שתף קטע נבחר

הבנים שלא רוצים להסתפר

בן-בן הולך עם גולגול או עם כובע, ליאור חוזר מהגן עם צמות שהגננת עושה לו ורואי הסתפר אבל החליט להאריך שוב את השיער. מצאנו את הבנים שלא מפחדים מקוקיות ומחפיפות ואוהבים להיות הכי מיוחדים

מותשים מענייני השיער עם הבנות? הקשרים, החפיפות, הצמה והכינים? מסתבר שזו לא נחלתם הבלעדית של הורים לבנות ויש גם בנים שמתעקשים להאריך שיער (ובמקרים מסויימים זה בא דווקא מכיוונם של ההורים). מצאנו כמה כאלו וניסינו להבין איך התקבלה ההחלטה להאריך שיער, איך מתמודדים עם תגובות של הסביבה ומי עושה קוקו בבוקר.

 

"סיפרנו את רואי פעם ראשונה לפני כיתה א'", מספרת אמו, מירב קצמן. "בגן הוא הסתובב תמיד עם שיער פרוע על הראש ולפני שנת הלימודים היועצת הסבירה לו שבבית ספר קיימים כללים וכמו שבנות הולכות עם שיער אסוף, הוא יצטרך גם לאסוף שיער. זה שכנע אותו להסתפר לפני הראשון לספטמבר, אמנם מיד אחרי הוא החליט לגדל את השיער שוב".

 (צלמת: נועה איזנשטט )
(צלמת: נועה איזנשטט )
 

- ומה קורה היום?

"היום הוא בן שמונה וחצי ויש לו שיער ארוך יחסית (בהשוואה לפעם, כשהרעמה הגיעה לו עד הטוסיק) וכדי לא לאסוף אותו הוא מסתובב עם כובע, מה שגורם לו להיראות מאוד מגניב. אני חושבת ששיערו הארוך זה חלק מהאופי שלו ולכן אני לא מתעקשת, אלא תומכת בכל החלטה שלו בנושא. כמובן, שיש בעיית כינים מדי פעם, אבל לרואי מאוד חשוב אסתטיקה וניקיון ולכן הוא חופף שיער כל יום. עוד סיבה לכך שהוא חופף בתדירות גבוהה היא שהוא לא רוצה שיהיו לו ראסטות. אם מאיזושהי סיבה הוא דוחה את החפיפה, אני מזכירה לו על הראסטות והוא מיד הולך לחפוף".

 

- הוא חופף לבד?

"כן, הוא מאוד עצמאי וחופף לגמרי לבד. לפעמים נשאר לו קצת שמפו, אבל ממש לא נורא ואנחנו מעודדים ומשבחים אותו על העצמאות הזאת. לעומת זאת, להסתרק הוא פחות אוהב, אבל שוב, מחשש לראסטות, הוא מסתרק עם מסקר מיוחד לסירוק קל. מזל שיש לו שיער חלק".

 

- איך הסביבה מגיבה?

"לפעמים, לא ברור מאיזו סיבה, אנשים זרים מחליטים לפנות אליו בתור בת. זה מאוד מעצבן אותו, אבל הוא לא מוותר על השיער, כי כפי שכבר אמרתי, זה חלק מהאופי שלו. גם לאחיו הקטן בן ה-6 היה שיער ארוך ובסופו של דבר הוא החליט להסתפר. כל אחד וההחלטה שלו".

 

בגיל שנתיים הכריז שהוא אוהב שיער ארוך

"היוזמה לגדל את השיעור שייכת לגמרי לבן בן עצמו", מספרת אמו, רוני קנטור. "אני לא מתערבת לו בדברים האלה. כבר לפני יותר משנה, כשהיה בן שנתיים בערך, הוא הכריז שאוהב שיער ארוך. מאז אני רק מספרת לו את הפוני והיום הוא כבר בן 3.5".

 

 (צילום: ניר גייגר)
(צילום: ניר גייגר)

- איך הוא מסתובב ביום יום?

"קודם כל בגן יש כלל. מגיעים רק עם שיער אסוף, ולכן בדרך כלל הוא הולך עם גולגול מגניב. אין לו בעיה ללכת עם שיער אסוף, אבל נגיד בימים אלה, כשכבר פחות חם, לפעמים הוא מבקש ללכת עם שיער פזור. חוץ מזה, הוא מאוד אוהב כובעים ויש לו אמירה אופנתית עצמאית לגמרי".

 

- הוא אוהב לחפוף את השיער?

"כשהיה קטן יותר, ברור שהייתה לנו תקופה מאוד קשה, אבל ברגע שהחליט שהוא מאריך את השיער, בן בן חופף יום כן יום לא. הוא יודע לעצום עיניים ברגעים הנכונים כדי שלא יכנסו המים או הסבון ובאופן כללי, מאד נהנה מהתהליך".

 

"עושים לי דווקא"

"יש לי שלושה בנים, מתוכם שניים מסתובבים עם שיער ארוך דווקא, כדי לעצבן אותי", צוחקת צליל גינזבורג. "בן זוגי אפילו צוחק עלי שרציתי בת וקיבלתי בנים שמבקשים שאעשה להם קוקו. כשתום היה תינוק, היה לו שיער בלונדיני מהמם, והיה לי ממש חבל לספר אותו. משכתי זמן עד גיל חמש בערך ובסופו של דבר סיפרתי אותו ונדהמתי – פתאום ראיתי מולי ילד גדול ממש. בהמשך הוא החליט כבר לבד שהוא מגדל את השיער, אולי כי התגובה שלי תמיד הייתה נגד, והוא רצה לעשות לי דווקא".

תום ובן  (צילום: אלבום פרטי)
תום ובן (צילום: אלבום פרטי)
 

- ומה עם שני הבנים הנוספים?

ים מסתפר די קצר ובן גם אוהב שיער ארוך, כמו אחיו הגדול. כשהם היו קטנים יותר, בכל מתקפת כינים הם היו מתייצבים אצלי כל ערב, אחרי חפיפה, כדי שאסרק אותם. לפעמים אני חושבת שהם פשוט חיפשו תשומת לב. אף פעם לא הייתה להם בעיה להסתרק. תום ואני חולקים גומיות לשיער, לדאבוני. הייתי הרבה יותר שמחה אם לא היה פולש לי לטריטוריה, אבל איך אפשר להגיד לו לא".

 

- למה בעצם היית תמיד נגד השיער הארוך אצל הבנים?

"אני מאד אוהבת גברים שמסופרים קצר, אפילו עם קרחת. שיער ארוך פשוט לא נראה לי. אני גם מקווה מאוד שתום יראה את עצמו בתמונות ויחליט להסתפר ולהתגלח".

 

חוזר עם צמה סינית מהגן

"ליאור יהיה בן 3 בחודש הבא, אבל אנחנו לא מתכוונים לספר אותו", אומרת אמו אלונה שייקביץ. "גם כשהתחיל ללכת השנה לגן עירייה ומיד הכינה נחמה הגיעה לביקור. למרות האיומים מצדי, כמובן שלא סיפרתי אותו – יש לו שיער זהוב וחלק".

 

- מה לגבי טיפוח השיער?

"אני גרועה בלעשות קוקו. נכון לעכשיו ליאור הולך לגן עם קוקו עקום (אני עושה מה שאני יכולה) וחוזר לפעמים עם צמה סינית מפוארת או שתי צמות, כשלמישהי מהגננות יש זמן וכוח להתעסק לו בשיער.

 

"בחורף אני מעדיפה לא לחפוף לו כל יום, אפילו כשהוא חוזר מהגן עם קצת חול בשיער. לעומת זאת, הוא ממש לא אוהב להסתרק ולכן יש לנו הסכם – אני מסרקת אותו רק בבוקר, פעם אחת ביום".

 (צילום: אלבום פרטי)
(צילום: אלבום פרטי)
 

לאפשר לילד לבחור

"שיער הוא חלק מהגוף שלנו, חלק מדימוי הגוף שלנו ולהרבה אנשים יש התייחסות מיוחדת אליו. כמו שבנות אוהבות להאריך שיער, לצבוע אותו או להחליק, שיער חשוב גם לבנים", אומרת מורן אינפלוס, פסיכולוגית ילדים ומדריכת הורים. "מגיל צעיר בנים אוהבים למרוח את השיער בג'ל, מעוניינים לבחור את התספורת שלהם ובגיל מסוים מתחילים גם לחשוש מנשירה והתקרחות. עבור הרבה אנשים השיער הוא מאפיין ומגדיר זהות, וככזה יש בו כוח שקשה לוותר עליו, כפי שמשתקף בסיפור על שמשון הגיבור.

 

לדברי אינפלוס, "כיוון ששיער הוא חלק חשוב מגופנו, לכל ילד אפשרות לבחור איך הוא רוצה שגופו יראה, למה הוא מתחבר יותר ואיך הוא רוצה לעצב את זהותו החיצונית. לקבלה של ההורים את הבחירה של הילד יש חשיבות רבה. כמובן שיקל על הילד להרגיש טוב עם עצמו ולקבל את עצמו אם הוריו יתמכו בבחירותיו. חיזוק של הילד על הבחירות שלו ועל מראהו יחזק את דימויו העצמי ויאפשר לו להגיב בביטחון גם להערות פחות מאשרות מצד הסביבה.

 

"בחירה באורך השיער אצל בנים היא סממן אחד מני רבים לקונפליקט שיכול לעלות סביב אינדיבידואליות אל מול קונפורמיות. הסביבה נותנת את תגובותיה, גם מבלי שתשאל, ועל כן יש לסייע לילד להכיר בדעות וטעמים אחרים משלו וללמדו איך להתמודד עימם. כמו בנושאים אחרים, יש לסייע לילד להחליט אילו דברים הוא 'לוקח' ואילו לא, תוך הכרה ברווח ובמחיר שנושאת בתוכה כל אחת מהבחירות".

 

קוקו וצמה זה מסובך? לא בשביל האבות האלו. צפו:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא לשכוח לחפוף, כן?
צילום: shutterstock
מומלצים