שתף קטע נבחר

מי אתה ג'ארד קושנר?

הילד מהישיבה בניו ג'רזי, מנהל אימפריית נדל"ן ובעליו של אחד העיתונים הגדולים בארה"ב, הפך לאיש סודו הקרוב של טראמפ, חתנו ומי שעומד מאחורי החיבור שלו לישראל.

 בזמן שכולם המתינו בציפייה לחזות בפעם הראשונה בנשיא אובמה ובנשיא הנבחר טראמפ בחדר אחד וסגלגל, התנחמו מצלמות הטלוויזיה בצוות אחר שנראה צועד במדשאות הבית הלבן. היה זה ג'ארד קושנר, חתנו של טראמפ ששוחח עם מנהל הצוות הצמוד של הנשיא ברק אובמה.

 

ככל שיום הבחירות התקרב, הוזכר שמו של קושנר יותר ויותר כאיש סודו של טראמפ, כמי שבמידה רבה היה אדריכל הקמפיין, כמי שעזר לטראמפ לחשב צעדים ולכוון לקהלים ונושאים מסוימים וכמי שהדריך אותו בדיוק כיצד להתחבב על ישראל והישראלים. זו כמובן, סיבה מספיק טובה לעורר את סקרנותנו ואם בוחנים כמה תחנות בעברו של קושנר יכול מאוד להיות שההנחה הזו הופכת ברורה יותר.

 

קושנר, כפי שאפשר לנחש, מגיע מבית יהודי. סביו ניצולי שואה שעלו מבלארוס בשנת 49. סבו עבר את המסלול המוכר של ניצול שואה שמהגר לאמריקה המתפתחת, ומפועל בניין פשוט הוא הופך לקבלן מצליח בניו ג'רזי. החברה שהקים גדלה עוד יותר והפכה לקבוצת נדל״ן משגשגת במיוחד כשבנו צ'רלס החל לנהל את החברה ששווייה נאמד בעבר ב10 מיליארד דולר.

 

קושנר עם אישתו איוונקה וטראמפ. ()
קושנר עם אישתו איוונקה וטראמפ.

 

משפחת קושנר ניהלה אורח חיים דתי וקושנר האב היה אחד התורמים הגדולים של הקהילה בניו ג׳רזי. הוא הקים ישיבה אורתודוקסית תיכונית, בית ספר לעברית ותרם לשלל בתי כנסת ומוסדות.

 

צ׳ארלס קושנר גילה חיבה גדולה לפוליטיקה. הוא היה לתורם מרכזי של הדמוקרטים. הוא תרם והתקרב לפוליטיקאים כמו ביל קלינטון, אל גור ג׳ו ליברמן, מושלי ניו יורק ובכירי ממשל. מעניין לגלות שקושנא גילה עניין לא קטן גם בפוליטיקאים הישראלים, ביניהם גם אחד, בינימין נתניהו.

 

לפני 12 שנים משהו קרה. קושנר הודה בחקירת FBI בסדרת האשמות, מהסתרת תרומות בלתי חוקיות לקמפיין פוליטי, כמו זו שנחשפה בשנת 2007 לפריימריז שניהל נתניהו בישראל ותשלום של 100,000$ להרצאה, ניסיון להדחת עד, הגשת מסמכי מס כוזבים וניסיון לנקום באחותו, שנהפכה לעדת מדינה דרך שכירת שירותיה של נערת ליווי שקיווה שתפתה את בעלה. צ׳ארלס קושנר נענש ונשלח לשנתיים למעצר בפועל. הוא ריצה את עונשו משך שנה בכלא במונטגומרי שבאלבמה, כחלק מתוכנית מיוחדת לאסירים יהודים אורתודוכסים.

 

וכך, כשג'ארד, אחד מבניו  בן 23 בלבד, סטודנט בשנה השלישית, הוא זה שלוקח את השליטה בעסק המשפחתי.

ג'ארד, שגדל עם אחיו בניו ג'רזי למד בישיבה והמשיך ללימודים באוניברסיטת בהארוורד. יש את מי שממהר לספר שהוא התקבל מיד אחרי תרומה של 2.5 מיליון דולר שהעבירה משפחתו לאוניברסיטה היוקרתית, אבל גם בהמשך, התפאר קושנר בשני תארים מאוניברסיטת NYU.

 

חבריו מספרים שגם לפני שאביו נכנס לכלא ג׳ארד לקח חלק בעסק המשפחתי. מכר של קושנר מספר שאביו נהג לתת לו להתעדכן בדוחות העסקיים לאורך שנים וגם כסטודנט כשכולם יצאו לבלות, הוא חיפש השקעות נדל״ן סביב האוניברסיטה. בעת שהותו של אביו בכלא, טס ג׳ארד בכל שבוע לבקר ולעדכן.

 

קבוצת קושנר נמצאת כיום בבעלות ג׳ארד, אחיותיו ואחיו. אחיו ג'וש מעורב פחות בעסק המשפחתי. לפני חמש שנים התפרסם כאחד ממייסדיה של אוסקר, חברת ביטוח רפואי ניו יורקית. מעין סטארט־אפ אינטרנטי, שהוקם בעקבות רפורמת הבריאות של ממשל אובמה, אותה כזכור, דחה דונאלד טראמפ פעם אחר פעם.

אוסקר מציעה אלטרנטיבה כסוג חדש של ביטוח בריאות שמשרת את לקוחותיו, כהגדרתם, דרך שימוש בטכנולוגיה חדשה ופשוטה יותר לשימוש. כמשקיע הון סיכון הוא עומד מאחורי כמה השקעות מוצלחות בחברות סטארט־אפ, בעיקר השקעה שעשה באינסטגרם, ימים ספורים לפני שנמכרה לפייסבוק במיליארד דולר. ג׳וש אגב, מפורסם ממש כמו אחיו בעיקר בגלל זוגתו. כבר כמה שנים שהוא יוצא עם היזמית והדוגמנית קארלי קלוס, שנחשבת לאחת מחברותיה הקרובות של טיילור סוויפט והשמועות מספרות שבשל אורח החיים הדתי של משפחתו היא ויתרה על תפקידה כמלאכית של ׳ויקטוריה סיקרט׳.

 

"זו העסקה הטובה ביותר שעשינו". קושנר ואישתו בנאום הניצחון של טראמפ ()
"זו העסקה הטובה ביותר שעשינו". קושנר ואישתו בנאום הניצחון של טראמפ

 

ג׳ארד קושנר מיהר לקדם את הקבוצה המשגשגת של אביו. בין השאר משקיע גם בחברות ונכסים בישראל. רכישת חברת הביטוח ׳ פיניקס׳ היא המוכרת מבין אלו. בעוד החברה התמקדה כמו תמיד בהשקעות נדל"ן בניו ג'רזי, פנסילבניה, מרילנד ואוהיו, ג׳ארד החליט ללכת אפילו רחוק יותר. למעשה ג׳ארד אחראי לעסקה שבה שולם הסכום הגבוה ביותר עבור בניין משרדים בארה״ב כשרכש את בניין 666 בשדרה החמישית תמורת 1.8 מיליארד דולר.

 

עיסקה מאוד מסקרנת, בעיקר בימים אלו, היא זו שעשה לפני 10 שנים כשבדיוק בימים שבהם עסקי העיתונות מתחילים לאבד מיוקרתם הוא מחליט לרכוש, במחיר של 10 מיליון דולר את עיתון ה׳אובסרבר׳. אז רבים הניחו שהרכישה הגיעה באופן לא מקרי, אחרי הסיקור העיתונאי של משפט אביו, כשהמשפחה האשימה את התקשורת בהסטה, סיקור שלילי ועיוות העובדות, האשמות שמוכרות לנו גם בימים אלו.

 

בסביבתו של ג׳ארד מספרים עד היום שהעיתון הוא העסק שמרתק את ג׳ארד יותר , עם תחלופה גבוהה של עורכים ועובדים ומעורבות גם בתכנים. על הזיקה לתקשורת שמענו גם לקראת סוף הקמפיין של טראמפ, כשדובר על גוף תקשורתי שמעודד אותו קושנר לפתוח במידה ולא יזכה לתפקיד הנשיאותי.

 

אחרי רכישת העיתון, קושנר הפך לרווק מוכר ואטרקטיבי. את איוונקה הוא הכיר בשנת 2007, בעקבות שידוך עסקי של חברים. "זו העסקה הטובה ביותר שעשינו", הם מרבים לספר על הקשר שמהר מאוד הפך רומנטי. טראמפ הסכימה להתגייר ושנתיים אחר כך הם כבר נישאו בחתונה מפוארת. אחת המוזמנות אגב, הייתה חברתה של איוונקה צ'לסי קלינטון.

 

לג׳ארד ואיוונקה יש היום 3 ילדים והם מנהלים, כך נראה, אורח חיים מסורתי, שומרים שבת ואוכלים כשר. "הייתי בשלנית איומה" היא מספרת. תמיד אהבתי לארח ולהזמין אנשים הביתה, אבל בדרך כלל הזמנתי אוכל. כשהתחתנתי עם ג׳ארד, החלטתי שזה משהו שאני רוצה ללמוד לעשות ולהקפיד על ארוחות יום שישי".

 

היהדות והקשר הישראלי הובילה על פי דיווחים את קושנר להנחות את טראמפ בקשר שלו עם ישראל. הוא, כך אומרים, היה זה שהציע לו להצהיר על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. בסוף חודש אוקטובר יצא קושנר באופן פומבי ודי נדיר כשכתב בעיתון שבבעלותו שהאישומים על אנטישמיות מצידו של דונאלד טראמפ הם שגויים מיסודם. הוא הזכיר את הקשר ביניהם, ובין השאר את סביו ניצולי השואה. כמה מבני משפחתו מיהרו להביע את מחאתם ולבקש שלא ישתמש בזכר אבותיהם כדי ׳להרגיש טוב יותר עם עצמו׳.

 

בדיווח שפורסם לפני כמה שבועות אף סופר שקושנר ואיוונקה עוברים על מסריו של המועמד הרפובליקני בטרם הוא מעלה אותם לרשתות החברתיות. לפי הידיעה, רוב הציוצים השערורייתיים או פוגעניים של הנשיא הנבחר צוייצו במהלך השבת או החגים היהודיים.

 

בעוד ששמו של קושנר מוזכר כמי שעלול לכהן בתפקיד בכיר בממשל טראמפ, כרגע לפחות, יוצאים רבים נגד השמועה ומזכירים את הבעייתיות של צעד שכזה מבחינה חוקית. משנת 67 ישנה החלטה שלא מאפשרת לאנשי ממשל בכירים למנות אנשי צוות מקרב בני המשפחה שלהם. "אם יחליט טראמפ לתת לקושנר תפקיד", אמרו, "זה יכול מהר מאוד להגיע לבית המשפט".

 

לא ברור בדיוק איזה תפקיד,אם בכלל, קבל קושניר בהנהגה החדשה אבל נראה שללא ספק, מדובר בדמות מפתח בסביבתו של הנשיא הנבחר וכדאי גם לנו לשים אליו לב.


פורסם לראשונה 11/11/2016 14:01

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים