שתף קטע נבחר

לקראת חשיפת הפרוטוקולים של חקירת ילדי תימן

בממשלה תעלה ביום ראשון הצעת החלטה להעלות לרשת את מסמכי הוועדות שחקרו את היעלמות אלפי ילדים בשנותיה הראשונות של המדינה. לא ברור אם הפרוטוקולים יעלו במלואם או שחלק מהעדויות יישארו חסויות

 

ארכיון (צילום: דוד אלדן, לע"מ) (צילום: דוד אלדן, לע
ארכיון(צילום: דוד אלדן, לע"מ)

בתום מאבק של עשרות שנים עשוי הציבור לקבל בקרוב גישה למסמכים החקירות בדבר היעלמותם של אלפי ילדים לעולי תימן, ארצות האסלאם והבלקן בשנותיה הראשונות של המדינה: ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר הצעה היסטורית לחשיפת מסמכים ופרוטוקולים חסויים המצויים ברשותה ונוגעים לפרשת היעלמותם של הילדים.

 

 

את ההצעה יגיש לממשלה השר צחי הנגבי, שקיים באחרונה התייעצויות בנושא וגיבש את ההמלצות. אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, תוך שבועות ספורים ייחשפו מאות אלפי מסמכים שעשויים לשפוך אור על הפרשה הטרגית שבמסגרתה טוענות אלפי המשפחות במשך יותר מ-60 שנה שילדיהן נחטפו.

 

השר הנגבי ימליץ לשרי הממשלה להעלות באמצעות אתר אינטרנט מיוחד את כל החומרים המצויים ברשות המדינה, ובכך לשים סוף לסבלן של המשפחות שעד כה המידע הוסתר מהן.

 

 

בהצעת ההחלטה מצוין כי יש להכיר באינטרס הציבורי שבחשיפת המידע המצוי בארכיון המדינה, בכפוף להוראות הדין בנוגע להגנה על הפרטיות ולחובות סודיות אחרות.

בעבר נטען כי חלק מהמסמכים הקשורים בפרשה לא ניתנים לפרסום – אם בשל סיווג ביטחוני (עדויות של ראשי גופי ביטחון) ואם בשל נסיבות של צנעת הפרט (מסמכי אימוץ וכדומה).

 

לאורך השנים מונו שלוש ועדות שונות לחקירת הפרשה ולבדיקת התלונות של המשפחות. שלוש הוועדות הגיעו למסקנה שלפיה לא הייתה חטיפה. למרות זאת, הביקורת על התנהלותן לא פסקה, ובעקבות לחץ ציבורי שהופעל באחרונה עלה הנושא שוב לסדר היום.

 

בהצעה שתובא ביום ראשון לאישור הממשלה נכתב: "בהתאם לסעיף 26(ב) לחוק ועדות חקירה התשכ"ט 1968 לאמץ את המלצות השר הנגבי ולהורות להתיר פרסומם של חומרי ועדת כהן-קדמי המפורטים בהצעת ההחלטה, וזאת בהתאם לעקרונות החשיפה המובאים בהצעת ההחלטה ובכפוף לאישור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת".


פורסם לראשונה 10/11/2016 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד אלדן, לע"מ
ארכיון
צילום: דוד אלדן, לע"מ
מומלצים