שתף קטע נבחר

לראשונה זה שנה: שבט מבודד נצפה באמזונס

בברזיל חששו לגורל השבט מוקסיהטטמה, שלא נראה תקופה ארוכה בזמן שיותר ויותר כורים בלתי חוקיים פולשים לאזור שלו. תמונות מדהימות חשפו את מיקומו החדש

 

המבנה של השבט. גדל בתקופה האחרונה ()
המבנה של השבט. גדל בתקופה האחרונה

תמונות מדהימות של שבט מבודד באזור האמזונס הברזילאי הדגישו שוב את החשיבות של שימור הטריטוריה של הילידים מהאיום הגובר של כרייה בלתי חוקית. כך אמרו ל"גרדיאן" הבריטי ארגונים הפועלים למען זכויות ילידים. התמונות, שבהן נראים חברי השבט בתוך מבנה מעגלי קהילתי שמכונה "מאלוקה", צולמו בשמורת יאנומאמי ליד הגבול עם ונצואלה, והן הברורות ביותר עד כה של השבט מוקסיהטטמה, שלא נראה כבר שנה שלמה.

 

השבט, אחד משלוש קבוצות של יאנומאמי באזור שהרשויות עוקבות אחריהם מרחוק - כדי לבדוק את שלומם - היה מקור לדאגה לאחר שלא נראה זמן רב, בתקופה שבה הולכות וגוברת הפלישות של כורים בלתי חוקיים לאזור.

כך נראים אנשי השבט, במבט מלמעלה ()
כך נראים אנשי השבט, במבט מלמעלה


אבל ההקלה עם איתור השבט משולבת בחשש מכך שהוא התקרב עוד יותר אל הכורים, שמביאים עמם מחלות, מזהמים את מי השתייה ולרוב נושאים - ואף משתמשים - בכלי נשק. בעבר היו כמה וכמה התנגשויות אלימות ואף רציחות של אנשי שבטים מבודדים, האחרונה והמוכרת שבהן הייתה טבח הקסימו ב-1993 - אז כורי זהב רצחו 16 יאנומאמי והעלו באש את בית התפילה שלהם.  

  

התמונות של השבט המבודד צולמו בספטמבר, במהלך מעקב אווירי אחרי מחנות בלתי חוקיים של כורים. זה היה למעשה כוח חלוץ לקראת פעולה נרחבת של הצבא והמשטרה, פעולה שעדיין נמשכת ומטרתה להבריח מהאזור את 5,000 הכורים ששוהים בטריטוריה של היאנומאמי.

 

פיונה ווטסון מארגון "Survival International" אמרה כי החדשות הטובות הן שבתמונות החדשות נראה שלמוקסיהטטמה יש שני לוחות סכך נוספים - מה שמרמז שמאז שהמרכז שלהם נראה לאחרונה, גדל השבט בכמה משפחות. החדשות הרעות הן שהדאגה של הרשויות למצבן הולכת ופוחתת, עקב קיצוצי תקציב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים