שתף קטע נבחר

שוויון בילודת יהודיות וערביות: "ריבוי טבעי גבוה חייב להיפסק"

השינויים התרבותיים בשתי החברות חוללו שינוי גם במספר הילדים בכל בית אב. ההבדל עדיין נעוץ באחוזי התמותה - שבקרב ערבים נמוכים בהרבה. הדמוגרף פרופ' ארנון סופר מזהיר מפני משפחות מרובות ילדים "שאתה ואני מחזיקים אותן"

 

לראשונה בישראל נרשם שוויון בילודה בין יהודיות לערביות. הדמוגרף פרופ' ארנון סופר הסביר כי הריבוי הטבעי הגבוה, של הימים שבהם נשים משני המגזרים ילדו שישה או שבעה ילדים ויותר - כבר לא נפוץ בקרב בתי אב רבים, נוכח השינויים התרבותיים שמתחוללים בשתי החברות.

 

בהקשר להבדל בין האוכלוסייה הערבית לזו היהודית הסביר סופר כי בשנות ה-60 ילדה אם ערבייה ישראלית פלסטינית מוסלמית בממוצע שמונה ילדים. בהמשך מספר זה ירד ל-6.7. "לפני חמש שנים זה כבר עמד על 3.5, והשנה - 3.1, בדיוק כמו היהודייה". סופר הסביר כי נתונים דומים נרשמים גם במצרים ובכל מדינות המזרח התיכון, אך לדבריו, "ריבוי טבעי הוא לא רק כמה נולדים אלא גם כמה מתים. מה לעשות שהיהודים חיים בחברה מזדקנת. אצלנו כמעט 12-11 אחוזים מבוגרים עד גיל 65, ואילו אצל ערביי ישראל - לא יותר מ-2.5 אחוזים".

פרופסור ארנון סופר ()
פרופסור ארנון סופר

סופר הסביר כי האוכלוסייה הערבית צעירה יחסית ליהודית. "על כל אלף אנשים במגזר הערבי המוסלמי מתים 2.5, ואילו אצל היהודים על כל אלף מתים 6. כך שאם מחשבים כמה נולדו פחות כמה מתו, אז אצלנו הריבוי הטבעי הוא 1.4 השנה ואצל ערביי ישראל המוסלמים - כמעט 2.5, והנה ההבדל הגדול". לדבריו, גם בשנים הבאות הריבוי הטבעי בקרב הערבים יהיה גבוה יותר.

 

"כיוון שאחוז הריבוי הטבעי שלנו רק 1.5, ובתוספת העלייה ארצה גידול האוכלוסייה אצלנו 1.9 אחוזים, אצל ערביי ישראל המוסלמים זה 2.5 אחוז. אי לכך, בתוך ישראל אנחנו יורדים לאט-לאט".

 

את השינויים הדמוגרפיים תולה סופר בשינויים תרבותיים: "כשאתה פתאום נמצא עם חמישה ושישה ילדים אבל אתה רוצה עם העיניים הגדולות גם אוטו וגם טלוויזיה וגם סלולר, אין כסף. אנשים מתחילים לחשוב. זה קורה גם בחברה הבדואית בדרום, ובעצם בכל מקום.

 

"מכיוון שבינתיים יש כל כך הרבה ילדים במגזר הערבי, גם במצרים, גם בירדן, גם בישראל, קורה היום דבר שנקרא מומנטום דמוגרפי. נניח שכל אימא תביא רק שלושה ילדים ולא יותר. למשך עשרות שנים המספרים במגזר הערבי עוד יהיו גבוהים, כי עדיין מאסות של זוגות צעירים ייכנסו לגיל הפריון, וזה מה שהורג את מצרים גם הבוקר, היא לא עומדת במיליון וחצי שנוספים למרות שנולדים לכל אם בממוצע רק שלושה ילדים".

 

סופר התייחס לחוסר השוויון בין חילונים לדתיים בישראל: "התל-אביבית או החיפאית, ה'צפונים' מה שקוראים, יולדת שני ילדים, ואתה מכיר את רמת החיים שלה. בני עקיבא, או מה שקוראים הכיפות הסרוגות, מביאים היום כ-4.3 ילדים לאימא. הם נהנים הרבה מאוד מסיוע ממלכתי בעיקר בהתיישבות מעבר לקו הירוק, והחרדים עם 6.5 ילדים. נדמה לי שברור שאתה ואני כנראה מחזיקים אותם, אבל הכתפיים של שנינו כבר לא כל כך רחבות. כאשר נתמוטט, הם יצטרכו גם כן להבין שזה לא יכול להימשך. כך שהריבוי הטבעי הגבוה הזה במוקדם או במאוחר חייב להיפסק. אי אפשר אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ילודה בירידה. "אין כסף"
צילום: shutterstock
מומלצים