שתף קטע נבחר

זהירות, מלכודת! עקיצות של שיפוצניקים שמכפילות את המחיר

התקנה שיקרה פי 4 מהמחיר שכתוב בהסכם העבודה, תוספות ושדרוגים באמצע השיפוץ, משחקי מלים בכתב הכמויות והצעה להנחות בחנויות מסוימות. כדי שלא תיפלו בפח, אתר "המקצוענים" עם מדריך למשפץ המתחיל

מאות אלפי ישראלים משפצים את הבית מדי שנה. בין אם השיפוץ קטן או גדול, לרוב הוא חורג בהרבה ממסגרת התקציב. לעתים זה בגלל תוספות שנגררים אליהם תוך כדי השיפוץ והשיטוט בין החנויות השונות. פעמים רבות זה בגלל קבלת הצעת מחיר כוללת ולא ריאלית מקבלן השיפוצים. אז כדי שלא תיפלו בפח ותמצאו את עצמכם משלמים על תוספות מפתיעות כשאתם כבר עמוק בתוך השיפוץ, כדאי שתהיו ערוכים מראש. מהן המלכודות הנפוצות בשלב כתיבת כתב הכמויות? באיזה שלב לשלם והאם כדאי לוותר על חשבונית לטובת הנחה? לפניכם המדריך.

 

עוד כתבות בנושא:

כך תתמודדו עם ליקויים לאחר שיפוץ

למה לצפות כשמשפצים את הבית

שיפוצים במקום קניית דירה

 

"בחרתם ריצוף לא סטנדרטי"

"המלכודת הנפוצה היא שבכתב הכמויות קבלני שיפוצים רושמים סעיף על התקנה סטנדרטית", מסבירה עו"ד אפרת דנן מאתר "המקצוענים". "למשל, נהוג בריצוף שעלות ההתקנה תהיה עבור אריחים בגודל סטנדרטי. הבעיה היא שכיום מאוד אופנתי לרצף באריחים מיוחדים כמו אריחים דמוי פרקט, אריחי פסיפס או לחפות קירות באריחי ענק. לאחר שבחרתם באריח הייחודי, ולאחר שחתמתם על הסכם העבודה, אתם לכודים ומחויבים לעלות התקנה גבוה שמציע הקבלן במהלך העבודה. מכיוון שמתוך כלל ההוצאה על שיפוץ ריצוף וחיפויי קירות הם הוצאה גדולה יחסית, חשוב שתיערכו מראש להוצאה ותבחרו את האריחים לפני שאתם סוגרים עם קבלן, כשכוח המיקוח שלכם גדול. לאחר שסגרתם חוזה, אתם כבר לא יכולים לומר לו שקיבלתם הצעה נמוכה יותר מקבלן אחר".

 

כמה שיותר פירוט בכתב הכמויות יקטין סיכוי להפתעות  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כמה שיותר פירוט בכתב הכמויות יקטין סיכוי להפתעות (צילום: shutterstock)

"חייבים להחליף הכל"

לא כל צינור שמתפוצץ באמבטיה מחייב החלפה של כל הריצוף וחיפויי הקיר. "כמובן שעבור קבלן השיפוצים כדאי להשיג עבודה שהרווח ממנו הוא יתר לכיוון 10,000-12,000 שקל, אבל לפעמים תוכלו לסגור על שיפוץ זול בהרבה", אומרת דנן. "כך, תוכלו לסגור את השיפוץ הנקודתי בעלות של 2,000-3,000 שקל ולהסתפק בהחלפת כמה אריחי קרמיקה בודדים באזור שבו קיימת תקלה האינסטלציה".

 

נכון, ייתכן שתצטרכו להתפשר על גוון של אריחים במקרה שלא שמרתם אריחים רזרביים בבית. ועדיין, קיים מבחר של אריחים עם דוגמאות שיכולות דווקא לשדרג את מראה חדר האמבטיה ולא להיראות כ"טלאי". שווה לקפוץ עם צילום של הקרמיקה לחנות ולבדוק מה האריחים שקיימים בשוק ואף לקחת כמה אריחים לדוגמה ולהניח אותם בבית לפני קבלת ההחלטה. נצלו את העובדה שכיום המראה האקלקטי מאוד אופנתי, ושקיימים שילובים מפתיעים בין דוגמאות חלקות להדפסים.

 

"בחרתם מקלחון וכלים סניטריים שמחייבים התקנה מורכבת"

כמו בריצוף, גם בבחירת כלים סניטריים יש משמעות לסוג ההתקנה. אם בשלב הצעת המחיר עדיין אינכם יודעים מה יהיו הכלים הסניטריים ואין לכם זמן לעשות סיבוב בחנויות ולבדוק מחירים דאגו לבקש מראש בכתב הכמויות פירוט של כל סוגי ההתקנה. אל תתפשרו על סעיף התקנה כללי, מפני שהפרש המחירים יהיה גדול ויכול להגיע עד לפי 4 מאשר המחיר הנקוב להתקנה רגילה. "למשל, התקנת אסלה סטנדרטית תעלה לכם 300 שקל, ואילו התקנת אסלה תלויה תעלה 1,200 שקל", אומרת דנן. "כך גם לגבי התקנות של מקלחונים במידות לא סטנדרטיות, בבחירה של רמות גימור שונות ובתוספת של רובה אפוקסית שמייקרת את העבודה בשל מורכבות העבודה איתה. ברגע שיהיה לכם טווח מחירים מפורט של כל סוגי ההתקנה האפשריים, בעל המקצוע יצטרך לעמוד מאחורי המחיר שכתב ואתם תדעו מהו תקציב השיפוץ האמיתי ותוכלו לקבל בחירה מושכלת מראש".

 

ייתכן שתעדיפו לקצץ בדברים אחרים בשיפוץ, כדי להישאר במסגרת התקציב, אבל להתעקש על דברים אחרים שלא תרצו לוותר עליהם. כדי שהתמונה המלאה תהיה מולכם, כדאי שכל האפשרויות יהיו פרושות בפניכם מראש ולא באמצע השיפוץ, כשכבר מאוחר מדי לבטל שדרוגים אחרים שעשיתם.

 

לאחר החתימה על הסכם העבודה כוח המיקוח שלכם יורד  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לאחר החתימה על הסכם העבודה כוח המיקוח שלכם יורד (צילום: shutterstock)

"יש לי בעלי מקצוע"

נכון, אתם רוצים שקבלן השיפוצים הוא שידאג להזמין את בעלי מקצוע, יהיה אחראי על תיאום כל העבודות איתם, ידאג שהעבודה שלהם תהיה איכותית ושיהיה שיתוף-פעולה בין כל הגורמים הנדרשים לצורך השיפוץ. אבל, ויש אבל גדול, אתם רוצים לשלם מחיר ריאלי עבור בעלי המקצוע. "לרוב, קבלני שיפוצים אמנם מקבלים הנחה מבעלי המקצוע שאיתם הם עובדים באופן שוטף, אבל מי שנהנה מההנחה הזו זה בדרך-כלל הם", אומרת דנן. "לא רק שאתם לא זכאים להנחה, להיפך. אתם משלמים עבור שירותיו של בעל המקצוע יותר מאשר אם הייתם מזמינים אותו ישירות, ללא דמי התיווך. לרוב הפער הכולל מגיע לכדי 30% הפרש. כדי להקטין עלויות ועדיין להבטיח שקבלן השיפוצים יתקשר עם בעלי מקצוע אמינים ומקצועיים דאגו לבקש ממנו פירוט של השכר שגובים ממנו בעלי המקצוע. כך, עוד לפני החתימה על הסכם העבודה איתו תוכלו להשוות מחירים ולראות אם המחירים של בעלי המקצוע שלו הם ריאליים ביחס לנהוג בשוק. תוכלו לבצע סקר שוק בצורה ממוקדת ולגרום לקבלן להתאמץ לקבל מכם את העבודה ולגבות מחירים הוגנים מבלי לקחת דמי תיווך מופקעים".

 

"תנמיכו תקרה עם גבס ותוסיפו נקודות חשמל"

בהצעת העבודה הראשונית קיבלתם מחיר כולל ונמוך יחסית, על מנת שתיכנסו להרפתקה. כעת, כשאתם כבר עם כמה קירות שבורים וללא ריצוף, בעל המקצוע מציע לכם להנמיך תקרה עם גבס, להוסיף נקודות חשמל ולהוסיף גופי תאורה נסתרים בקירות. הסוד הוא בתוספות. בשלב הזה, אתם כבולים להצעת המחיר שלו ולא מתפנים במהלך השיפוץ לעשות סקר שוק מעמיק לגבי כל תוספת. אמנם נדיר שיהיו חריגות והפתעות של הרגע האחרון, וחשוב להיערך מראש לחריגה של כ-15% מעלות השיפוץ הכוללת, אבל כדי שלפחות תקבלו את המחיר הריאלי עבור התוספות ולא מחיר מופקע עבור כל נקודת חשמל וכל התקנה מורכבת יותר, דאגו לתמחר אותם מראש. אם מראש תדעו מה העלות של הוספת כל נקודת חשמל נוספת ושל כל קיר גבס, תדעו לפחות שהחריגה מוצדקת ושאין ניצול של העובדה שכבר חתמתם על הסכם ההתקשרות.

 

"בידוד זה תוספת מחיר"

אם החלטתם לשנות את חלוקת החדרים הפנימית בבית ולעשות שימוש בקירות גבס במקום בקירות בלוקים, דאגו מראש לברר מה יהיו עלויות הבידוד של קירות אלו. דנן: "זהו סעיף שחשוב לסגור מראש ולתמחר אותו. עלות של בידוד קיר גבס ממוצע נעה סביב 500 שקל (עבור צמר סלעים איכותי ועבה שישמש לבידוד קירות). לא מספיק רק לתמחר זאת מראש, אלא יש לבקש לראות במו עינכם במהלך העבודה שאכן קבלן השיפוצים שם לכם את חומר הבידוד הנדרש". אחרת, לא תהיה לכם פרטיות בבית ותרגישו שאתם חיים ב'אופן ספייס'.

 

דאגתם לבידוד בתוך קירות הגבס?  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
דאגתם לבידוד בתוך קירות הגבס? (צילום: shutterstock)

"התכוונתי לצנרת מים"

מכיוון שאינכם מכירים היטב את המושגים של עולם השיפוצים, כדאי שתתייעצו עם מישהו מטעמכם. דנן: "'צנרת דירתית', למשל, יכולה להיות דוגמה למצב שבו קבלן השיפוצים יטען בהמשך שהכוונה היא רק לצנרת מים ולא לצנרת ביוב. עדיף להשקיע עוד כמה שעות ולשלם עבור ייעוץ, אבל בחישוב כולל לחסוך כמה אלפי ולעתים עשרות אלפי שקלים מהעלות הכוללת של השיפוץ".

 

"אני כבר אקנה לכם, יש לי הנחות"

יכול להיות. אבל לא בטוח שאתם תיהנו מההנחות האלו. לרוב מקבלים מה משלמים. ובישראל, אתם יכולים אולי להשיג חצי מחיר על קרמיקה אבל לקבל סוג ב'. כשתגלו את זה, ייתכן שזה יהיה מאוחר מדי כי הבית כבר יהיה מרוצף. כך לגבי אחריות. דנן: "מוצרים ושירותים רבים מגיעים עם תעודת האחריות. הבעיה היא שהאחריות ניתנת למי שרכש את המוצר או את השירות. כעבור שנתיים כשתיתקלו בבעיה, אתם בטוחים שקבלן השיפוצים יהיה שם בשבילכם עם החשבונית שמאשרת את הרכישה?" אם אתם לא בטוחים בכך, דאגו לרכוש בעצמכם. הוא יכול לסדר לכם הנחה? נפלא, שיבוא אתכם לחנות ויבקש עבורכם את ההנחה. רק דאגו שהחשבונית תהיה על שמכם ושתישאר בידכם.

 

"צריך להחליף את כל הצנרת"

אתם בעיצומו של השיפוץ, הריצוף שבור ובעל המקצוע טוען שאם לא תחליפו את כל הצנרת יהיה לכם פיצוץ כעבור כמה חודשים. יכול להיות, אבל אתם רוצים לקבל חוות-דעת נוספת. "שווה לעצור את העבודה לכמה שעות ולהזמין בעל מקצוע נוסף מטעמכם שיחווה דעה ויאמר לכם האם באמת החלפת הצנרת נחוצה" מציעה דנן.

 

"מגיע לי כסף על החשבון"

חתמתם על הסכם עבודה. בעל המקצוע עוד לא שבר מרצפת אחת וכבר דורש כמה אלפי שקלים. איך תדעו כמה לשלם בהתחלה? נהוג שעבור קניית חומרים יש לשלם מקדמה. אך איך תדעו מהו גובה המקדמה? "בשלב החתימה על הסכם העבודה לא כדאי לשלם סכום של מעל 5,000 שקל", מציעה דנן. "לאחר מכן, חשוב לשלם רק עבור מה שקיבלתם בפועל. כלומר, התשלום הוא בהתאם לקצב העבודה. לאחר גמר הריצוף אתם משלמים על הריצוף וכן הלאה. דאגו שעד לשלב הסופי יישארו אצלכם 30% מגובה השיפוץ, כדי להבטיח שהקבלן לא ייעלם באמצע השיפוץ. רק בגמר העבודה ולאחר שוידאתם שהכל לשביעות רצונכם ובהתאם למה שסוכם, שלמו את יתרת התשלום".  

 

"על מזומן אני אעשה לכם הנחה"

לרוב הצעת המחיר שתקבלו לא כוללת מע"מ. אם קבלן השיפוצים מציע לכם הנחת מזומן, כך שתקבלו חשבונית רק עבור חלק מהסכום ואת היתר תשלמו במזומן קחו בחשבון שאולי תחסכו כמה שקלים, אבל במקרה של חילוקי דעות לגבי עניין התשלום, הדבר היחיד שיכול להוות אסמכתא הוא החשבונית. כלומר, אם תשלמו כדת וכדין, תמנעו מצב של חיוב כפול בהמשך. מעבר לעובדה שאם אתם מסכימים לכך אתם שותפים לעבירה, אתם לא באמת חוסכים כלום. בעל מקצוע שרוצה את העבודה ייתן לכם את ההצעה הטובה ביותר שהוא יכול לתת ממילא. אל תפלו למלכודת הנחת המע"מ. תוכלו ליהנות מאותו המחיר גם תמורת תשלום כחוק.

 

מחפשים קבלן שיפוצים? לרשימה המלאה

 

Ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

 

 


פורסם לראשונה 14/11/2016 10:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים