שתף קטע נבחר

הביטו מטה: הפתרון הפשוט לבעיות גב, אגן וברכיים

אם אתם סובלים מכאבי ברכיים, אגן או גב ולא מוצאים פתרון, אולי כדאי גם לכם להתחיל לחשוב על בסיס הפירמידה. כפות הרגליים שלנו הן כנראה האיבר הכי חשוב בגוף שלנו, שעובד הכי קשה, ולמרות זאת זוכה להערכה המועטה ביותר. ד"ר אמנון ברנע, מומחה למבנה כף הרגל, מציע מבט חדש וגם פתרון פשוט ויעיל לכאבים שכמעט כולם סובלים מהם

בכל יום אני מצביע דרך החלון של הקליניקה שלי במנהטן לכיוון בניין ה"אמפייר סטייט בילדינג" שבשדרה החמישית, ושואל את המטופלים שלי אם הם היו עולים לתצפית בקומה העליונה של הבניין המפורסם אם היו יודעים שבסיסו אינו יציב.

 

אם אתם סובלים מכאבי ברכיים, אגן או גב ולא מוצאים פתרון, אולי כדאי גם לכם להתחיל לחשוב על בסיס הפירמידה.

 

קראו עוד בנושא:

כף רגל סוכרתית: לא חייבים לסבול

עקמת בגב: ממה היא נגרמת ואיך מטפלים בבעיה

ספורט שמרפא: פילאטיס כטיפול לכאבי גב תחתון

 

אדם הולך בממוצע כעשרת אלפים צעדים בכל יום, מרחק השווה לארבע הקפות סביב כדור הארץ במשך חייו. כוח המחץ של ההליכה על כפות הרגליים הוא כפעמיים משקל גופנו בכל צעד, וכשלוש פעמים בזמן ריצה.

 

כפות הרגליים הן בסיסה של "פירמידה הפוכה", שכן הגוף העליון והכתפיים רחבים בהרבה משטח המגע של כפות הרגליים עם הקרקע, ויחד עם זאת הן מאפשרות יציבות מוחלטת של הצוואר והראש.

 

הידעת? אדם ממוצע מקיף את כדור הארץ 4 פעמים במהלך החיים (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
הידעת? אדם ממוצע מקיף את כדור הארץ 4 פעמים במהלך החיים(צילום: shutterstock )

 

אבל מה לעשות שכפות הרגליים שלנו עדיין לא מקבלות את הכבוד המגיע להן? רבים עוד מתייחסים אליהן במבוכה והן מקושרות פעמים רבות למקור מביך לריחות בלתי נעימים.

 

ולראיה - יש יותר אתרי אינטרנט שעוסקים בפטיש לכפות רגליים (Foot Fetish) מאתרים שעוסקים בבריאות כף הרגל.

 

הכוח האפל שמשפיע על יציבות הגוף כולו

26 העצמות, 33 המפרקים, 19 השרירים ו-107 הגידים בכל כף רגל משרתים אותנו בהרמוניה וביעילות מופלאה.

 

התורשה קובעת את האנטומיה של כפות רגלינו, ומכתיבה את סוג כף הרגל של כל אדם. לכל סוג כזה יש תפקוד ביו-מכני מיוחד משלו. הרבה מהבעיות והפתולוגיות שמתפתחות במשך השנים בגוף כולו, קשורות לתפקוד הביו-מכני של כפות הרגליים.

 

סוג כפות הרגליים הנפוץ ביותר הוא היפר פרונציה (Hyperpronation) - מצב שבו כפות הרגליים  נמצאות בנטיית יתר פנימה. הנטייה הזאת גורמת ברבים מהמקרים להשתטחותן של הקשתות (פלטפוס בשפת היום-יום), ומשנה בצורה משמעותית את תפקודן של כפות הרגליים.

 

לעתים אני מתאר למטופליי את הנטייה הזאת כ"דארת ויידר", כוח אפל שגורם לתגובת שרשרת שמשפיעה באופן קריטי לא רק על כפות הרגליים, אלא על הגוף כולו.

 

בוהן קלובה. נוצרת כתוצאה מנטיית יתר של כף הרגל פנימה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בוהן קלובה. נוצרת כתוצאה מנטיית יתר של כף הרגל פנימה(צילום: shutterstock)

 

השטחת כף הרגל גורמת לירידה ביציבותן של כפות הרגליים ו"לתנודת יתר" (Hypermobility) של המטטרסל הראשון - העצם שלפני הבוהן. יציבותם של הבוהן ושל המטטרסל הראשון הם קריטיים ביותר בזמן הדחיפה קדימה (Push off) של כף הרגל - פעולה שמתבצעת בזמן ההליכה.

 

תנודת היתר הזאת היא הגורם המרכזי להיווצרות בוהן קלובה (הלוקס ולגוס), נוקשות הבוהן (הלוקס לימיטוס/ריגידוס) ודלקות פרקים. אותו חוסר יציבות והשלכותיו - מאמץ יתר של השרירים והעצמות שגורם לתחושת עייפות מוגברת וכאבים בסוף היום - הוא הסיבה לכך שחברות הנעליים מייצרות חלק מהנעליים עם תוספות ליציבות מוגברת.

 

בנוסף, אותה נטייה פנימה של כפות הרגליים "גוררת" אחריה את הרגליים והברכיים, וכך נוצר חוסר איזון וירידה ביציבותו של כל הגוף. אגן הירכיים "נוטה" קדימה ובכך גורם להתקערות יתר של הגב התחתון.

 

שוב ושוב אני שומע מהמטופלים שלי שהם קיבלו טיפולים רפואיים רבים ומגוונים, ולעתים אף נאמר להם שרק ניתוח יכול לעזור, ועם זאת הם מעולם לא התבקשו להוריד את הנעליים ולבדוק אם מקור הבעיה הוא בכף הרגל.

 

חשוב לציין שנטיית יתר החוצה - היפר סופינציה (Hypersupination) - שגורמת להיווצרות קשת גבוהה מדי בכף הרגל, עלולה גם היא לגרום לבעיות משמעותיות, אך סוג כף רגל זה הוא הרבה פחות נפוץ.

 

לעיתים קורה שסוג הכף רגל ותפקודה מושפעים דווקא מהכיוון הנגדי, כלומר - בעיות גב, אגן, או ברכיים בהחלט יכולות להשפיע על כפות הרגליים.

 

 (מקור: shutterstock) (מקור: shutterstock)
(מקור: shutterstock)

 

איזה מזל: יש פתרון פשוט

הבשורה הטובה היא שלהרבה מהבעיות הללו קיים פתרון פשוט ומעשי. ראשית יש לאבחן ולזהות את שורשו של חוסר התפקוד, לאחר מכן לאזן ולייצב את כפות הרגליים על ידי שינוי בבחירת הנעליים לזוג עם תמיכת יתר, ולבסוף חיזוק ואימון מחדש של שרירים מסוימים. 

 

הפתרון האידיאלי ברוב המקרים הוא נעילת מדרסים מיוחדים שיוצרו ספציפית לצורך "תיקון" הצרכים התפקודיים של כל סוג כף רגל.

 

הסיבה המרכזית ליעילות המדרסים הללו היא הטכניקה שבה מייצרים אותם, שמחייבת ניסיון קליני, הבנה מעמיקה של הביו-מכניקה של כפות הרגליים, וידע נרחב בהתאמת נעליים למדרסים באופן שייצור סימביוזה אידיאלית ביניהם.

 

השיטה המדויקת ביותר לייצור מדרסים מתבצעת כאשר כפות הרגליים של המטופל ממוקמות במצבן האידיאלי או הנייטרלי, ותפקידם של המדרסים הוא "להכריח" את כפות הרגליים לתפקד בצורה נכונה יותר.

 

מטופלים רבים מספרים לי איך הם סבלו שנים רבות ועברו סוגים שונים של טיפולים, ולבסוף פתרון פשוט כל כך כמו מדרס מותאם אישית, שיפר את איכות חייהם בצורה משמעותית ואפשר להם לחזור לפעילות מלאה.  


הכותב הוא רופא מנתח ומומחה לרפואת כף הרגל

 

רוצים לחזק את שרירי הגב? נסו את התרגיל הבא:

 

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הייתם עולים על בניין שהבסיס שלו אינו יציב?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים