שתף קטע נבחר

ארטילריה רוסית במפגן כוח של חיזבאללה בסוריה

שבועיים אחרי שבן הברית מונה לנשיא לבנון ערך הארגון השיעי מצעד ב"סוריה הכבושה", בהשתתפות מאות לוחמים. חיזבאללה הציג ארטילריה מתנייעת מרוסיה וטילי נ"ט מתוצרת מערבית ונשק של צבא סוריה

כלי תקשורת ערביים פרסמו ביממה האחרונה תמונות ממפגן כוח של חיזבאללה בסוריה בהשתתפות מאות מאנשי הארגון. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח על המפגן, כמו גורמים וכלי תקשורת שמזוהים עם חיזבאללה. הארגון השיעי לא פרסם באופן רשמי את התמונות המדוברות. 

 

מפגן הכוח של חיזבאללה מגיע בתקופה שבה נמצאת לבנון בהסדרה פוליטית, אחרי בחירתו לנשיא של מישל עוון - בן הברית של הארגון השיעי. בימים אלה שוקד ראש הממשלה המיועד, סעד אל-חרירי, על הרכבת הממשלה בהשתתפות חיזבאללה. באתרי החדשות בלבנון ניסו להבין מה המסר שרוצה הארגון להעביר, בעיקר משום שהתמונה לא פורסמה רשמית מטעמו. ברשתות החברתיות טענו כי שחלק מאמצעי הלחימה והמשוריינים הם תוצרת ארה"ב וייתכן שנלקחו מצבא לבנון.

 

מי שכמובן לא אהבו את התמונות היו גורמים שמזוהים עם האופוזיציה הסורית, שראו בכך עוד אישוש כי חיזבאללה הפך לבעל הבית בסוריה. בלבנון הביקורת כצפוי הגיעה ממחנה ה-14 במרס שמתנגד לחיזבאללה. שר המשפטים לשעבר, אשרף ריפי, שנחשב מהפלג הניצי של המחנה צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי המפגן שנערך לקראת יום העצמאות הלבנוני (שחל ב-22 בנובמבר) "מנפץ את כל התקוות להשיב את כבוד המדינה ותדמיתה".

נשיא לבנון עוון וחסן נסראללה  ()
נשיא לבנון עוון וחסן נסראללה
 

"חיזבאללה מפגין את כוח הצבא בצורה בוטה בסוריה הכבושה, ומנצל את החיפוי שקיבל בנאום ההשבעה של הנשיא שנתן לו גושפנקא", מסר ריפי. "מה יגיד הנשיא החזק ללבנונים על מיליציה חמושה שהפכה לצבא שמשתתף בכיבושה של סוריה, בחלוקתה וברצח בני העם הסורי?", שאל.

 

בעיתונות המזוהה עם חזבאללה התייחסו למפגן הצבאי בקוסייר, ובא-ספיר הקדישו לכך מאמר מערכת וכותרת ראשית. "כל מערכה עתידית עם האויב לא תהיה מוגבלת לשטח לבנון. המפגן בקוסייר - מסר תקיף לישראל ולטרוריסטים", כתבו. בעיתון ציינו שהמפגן תואם עם צבא סוריה וגם יחידת העילית רדואן השתתפה בו. הם ציינו שזאת הפעם הראשונה שהארגון מקיים מפגן שכזה מחוץ לשטח לבנון, ובכלל עם משוריינים.

 

בחלקת המדינה האמריקנית התייחסו לטענות כי במפגן נראו אמצעי לחימה אמריקניים ואמרו: "אנחנו חוקרים את הנושא".

 

פרשננו הצבאי רון בן ישי מציין כי הכלים שהשתתפו בתצוגת התכלית הם חלק מחטיבת שריון שחיזבאללה הקים לפני שנה בדיוק וכעת היא מבצעית. בין היתר ניתן להבחין שם בטנקי טי-72 רוסיים ובנגמ"שים מדגם M-113 ("זלדה") שיש גם לצה"ל. את הנגמ"שים הללו קיבלו כנראה מצבא לבנון. יש להם גם יחידת אופנוענים להשתלטות מהירה.  

 

במצעד הוצגו ארטילריה מתנייעת מתוצרת רוסית, טילים רוסיים נגד טנקים מסוג "קורנט" על טרקטורונים מתוצרת אירופה וטנקים קלים - ציוד שמתנייע ולכן פחות פגיע. לחיזבאללה יש כ-130 אלף רקטות וטילים, וכעת הוא מציג יכולות שלא היו לו בעבר אחרי שקיבל ציוד מעודפי הצבא הסורי.

 

מדובר במפגן כוח שמטרתו להראות שהארגון מסוגל לבצע הפגזות משוריינות בשילוב טילים נגד טנקים, שאלו יכולות של צבא רגיל. המצעד הוא ההוכחה שחיזבאללה הוא "צבא היברידי" - ארגון טרור שנטמע באוכלוסייה ומצד שני פועל כצבא קונבנציונלי שמסוגל לבצע התקפות שריון מוגבלות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים