שתף קטע נבחר

למרות הזיכוי: הנאשם מ"לעשות רוצח" נשאר בכלא

בית המשפט קיבל את ערעור התביעה במשפטו של ברנדין דאסי, שהורשע שיחד עם דודו רצח ואנס צלמת ב-2005 ונידון למאסר עולם. סיפורו עמד במרכז סדרת התעודה "לעשות רוצח". באוגוסט קבע השופט כי החוקרים אילצו אותו להודות בעבירות שלא ביצע

בית משפט לערעורים קבע הערב (יום ה') כי האסיר מוויסקונסין שסיפורו עמד במרכז סדרת התעודה "לעשות רוצח" יישאר מאחורי הסורגים, למרות שהרשעתו בוטלה באוגוסט. ברנדין דאסי בן ה-27 הורשע ב-2007 שיחד עם דודו רצח ואנס את תרזה האלבק. הוא ודודו, סטיבן אייברי, נידונו למאסר עולם.

 

דאסי אמור היה להשתחרר מהכלא מחר, אך הערב קיבל צוות של שלושה שופטים בבית המשפט לערעורים את ערעור התביעה והסכים לדחות את שחרורו. אתמול מסרו עורכי דינו של דאסי כי התנהגותו בכלא הייתה טובה, ומדינת וויסקונסין לא צופה לנזק כלשהו שעלול לקרות אם דאסי ישתחרר מהכלא.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

השופט שביטל את הרשעתו של דאסי, וויליאם דאפין, קבע כי החוקרים אילצו אותו להודות בעבירות שלא ביצע. הוא אמר שהם הבטיחו לו הבטחות שווא והרגיעו אותו "שאין לו ממש סיבה לדאוג". מסמכים משפטיים מתארים את דאסי בתור אדם ש"לומד לאט" ובעל קשייה קליטה והתבטאות מילוליים.

 

"הבטחות השווא שניתנו לו, יחד עם כל הגורמים הרלוונטים האחרים, לרבות גילו של דאסי באותו הזמן, חסרונות אינטלקטואליים והיעדר מבוגר אחראי, הותירו את הודאתו של דאסי כבלתי רצונית תחת התיקון החמישי והתיקון ה-14 לחוקה האמריקנית", אמר השופט בהחלטתו.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

דאסי היה בן 16 כאשר הצלמת תרזה האלבק נרצחה ב-2005 כשהגיעה לצלם באתר הגרוטאות של משפחת אייברי. הוא הורשע ברצח בכוונה תחילה מדרגה ראשונה, תקיפה מינית מדרגה שנייה, והתעללות בגופה. אייברי הועמד לדין והורשע בנפרד מאחיינו.

 

אייברי הגיח לראשונה לכותרות בשנת 2003 כאשר שוחרר מהכלא לאחר 18 שנה, וזאת לאחר שנמצא כי הורשע באונס שמעולם לא ביצע. במהלך הרצח של האלבק ב-2005 הוא ניהל מאבק משפטי על 36 מיליון דולר מול גורמים ברשויות החוק והאכיפה.

 

המקרה של דאסי פרץ לתודעה הציבורית בעקבות הפופולאריות של הסדרה התיעודית של רשת נטפליקס, שעלתה לאוויר בדצמבר. יוצרי הסדרה הטילו ספקות רבים בהליך המשפטי שהביא לבסוף להרשעתו של דאסי ושל דודו, הרשויות טענו כי הסדרה מוטה ומציגה תמונה שאינה מציאותית, בעוד יוצרי הסדרה הגנו על עבודתם ולא חזרו בהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים