואומרים כי התכונה בקרב הבריטים גדולה יותר מזו שהייתה במשאל העם על היציאה מהאיחוד האירופי. "הבחירות בארה"ב הסעירו את האומה. זה האירוע הכי גדול שאינו אירוע ספורט שתעשיית ההימורים חוותה".

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה, שניהל קמפיין גדול למען קלינטון, העביר גם את יום הבחירות הזה (כמו את השניים שבהם ניצח) במשחק כדורסל. הערב אמר כי אמונתו בעם האמריקני לא נעלמה. כשנשאל על מידת המתח לקראת פרסום התוצאות הוא אמר כי כל עוד העם האמריקני הוא זה שמצביע, "אנחנו נעשה עבודה טובה". צ'לסי, בתם של הזוג קלינטון, העלתה תמונה לטוויטר. "כבוד ענק להצביע לאמא שלי", כתבה. אריק טראמפ, אחד מבניו של דונלד, העלה "תמונה אסורה" מהקלפי בניו יורק שם הצביע לאביו. ניו יורק אוסרת על מצביעים לצלם בקלפיות, ואריק מיהר למחוק את התמונה מהטוויטר ועלול להיענש.

מדבקות "הצבעתי" על המצבה של סוזן ב' אנתוני, שנלחמה על זכות הצבעה לנשים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מדבקות "הצבעתי" על המצבה של סוזן ב' אנתוני, שנלחמה על זכות הצבעה לנשים(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

פעילה פמיניסטית נעצרה לפני הגעת טראמפ לקלפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעילה פמיניסטית נעצרה לפני הגעת טראמפ לקלפי(צילום: רויטרס)

אחר הצהריים הגיעו שני המועמדים להצביע בניו יורק. המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון הגיעה עם בעלה ביל לקלפי בבית ספר יסודי בעיירה צ'פקואה, שבה מתגורר הזוג, במדינת ניו יורק. כ-150 תומכים דמוקרטים חיכו לזוג מחוץ לקלפי. "אני שמחה מאוד", אמרה קלינטון, שלחצה ידיים והצטלמה עם התומכים. "אעשה כל שביכולתי למען הארץ שלנו אם אנצח היום", אמרה קלינטון, והוסיפה שהיא מתרגשת מכיוון שתוצאות הבחירות היום חשובות לכל כך הרבה אמריקנים. כשבעלה ביל נשאל איך ההרגשה להגיע להצביע כ"בעלה של" ולא כמועמד, צחק הנשיא לשעבר וענה: "15 שנים של אימון".

 

"היום נעשה את אמריקה נהדרת שוב", צייץ עם פתיחת הקלפיות המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ, והצביע בקלפי במנהטן עם רעייתו מלניה. מאות חיכו לטראמפ מחוץ לקלפי בבית הספר היסודי, חלקם הגיבו בקריאות בוז כשהגיע עם פמלייתו. אחרי תרומה צנועה למכירת מאפים נשאל טראמפ מה שמע צוות הקמפיין שלו על מצב ההצבעה במדינות המתנדנדות. "הכול טוב, הכול טוב מאוד", השיב טראמפ. העיתונאים שאלו את טראמפ למי הצביע. "החלטה קשה", ענה. "ההתלהבות עצומה", אמר טראמפ על יום הבחירות, ונשאל על החשש שלו להונאה בבחירות. "אנחנו תמיד מודאגים מזה", השיב. לפני הגעתו של טראמפ נעצרו בקלפי שתי פעילות פמיניסטיות חשופות חזה מארגון "פמן" שהפגינו נגדו.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

 

מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' אמר היום כי פרסום המיילים ממטה קלינטון לא היה כדי להשפיע על תוצאות הבחירות. "בחודשים האחרונים ויקיליקס ואני היינו נתונים ללחץ עצום להפסיק לפרסם את מה שהיה למטה קלינטון לומר על עצמו – לעצמו", אמר אסאנג'. מייסד אתר ההדלפות אמר כי האתר לא קיבל מידע פנימי מהמטה הרפובליקני. "אנחנו לא יכולים לפרסם מה שאין לנו".

 

בוול סטריט יהו דרוכים וחיכו לתוצאות. המסחר ננעל בעליות שערים. למרות פתיחה אדומה, המדדים שינו כיוון במהלך היום בעקבות הערכות כי קלינטון תנצח בבחירות. מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 עלו ב-0.4%, נאסד"ק ב-0.7%.

 

שווקי אירופה גם הם לא הראו תנודתיות רבה, והמדדים המובילים נעלו את יום המסחר בעליות קלות. מדד דאקס עלה ב-0.2%, קאק התחזק ב-0.4% והפוטסי טיפס ב-0.5%. באסיה, הניקיי היפני ננעל הבוקר ללא שינוי. האנג סנג בהונג קונג טרם סגר, ונסחר כעת בעלייה של 0.3%. שנגחאי מוסיפה 0.4%. המטבעות המרכזיים בעולם נסחרים ביציבות מול הדולר, הנפט שומר על יציבות כאשר חבית מסוג WTI נסחרת תמורת 44.9 דולר, והזהב רושם עלייה מינורית של 0.3%. בישראל יום המסחר בבורסה לא הראה התרגשות לפני פתיחת הקלפיות מעבר לים, וננעל בירידות שערים קלות. מדדי ת"א 25 ות"א 100 ירדו שניהם ב-0.9%.

 

מה חושבים המצביעים

סקר רויטרס שנערך בקרב 10,604 אמריקנים שהצביעו העלה כמה תוצאות מעניינות.

 

75 אחוזים הסכימו עם המשפט, "אמריקה צריכה מנהיג חזק כדי שייקח את המדינה בחזרה מהעשירים ובעלי העוצמה".

 

72 אחוזים הסכימו עם המשפט, "הכלכלה האמריקנית בנויה על הונאה שנותנת יתרון לעשירים ולבעלי העוצמה".

 

68 אחוזים הסכימו עם המשפט, "למפלגות המסורתיות לא אכפת מאנשים כמוני".

 

76 אחוזים מאמינים כי "תקשורת המיינסטרים מעוניינת יורת בעשיית כסף מאשר באמירת האמת".

 

בהכנת הידיעה השתתפו לילך צור ונעמה סיקולר. הפקה וצילום בניו יורק: עידן ארבלי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דונלד טראמפ והילרי קלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים